Diskuze

Finančník Soros: To, co se děje mezi USA a Čínou, nevěstí nic dobrého

"V roce 2010 se stal jedním z nejznepokojivějších globálních vývojů hospodářský konflikt mezi Spojenými státy a Čínou. USA tlačily na Čínu, aby revalvovala jüan, zatímco Čína přičítá zmatek na měnovém trhu kvantitativnímu uvolňování prováděnému americkým Federálním rezervním systémem. Argumenty obou stran se míjejí, ačkoliv jsou oba právoplatné." Tak začíná svůj příspěvek známý finančník George Soros.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
L

la.sicak

3. 1. 2011 12:20
Recept na vyhnuti se

ozbrojenemu konfliktu je uplne jednoduchy. USA se nesmi z oblasti stahnout. Cina svym raketovym rustem nejvice ohrozuje sve sousedy a bezprostredni konkurenty: Japonsko, Tchaiwan, Jizni Koreu. Dokud budou USA v oblasti pritomny, nema Cina sanci cokoli resit vojensky. Pokdud by se v USA dostal k moci blazen Chamberalinova typu, otevre se Cine cesta k salamove metode a sesype se to jako domecek z karet.

0 0
možnosti
JT

pingu1

1. 1. 2011 12:18
.. kamaradit se, se systemem , ktery drzi sve lidi

..v otroctvi nemuze prinest nic dobreho.Taky bysme  mohli procitnout teprve v gulagu, nebo co Mutajove doma maji.Kdo vydelava, musi  take investovat a to i do lidskeho materialu.Vyvezt praci do Ciny, vyrobky privest zpet a chtit je prodavat za lokalni cenu, nemuze dlouhodobe  fungovat.Nechali jsme si znicit vlastni kvalitni produkci ,vymenou za vyrobky na jedno pouziti.;-( 

0 0
možnosti
P

premek1

31. 12. 2010 21:08
je to trochu jinak

Soros pise z pozice Američana a z té pozice také, jako bodrý a bohatý strejda, radí. Vůbec si nepřipouští obrovskou taktickou převahu Číny, která vychází z více než dvoutisicileté tradice. Zatímco Amerika se chová jako slon v porcelánu, Čína  moudře získává respekt, přátele a rozšiřuje svoji moc.

0 0
možnosti
L

la.sicak

3. 1. 2011 12:21
Re: je to trochu jinak

Takticka prevaha ktera vychazi z dvoutisicilete tradice? Co to je za blabol? Mame pocitat nase vyhody na zaklade staroreckych tradic?

0 0
možnosti
AK

Sladek

29. 12. 2010 22:36
Mozna by se ten madar mel spise starat o svoji starou zemi

Rv

0 0
možnosti
VZP

vítek z prčice

1. 1. 2011 11:52
Re: Mozna by se ten madar mel spise starat o svoji starou zemi

Příteli, pravděpodobně se sotva orientuješ v problémech Horních Počernic.  Pan Soros ví, o čem píše. Je to člověk ze sféry tobě tak vzdálené a nedostupné, že by bylo lepší mlčet. :-)

0 0
možnosti
E

erth

29. 12. 2010 19:14
-

článek je jistě zajímavý, problém je, že ho nenapsal před patnácti až dvaceti lety, kdy běžní frustráti toto věděli a předpokládali budoucí vývoj. Takže by bylo namístě uveřejnit ještě názory starší, moc bych se divil, kdyby nepodporoval otevření trhů vyspělých zemí a outsorsing technologií a výrob do zemí, kde roční náklad na pracovníka je nižší než roční položka na vytápění bytu běžného obyvatele na naší zeměpisné šířce. Předpokládal bych u něho i vizi růstu životní úrovně obyvatel nízkonákladových zemí a že postupně dojde ke srovnání životní úrovně a udržení životní úrovně západu pomocí znalostní ekonomiky a silně zastoupené terciální sféry. Faktem dnešního stavu, kdy USA musí tisknout nekrytou měnu, aby udržela státy v chodu a před ekonomickým kolapsem, je, že chudý čínský a indický venkov je stále obrovským rezervoárem nízkonákladových pracovníků a pokračováni s vysokou pravděpodobností vyústí ve velký průšvih.

0 0
možnosti
E

erth

29. 12. 2010 20:08
Re: -

    Čína už delší dobu hraje geopolitické šachy v investování do strategických komodit a zdrojů a například ukončila export surovin pro kvalitní magnety, což lze vyhodnotit jako vážnou komplikaci pro země, které by měly vést rozsáhlou opotřebovávací válku. Prostě fůra high tech srandiček by nebyla v případě masivní spotřeby obnovitelná. Ještě je zajímavé porovnání strategií, v USa tlačí investoři (dosazující i potřebné politické vedení země) do "bleskových" válčiček (pokud kýžené změny nejde dosáhnout barevnými revolucemi na náklady té které cílové země), usa a další závislé země samozřejmě nesou náklady ze státních rozpočtů již tak v deficitu a investoři se dostávají ke zdrojům a zisku z této války. Obecně nyní dochází ke stavu, kdy jednání číny začíná být na obtíž.

0 0
možnosti
M

masculine

29. 12. 2010 18:28
Celý systém kulhá na obě nohy,

nejen vztahy mezi USA a Čínou. "Západ" se zadlužuje a svými dluhy dotuje rozvojové země, které vysávají ze "západu" výrobní kapacity a tím dál roztáčejí neudržitelnou spirálu. Otázka nezní zda se to sesype, ale kdy a kolik krve u toho poteče, popř. kolik se jí odpaří. (Nejen) v naší malé bezvýznamné zemičce si hrajeme na to, že se nemusí měnit věk odchodu do důchodu, že je možné zajistit zdravotní péči všem "zdarma" ve stále lepší kvalitě, že by platy měly všem stále růst, že se stále bude zvyšovat naše životní úroveň a další spousty nesmyslů. Hrát si ale můžeme jak chceme, ale pokud si to globální letadlo nasměruje k zemi, poletíme hodně rychle taky. Svého času na diskusích exhibovali jedinci s kritikou Václava Klause, který hodnotil naši životní úroveň. Nezdálo se jim, že si žijeme nejlépe v historii...takoví totiž nejsou schopni hodnotit věci z pohledu celku, vidí vše pouze optikou své vlastní neutěšené existence.

0 0
možnosti
M

masculine

29. 12. 2010 18:28
Re: Celý systém kulhá na obě nohy,

Až příjde ten sešup, ještě budou slzet po dobách, kdy náš "neomylný" seděl na hradě...

0 0
možnosti
MO

mysack

29. 12. 2010 17:15
zajímavé

moc zajímavé čtení, nikdy jsem nepovažoval Sorose za bůhvíjakého myslitele, ale tohle je myslím si velmi dobrý článek.

K té (ne)angažovanosti Číny ve světě - jedna věc je fakt, že se "musí" postarat primárně o své vlastní obyvatele, protože kdo v Číně byl, viděl ty obrovské rozdíly jen pár metrů od sebe.

Na druhou stranu si myslím že je za tím ještě něco víc. Dosud byly v podstatě všechny její kroky ve světě motivovány výhradně ekonomicky a tak se na ně i pohlíželo. Jenže v momentě kdy se začně angažovat i politicky - zachraňovat svět, okupovat - jakkoliv to budeme nazývat - zákonitě to přitáhne další (nežádoucí) pozornost i na její vnitřní politiku a to nejen ze světa ale i uvnitř země - a to je asi to poslední, co by chtěli.

0 0
možnosti
D

duhacenzor

29. 12. 2010 17:53
Re: zajímavé

Politika je různá, Čína chce zachraňovat své vlastní obyvatele, Evropa své vlastní obyvatele utlačuje a sune sem milióny nepřizpůsobivých muslimů...kdo je mne jako Evropanovi nebezpečnější, Peking, nebo Brusel?

0 0
možnosti
VK

vtech

29. 12. 2010 17:05
super clanek

diky!

0 0
možnosti
ŠM

šťavnatý maso

29. 12. 2010 16:30
kvalita

po dlouhé době článek, který jsem přečetl od začátku do konce R^

0 0
možnosti