Diskuze

Kůrovec ničí Posázaví i Jeseníky, kácení tam ale nebrání cenný horský les

Kůrovec není jen problémem Šumavy, lýkožrout smrkový se do dřeva zakusuje po celé zemi. Liší se způsoby, jak proti němu správci lesů a chráněných oblastí na různých místech bojují. V Českém Švýcarsku dřevo kácejí a odvážejí. V Krkonoších kombinují kácení s přirozeným vývojem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
P

ptakPB

4. 8. 2011 9:53
tak to dopadá,

když se původní porosty nahrazují jinými, tkzv ekonomicky výnosnějšími. Původní lesy v těchto zemích měly úplně jinou strukturu. To co se po generace natropilo v těchto zemích se nám teď mstí.

0 0
možnosti
SSTZZDO

Smeju se ti za zady do oci

3. 8. 2011 19:57
Tak jsem koukal na reportaz ze Sumavy

Divim se, ze tem smejdum policajti tonfou nevyrazi zuby. Co se s nimi bavi? Kazdy ma povinnost policistu poslechnout a potom si muze stezovat. Neposlechnes? Tak tonfou do zubu a chci videt hrdinu, ktery by se odvazil vlezt za pasku.

A nechal bych vypocitat, o kolik vic padne stromu za kazdy den zdrzovani, k tomu jeste praci tezaru. A ono by to ty ekoteroristy brzy preslo.

0 0
možnosti
O

Oerteplur

3. 8. 2011 19:29
V Tatrách to téměř vše vyřešila příroda sama

ale i na další 1/3 stromů, co tam zbyla jsou vidět stopy po kůrovci. Vytěžené dřevo je vhodné tak maximálně na dřevěné brikety. Les o rozloze několika set hektarů si s kůrovcem těžko poradí. Takže hovořit o nějakých uzavřených ekosystémech je v tomto případě úsměvné. Je to stejné, jako byste jej očekávali v akváriu o objemu 100 l. Ekosystémy se v Evropě vyskytují nanejvýš tak v Norsku, Rumunsku, Ukrajině nebo na Sibiři. A k těm má Šumava pořádně daleko..

0 0
možnosti

Johny_S

4. 8. 2011 10:01
Re: V Tatrách to téměř vše vyřešila příroda sama

Vidím, že pán má ekologické vzdělání. Mohl by mi prosím vysvětlit, co je to "uzavřený ekosystém"? Dále by mě zajímalo, když tedy u nás žádné ekosystémy nejsou, co je např. takový rybník. Nás ve škole učili, že i rybník a dokonce i smrková monokultura jsou ekosystémy, ale asi to byla jenom podřadná škola pro ekoteroristy (PřF UK).

0 0
možnosti
AA

Albedo

3. 8. 2011 15:17
NPR Kralický Sněžník - také zde byla horská smrčina

Zásah proti kůrovci (jako i jinde v Jeseníkách) se zde vymknul kontrole, došlo k výstavbě cest, svážnic, odvozu dřeva a k enormní erozi a degradaci půdy a tím i likvidaci pramenišť. Proto porporuji systematickou tvorbu bezzásahových oblastí v horských smrčinách. Jde o prameniště našich řek. V návazných hospodářských smrčinách ať se kácí co nejvíc - ale především menší plochy, ať to stínomilný buk a jedle zvládají zarůst. Pokud dělají hektarové plachty po svahu, otevřou to větru a vodě a zase tam navalí smrk. To je příklad mnoha bukových porostů.

1 0
možnosti
B

BigPep

3. 8. 2011 13:38
Smrkové hospodářství ničí české lesy

Řada lesníků by měla být za to, jak "hospodaří", postavena nejen mimo službu, ale především před soud.

Až zase budete vzdychat nad tím, jak někomu rychlá povodeň odnesla dům nebo podemlela cestu, nezapomeňte přitom na českého smrkolesníka, který pár kilometrů nad tím místem udělal 20ha holinu, kterou následně osázel zase smrčky, i když je to poloha, kde nikdy předtím nerostly.

Jen, aby si to usnadnil - dělat holiny a smrčkařit je totiž mnohem jednodušší, než vytvářet namísto plantáže skutečný les.

Tři generace (200 let) smrkaření v českých lesích udělaly z kdysi půdy plné života polomrtvou kyselou hmotu, jejíž větší část navíc odnesly lijáky do moře.

Teprve až ZA TOTO bude někdo obžalován, zaslouží si jakoukoliv kritiku také "ekologičtí aktivisté", kteří se jen snaží hasit požár, který nezpůsobili.

3 0
možnosti
PHH

hariprasad8

3. 8. 2011 14:46
Re: Smrkové hospodářství ničí české lesy

Myslím, že je to o penězích, buky rostou mnohem pomaleji a jsou odolnější i proti vichřicím, protože mají hlubší kořeny a hoževnaté dřevo. Jenomže, když přijde kalamita, tak lesníci začnou brečet a dostanou tučné kompenzace. V listnatých lesích by  kompenzací asi bylo míň. Připomíná mi to jednoho zubaře, prý děkuje Bohu za cukrárny...

0 0
možnosti
D

dannny

3. 8. 2011 13:12
Jsem četl, že je teď nová móda.

Ve sklepě místo žampiónů a hlívy pěstovat kůrovce. Prej to docela vynáší. Ne nadarmo se mu za starých časů na Šumavě říkávalo zlatej brouk:-D

0 0
možnosti
P

perc

3. 8. 2011 11:43
Citace z článku

Naprosto zásadní je včas vyhledat čerstvě napadený strom, skácet jej a odkornit před dokončením vývoje kůrovce," popsal Knížek. Protože toto nebylo v NP Šumava dodrženo hned na začátku, došlo k takové kalamitě. Vážení "aktivisté" děku Vám za ni.

2 0
možnosti
ZZ

Sidonie_11

3. 8. 2011 11:59
Re: Citace z článku

Přesně tak! Jestli pak můžou pokácené odkorněné kmeny nechat v lese, tak ať je tam nechají, ony zetlí a vytvoří živnou půdu pro nový porost. V čem je problém?

0 0
možnosti
S

sandvinik

3. 8. 2011 11:42
zlaté

zlaté krušné hory

0 0
možnosti
JN

stroup

3. 8. 2011 11:37
...

Však ať kácejí .. a v republice potom zůstane poslední mezinárodně uznávaný NP...:-(

0 0
možnosti
DDBŠ

DemiDžonek druhák, Bartowyj šašo

3. 8. 2011 11:21
Težaři likvidují všechny lesy....

stačí porovnat těžbu před 30 lety a nyní a vidíte jen rozflákaný terén pěšiny, sesuvy, holiny , rozjeté spádnice.

Zkrátka činnost ziskuchtivých hovad ve jménu zisku .A je jedno zda se jedná o státní lesy , či soukromé  či městské vlastníky.

0 0
možnosti
V

vhelsing2

3. 8. 2011 11:27
Re: Težaři likvidují všechny lesy....

Az si koupite nejaky dreveny vyrobek, tak si bezte kleknout do kouta....ze podporujete takova ziskuchtiva ho.vada;-D;-D;-D

0 0
možnosti