Diskuze

Ministr zruší nekvalitní střední školy, na dobré tak zbude víc peněz

Někteří středoškoláci se možná brzy dostanou do potíží. Škola, na kterou zatím chodí, už totiž za rok nemusí existovat. Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce, aby špatné školy zanikly. Na ostatní tak zbude více peněz a školství na tom nemusí být příští rok nijak zle, míní Dobeš.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

ohluchla.koroptev

11. 10. 2010 23:49
už bylo načase

No konečně s tím někdo přišelR^

0 0
možnosti

DRJ

28. 9. 2010 9:55
soudruzi z koalice - BRAVO

Soudruh ministr, hnedle druhý po bohu.

Jedině ON ví a má právo takto rozhodovat.

Zkušenosti o kvalifikaci těchto kašpárků máme už víc jak 20 + 50 tileté zkušenosti. S tím, že ty padesátileté začínají být méně závažné.

0 0
možnosti

Chytry.Levicak

27. 9. 2010 23:06
opravdu škoda, že

v článku není psáno jaké obory mají být konkrétně zrušeny.

0 0
možnosti

Kosatka Dasha

24. 9. 2010 18:22
soukrome skoly a trafikarske vysoke skoly,

ktere vysavaji stat na ukor tradicnich zrusit!! Rvleze z toho nepouzitelny material moralne velmi prohnikyRv

0 0
možnosti

vochomejtak

24. 9. 2010 18:24
Re: soukrome skoly a trafikarske vysoke skoly,

Co je to trafikarska VS?

0 0
možnosti

tonycze

24. 9. 2010 17:02
Státní maturity jsou podvod

Letos v polovině září dostal každý ředitel SŠ mail z MŠMT. Stálo v něm, že maturity bude hodnotit a o známce rozhodovat pouze jeden hodnotitel. Tím je v 99% vyučující předmětu. Čili, on sám určitě nepotopí 40% maturantů, naopak, prostě jim to "dá". Vše je jen velké divadlo pro voliče, aby stát nemusel vracet dotace na st. maturity do EU. Státní maturity budou mít v květnu velice malou úmrtnost. Teď v říjnu se půostraší studenti, ale "naostro" v květnu to bude fraška. Bohužel.

0 0
možnosti

performance

24. 9. 2010 18:17
Re: Státní maturity jsou podvod

v Čechách ani jinak nelze ....

0 0
možnosti

man999

24. 9. 2010 14:36
Státní maturity? Jsem pro.

To státní sféra vytváří obrovský tlak na vzdělání. Plat se tam odvíjí od vzdělání a počtu odpr. let. Došlo to tak daleko, že na vedoucí post se nedostane nikdo bez VŠ. Stát dokonce raději do vedoucí pozice dá čerstvého absolventa VŠ typu Bc. než zkušeného zaměstnance SŠ, který tam je mnoho let a ví o té práci první poslední. Je tedy pochopitelné, že každý chce mít VŠ. Tomu odpovídá, že VŠ takřka praskají ve švech a výuka se zhoršuje. Nároky na studenty už nejsou zdaleka takové jako byly, a to jak na střední tak na vysoké. Dneska má maturitu téměř každý. Diplomovaných specialistů, bakalářů, inženýrů, magistrů atd. máme také nadbytek a znalostmi jsou někde na úrovni kvalitní SŠ (jestli vůbec). Stát by si měl tedy v prvé řadě udělat pořádek ve svém systému odměňování. V tom je celý zakopaný pes. Musí lidi motivovat. Musí ukázat, že i člověk s obyčejnou maturitou má šanci dostat se do vedení. Že pracovitý středoškolák klidně může mít více peněz než líný vysokoškolák.

0 0
možnosti

man998

24. 9. 2010 14:56
Re: Státní maturity? Jsem pro.

Studenti se právem děsí státní maturity. Ukáže úroveň jejich vzdělání a tím pádem i celé školy. Stát nikdy neměl dopustit takový úpadek školství, statní maturity přece byly a fungovaly výborně. Zrušit některé státní školy kvůli snížení výdajů státního rozpočtu? Nepovažuji to zrovna za šťastné řešení ale rozumím tomu. Šetří se všude a nevyhne se tomu ani školství. Zrušením školy ovšem vznikne prostor pro vznik soukromé školy. Soukromá škola není vůbec nic špatného pokud se bude muset řídit pravidly státu. Jelikož každá soukromá škola musí dostat akreditaci od státu tak ať ji stát také řekne co má ty studenty minimálně naučit a kontrolovat to (právě tou státní maturitou)! Měl by přece být nějaký standard úrovně znalostí pro ZŠ, SŠ, VŠ (učiliště schválně nepíšu, protože tam je to jasné, po vyjití musí umět to konkrétní řemeslo).

0 0
možnosti

shane

24. 9. 2010 14:13
soukromé školy

Problém soukromých středních škol je  o tom, že jsou z drtivé většiny financovány státem. Dostávají to samé co školy státní a ještě mohou vybírat školné. Z této logiky by měly mít výrazně větší úroveň. Proč nemají?

Má podle Vás logiku takové dotování soukromých škol, snad by měli být placeny ze soukromých zdrojů. Vedle sponzorů to musí být hlavě podíl rodičů a samotných studentů. Když chci mít dítě na soukromé škole tak musím platit alespoň polovinu nákladů.  To je zhruba 40 tisíc ročně. Dneska je to tak, že rodiče studentů státních škol dotují z daní studenty škol soukromých. Stačí odstranit tohle bolševický pseudopodnikání a je problém středních škol vyřešen.

0 0
možnosti

petrph

24. 9. 2010 13:24
tak logicky

Na které škole se mohou studentům věnovat hlouběji a něco je naučit-a té kde mají méně studentů nebo tam kde jim mají hodně?

Jiná věc je jestli má někdo důkazy(nikoliv dojem), že se na soukromých školách málo učí,je tam snadná klasifikace a podobně.Když už pomineme inspekci,10 let se tu připravovaly státní maturity,10 let se připravovaly testy aby byly na potřebné úrovni která prověří požadovanou úroveň znalostí studentů SŠ.Pokud má někdo (třeba ministr školství či poradce Klaus junior) dojem že testy jsou příliš lehké,nabízí se jediné řešení-nakopat a vyházet odborníky z ministerstva školství,kteří ty testy připravovali.Studenti za to nemohou, ti se až dle pokynů které dostanou možná počátkem roku,možná v dubnu, budou muset našprtat k maturitě to co se jim zrovna přikáže.4 roky seděli v lavicích zbytečně a koukali kudy se politická státně maturitní korouhvička zrovna točí.No a kdo neudělá maturitu (státní či jinou),ten se na VŠ nedostane.ani na soukromou i kdyby chtěl platit cokoliv

0 0
možnosti

události komentáře

24. 9. 2010 12:59
trochu matematiky

kdo studoval a nyní učí (s praxí do 10 let), je to o tom: 

1) během 5 let studia (60 měs.) si mohl vydělat při 10.000 Kč/měs. celkem 600.000 Kč

2) nyní jako učitel s VŠ vydělává 20.000 Kč

 

Kdyby měl každý vystartovat do života s dluhem 600.000 Kč, nevím, kdo by do toho šel! A nejsou to jenom učitelé! Středoškoláci v téhle zemi (úředníci, policisté, hasiči apod.) nemůžou v téhle věci vůbec nic namítat, si během 5 let kdy učitelé museli studovat vydělali tolik peněz, že je učitel v průměrné mzdě nikdy nedožene!

0 0
možnosti

shane

24. 9. 2010 14:04
Re: trochu matematiky

10 tisíc měsíčně, člověk z maturitou, to hodně přidejte, a co náklady na studium?

Už dávno bylo spočítáno, že 5 let VŠ studia stojí hodně přes milion a to bez školného. Takže jestliže má VŠ o 10 tisíc vyšší plat než průměrný středoškolák pak je návratnost této investice něco kolem deseti let. Když má jen o tisícovku více tak je to 100 let.

Co když, ale jako letos v 1. čtvrtletí klesne průměrný plat hluboko pod průměr? Ještě jednou uvedu oficiální statistiku UIV:  průměr všech VŠ vzdělaných úpracovníků školství včetně vedoucích zaměstnanců v roce 2009 činil 26 006,- Kč a v 1. čtvrtletí 2010 klesl na 23 977,- Kč.  Kdo na sobě nechá dříví štípat ten nemůže skály lámat. A podle toho naše školství vypadá. Kdyby nezůstali mezi učiteli jen ti neschopní se uplatnit jinde, tak by si to asi nenechali líbit.

0 0
možnosti

TonyZ

24. 9. 2010 12:34
SOUKROMÉ STŘEDNÍ ŠKOLY

Myslím, že velký problém toho, že každý druhý má maturitu nebo vysokoškolský diplom, je i z velké části kvůli tomu, že zde máme velké množství soukromých škol, ať již středních nebo vysokých. Plno lidí si udělalo bussines z podnikání ve školství a v podstatě prodávají dosažené vzdělání za úplatu. Jsi podprůměrný student a nechceš se nadřít při zisku titulu a zároveň máš peníze? Jdi na soukromou vysokou školu....nechají tě procházet dokud budeš platit školné.

Několik mých známých studuje soukromé vysoké školy a ve srovnání se státními nebo veřejnými vysokými školami je kvalita výuky naprosto trystní. Z toho, co jsem o těchto školách slyšel bych zvracel. Rv

0 0
možnosti