Diskuze

Nepřeceňujme hmotný růst, ten není zárukou, že lidé jsou šťastnější

"V dnešní době úsporných rozpočtů a finanční krize politici vzhlížejí k hospodářskému růstu jako ke středobodu svých programů domácí politiky. Hrubý domácí produkt se bere za hlavní ukazatel národního blahobytu. V době, kdy hledíme vstříc roku 2011 a další budoucnosti, bychom si však měli položit otázku: je opravdu moudré přikládat růstu takovou důležitost?" začíná svoji úvahu někdejší prezident Harvardovy univerzity Derek Bok.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PO

parlost18

4. 1. 2011 18:25
...

No jo, hmotný růst skutečně není všechno - ale nějaký ten standard, aby člověk mohl trochu slušně žít a zaopatřit své děti by se hodil.

Peníze možná nejsou všechno. Toto klišé slýchávám často. Jenže peníze jsou skoro všechno - za ně si člověk může pořídit pohodlný život, když onemocní může si dovolit zaplatit tu nejlepší lékařskou péči, může zaopatřit děti atd.

0 0
možnosti
VB

silný kuřák

4. 1. 2011 18:16
Takový dlouhý článek

a přitom tam je jediná věta:"Peníze nejsou všechno." To vždycky říkají ti bohatí, aby chudí drželi kušnu.

0 0
možnosti
JK

poberta

4. 1. 2011 17:51
životní štěstí

životní štěstí, ale zároveň přímo souvisí i se zkušeností chcete-li životními strastmi jedince, takže ten   kdo má za sebou úspěšné překonání těžkých zkoušek bývá mnohem pokornější k významu sousloví životní štěstí a teď si řekněme otázku kolik opravdových  strastí Evropské obyvatelstvo hromadně zažilo?

0 0
možnosti
PM

Petr.Majer

4. 1. 2011 17:22
Nějakej čas sem pobyl v Peru

a místní lidi mě vyškolili.

Mají 1000 x míň hmotnejch statků a zároveň jsou 1000 x víc v pohodě než my.

0 0
možnosti
DV

VLDX

4. 1. 2011 16:56
A potřebujeme vůbec peníze?

Přesně tohle téma se řeší v The Venus Project. HDP je nesmysl, a vůbec celá dnešní ekonomika spěje tak jako tak do záhuby.

0 0
možnosti
FP

František Potřebný

4. 1. 2011 16:34
Je to tak

Je to tak, štestí a spokojenost člověka nezávisí na absolutní hodnotě jeho životní úrovně, a ve srovnání s životní úrovní nejbližšího okoli. A proto jsou být lidé v sociálním státě šťastnější i přesto, že mají menší majetek než v tzv. vyspělém světě. Říká se tomu socální smír.

0 0
možnosti

Madqwert _liberalni komunista

4. 1. 2011 17:03
Re: Je to tak

Pak je tedy odčerpávání prostředků z veřejných fondů cestou ke spokojenému národu, ve které se trápí jen několik jedinců, u kterých ty odčerpané prostředky skončily ;-D

0 0
možnosti
JK

poberta

4. 1. 2011 16:30
krize je otázka základu systému a ne marginalit

peníze nikdy neměly být cílem , ale prostředkem k uskutečňování některých potřeb v souladu se společenským a osobním zařazením jejich majitele ve struktuře společnosti - tento předpoklad včt. mecenášství vzal za své ve chvíli, kdy si legalizovali nebo nakradli peníze lidé, kteří s nimi zacházejí úplně jinak než jsem zde uvedl tj. tak nějak komunisticky na nich sedět a syslit je popř. je na lichvu půjčovat a v tom je ten problém, protože se změnil charakter a smysl toku peněz v sociálně tržním hospodářství a svět se vrátil do minulosti  

0 0
možnosti