Diskuze

Je hloupé domnívat se, že se Francie snaží obnovit své zaniklé impérium

Jak obtížné je vymazat koloniální minulost země? Tunisko je nezávislé 55 let a Pobřeží slonoviny 51 let, avšak Francie přesto hraje v těchto státech opět rozhodující roli. Mnoho Afričanů přirozeně není přesvědčeno o tom, že Francie vystupuje pouze na obranu životů několika málo tisíc svých občanů, a nikoliv na obranu svých ekonomických a strategických zájmů, které jsou v prvním případě zanedbatelné a ve druhém případě již zcela nulové.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM

Petr_M

27. 4. 2011 11:54
Hloupé?

Ať nás iDnes nechá samotné posoudit, co je hloupé a co ne.

0 0
možnosti
VM

grey003

27. 4. 2011 11:42
Francie

Francie se nemusí snažit obnovit své zaniklé imperium. Ona má uzavřené takové mezistátní smlouvy s těmito státy, že de fakto bez jejich souhlasu nemohou "samostatné vlády" nic podniknou, ani přijmout výhodnější nabídku, třeba od Číny. Rozhoduje li Francie i o ekonomice, pak nezáleží na tom, jaké státní zřízení v dané zemi je, ale je li dostatečně poslušné v rámci uzavřených smluv. Pokud naznačí, že smlouvy jsou nevýhodné a je potřeba nějakých korekcí, pak Francie vojenský zasáhne, opět v rámci existujících smluv. Pak tomu neříkejte neo-kolonialismus.

0 0
možnosti
M

mam.kvalitni.nazory.2

27. 4. 2011 11:16
proc idnes

zverejnuje PR clanek najekho frantika?

8-o 8-o 8-o

0 0
možnosti
MK

briza

27. 4. 2011 10:44
Mozna je to pravda, ale ne cela

Francie nema na to aby ty zeme ovladala primo. Ale ma pomerne promysleny system jak ve svych byvalych africkych koloniich udrzovat vliv a ten nasledne ekonomicky vyuzivat. Ne nadarmo maji byvale francouzske kolonie spolecnou menu CFA frank jejiz "centralni banka" sidli v Parizi. Taky je dobre se podivat jako dopadli ti africti vladci, kteri se pokusili se a francouzskeho vlivu vymanit. Kolonialni dedictvi zanechalo v techto zemnich radu casovanych bomb v podobe hranic statu, ktere nerespektuji kmenova uzemi. Kdykoliv se stavajici vladce stane neposlusnym staci misto jeho podpory/ochrany dat sanci opozici a problem je zahy "vyresen". Urcity pokrok v tomto byl snad za doby Mitteranda, ale Chirac se v africke politice vratit k "osvedcenym" metodam.

0 0
možnosti
DP

MeGab

27. 4. 2011 10:03
Zásadní nesouhlas s příspěvovatelem

80% veškerého pokroku v nebělošské části Afriky (kromě Jižní Afriky) je spjato s kolonialismem. Kdyby kolonialisté netrpěli „výčitkami svědomí“ z povstání nevzdělaných, ergo duševně omezených domorodců, měla by dnes Afrika životní úroveň srovnatelnou s ostatními rozvojovými částmi světa.

0 0
možnosti
AT

Antonín, topič

27. 4. 2011 10:34
Re: Zásadní nesouhlas s příspěvovatelem

A teď si představte, že by prostě běloši - evropané zůstali v Evropě a do Afriky se necpali. To by bylo, co?

0 0
možnosti
L

laduk

27. 4. 2011 10:01
hm...

To hodnotím jako lži. Šarkózy se určitě nechová jako člověk, který odmítá francouzské impérium (i když už asi tak 3.řádu) a byla to Francie, kdo začal jako první harašit se zbraněmi v souvislosti s Libyí. Libye má domnívám se zdravotnictví zdarma, takže s tou bídou nevím .. no a ještě si pamatuji, jak nám jeden francouzský představitel vzkázal, když jsme jako noví členové Unie něco připomínkovali, že máme mlčet.

0 0
možnosti
JK

barbudos

27. 4. 2011 9:27
Africká minulost a přítomnost

Při čtení zpráv z dnešní Afriky si říkám, jest li jim nebylo lépe při takovém typu britského kolonialismu. Nepokoje, převraty, genociada aj. to je dnešní realita.Připomíná mi to dobu, kdy Evropa byla  před tisícemi lety ve stavu zrodu středověku  a feudálové dělali co chtěli. Když některé vyspělé  evropské země, desítky let získávaly z Afriky nemalé prostředky, tak by to těm chudákům měly alespoň trochu vrátit. Dnešní  politická nestabilita je následek přirozeného vývoje  zaviněného právě kolonialismem.[>-]

0 0
možnosti
JH

nibor

27. 4. 2011 10:27
Re: Africká minulost a přítomnost

I bez koloniálního zasahování by se jednotlivé africké kmeny a státy mezi sebou mlátily, jak bylo ostatně zvykem na celém světě včetně Evropy. Ostatně, vybudovaná infrastruktura z koloniálních dob by se dala vykládat jako určitý pozitivum od těch zlých bělochů.

0 0
možnosti
MN

Mikkey

27. 4. 2011 9:14
Mimo

Tady ale nejde o žádnou obnovu impéria.

Problém je jednoduše v tom, že Francie předčasně uznala povstaleckou vládu, která následně začala prohrávat. A oni teď Kaddáfího musí sesadit, jinak mají smůlu.

0 0
možnosti
NS

Fikos

27. 4. 2011 8:55
Když dva dělají totéž ...

pro některé zainteresované to totéž není ;-)

0 0
možnosti