Diskuze

Demokratický deficit se v EU nešíří, i když vládnou ne-politici

Šíří se dnes údajný „demokratický deficit“ Evropské unie ve světle suverénní dluhové krize do jednotlivých evropských zemí? Nástup nikým nevolených technokratů k politické moci v Řecku a Itálii přinejmenším na povrchu naznačuje, že staré tabu vůči technokratickým vládám realizujícím agendu nadiktovanou EU se rozpadá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Johny_S

15. 11. 2011 17:17
V tom textu je pozoruhodný rozpor

Autor varuje před tím, že stále méně lidí věří, že demokracie dokáže některé problémy řešit efektivněji než autoritářské režimy. Zároveň ale obhajuje "demokratický deficit" (neboli oklešťování demokracie v Evropě), neboť prý není důležitá míra demokracie, ale to, jaký daný systém přináší užitek. Říká tudíž mnoha slovy totéž jako ti, před nimiž varuje. Až na to, že ti "obyčejní lidé" by dali přednost autoritářskému režimu v hranicích národního státu, autor patrně upřednostňuje celoevropskou diktaturu.

0 0
možnosti
V

vladimirekk

15. 11. 2011 11:13
Elitáři všech zemí, spojte se!

Itálie demokracii přece nikdy moc neholdovala.

Každopádně různé elitářské (chcete-li technokratické) vlády Evropa zná dobře - akorát se jim říkalo třeba monarchie, nacismus, fašismus, socialismus:-) ... jejich společným problémem bylo, že když elity vedly jinam, než chtěli obyvatelé, nebyla možnost poklidné změny - což demokracie řeší, ale zase zavádí systém vládnutí na jedno volební období.

Jojo, mně z toho vychází, že žádné dlouhodobé stabilní řešení neexistuje - depresivní představa.

0 0
možnosti
F

Filipot

15. 11. 2011 10:55
imho

Tam to "aka" v tajtlu prvi fotky nema co delat...ach jo

0 0
možnosti
PH

petrph

15. 11. 2011 10:43
Je to samozřejmě ještě horší

A vlastně to ukazuje zásadní chybu současné západní demokracie založené na systému politických stran. Přece v principu by i ti technokraté měli dostat šanci ve volbách -a určitě by i občané rádi volili konkrétní řešení svých problémů než mediálně proklamované obecné sliby velkých politických stran, kterým jde jen o to uchopit vládu a pak populisticky vládnout bez jakékoliv zodpovědnosti za stav společnosti a (ne) řešení jejich problémů.

Řekněme že to několik desítek let fungovalo, než byl vyčerpán (přímo prožrán) potenciál poválečné konjunktury a existující zdroje vyplácány na zalepování děr a oddalování důsledků neřešených problémů. Nyní úž můžeme jasně říci, takhle to prostě nefunguje a musí to jít dělat někdo kdo tomu rozumí a ví co dělat má a co je potřeba...

0 0
možnosti

Johny_S

15. 11. 2011 17:19
Re: Je to samozřejmě ještě horší

Na tom je právě založen systém politických stran: jednotlivec nezmůže nic, strana sdružuje jednotlivce s podobnými názory. Taková skupina jednotlivců pak může prosazovat jasně definovaný program a zároveň má dostatečnou sílu jej prosadit. Bohužel, dneska voliči naletí spíše na populismus. Ale s tím by volba technokratů, pokud by se museli utkat ve svobodných volbách, nic neudělala. Pokud by toho dost nenaslibovali, zvítězil by ten, kdo by nasliboval.

0 0
možnosti