Diskuze

NÁZOR: Vrátíme se kvůli povodním do keltských osad?

Už ani nevím, kolikáté povodně v Moravskoslezském kraji jsem v úterý sledoval z kabiny malého letounu. Shora jsou ty tragédie hodně podobné, ale přitom je každá jiná.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

rebbe

25. 5. 2010 19:02
Mám hájenku na vršku u gabrety

kdysi zde bývala pravděpodobně keltská osada. Při kopání plynovodu a později vodovodu kus před námi se nalezly historické pozůstatky budov. Přesto však, když přijde průtrž mračen, promění se náš potůček, který má obvykle tolik vody, kolik by vypustil otevřený vodovodní kohoutek, v horskou říčku. Dravá voda zaplaví několik metrů široký pruh louky a z rybníčku pod hájenkou přetéká hráz v šíři 4 m.

Stovky takových potůčků pak překonají téměř jakékoliv překážky. Naše voda teče do Otavy, z té do Vltavy. Problémy začínají až tam, kde se kvůli drahocenným pozemkům staví až do posledního kousku u břehu. Renaturalizace, t. j. obnovení kamenitého dna a širokého koryta řeky, které brzdí rychlost protékající vody jsou jediné opravdu funkční řešení, ale jak to udělat tam, kde je vše už zastavěné?

0 0
možnosti
VS

vlastiks

25. 5. 2010 12:24
Peníze od státu...

... měly být už při minulé povodni použity na novou výstavbu v bezzátopové oblasti, ne na opravy domů, a nabídnuty postiženým obyvatelům k nouzovému bydlení, případně později k odkupu a trvalému bydlení - zejména těm starším. Peníze tehdy investované do oprav, s touto záplavou nenávratně zmizely, případně zůstaly jako nesplacené dluhy. A jak vidno ze současného přístupu bude se situace opět opakovat. Rv!!

0 0
možnosti
AIRB

Andee in Red Book

25. 5. 2010 20:15
Re: Peníze od státu...

Souhlas...

0 0
možnosti
PP

Webpawson

24. 5. 2010 18:29
Drobnosti

tak zrovna architektů bych se neptal, ti staví u vody rádi - je to zajímavý. No a tvrdil, že většina je postižitelná povodní, to je taky hodně diskutabilní - třeba v celých Čechách - Vltava, Labe, řeky v Plzni, Berounka, možná Ohře... to je snad vše z těch větších... u toho určitě nebydlí většina obyvatel (pokud nepočítám celou Prahu ;) )

0 0
možnosti
P

Petr----

24. 5. 2010 14:55
Povodně

Když mi povodeň každou chvíli ničí dům, odstěhuju se jinam, ne? To je podle mě racionální úvaha. Občas mi připadá, že ty lidi baví vyhrabávat z domu bahno a v televizních novinách brečet, jak je ! zase ! postihla povodeň a že nemají střechu nad hlavou. Finančně bych byl ochotný těm lidem přispět jen v tom případě, že by ty peníze použili na odstěhování se někam jinam a ne na to, že si ten dům opraví a za rok budou žadonit znovu.

0 0
možnosti
PV

Vilém Hynek Jarmila

24. 5. 2010 17:22
Re: Povodně

Ono jde postavit i dům v povodňovém území - tak, aby ho povodeň nepoškodila. Stačí třeba udělat desku, na ní betonové piloty a první patro je už "v suchu". Spodek může být otevřená garaáž nebo se můžou postavit i příčky, které se případně vybourají a postaví po povodni znovu.

0 0
možnosti
O

objednavkasvacin2

24. 5. 2010 2:48
kazdy se ma starat sam o sebe

individualita, to je ODS. Nejaka priblbla socanska reseni kdy nasilim vam berou dane aby se resili kolektivni problemy, to je out :)

0 0
možnosti
F

filo

23. 5. 2010 22:02
Takový mladý a už inženýr!

Takový mladý a tolik moudra. Pravdu má, věřte mu!

0 0
možnosti
S

Satyriana

23. 5. 2010 16:58
Třeba na Přerovsku

by se jen těžko někdo stěhoval jinam. Ale když je tam dlouhodobá nezaměstnanost a místní už roky poukazují na nečištěná a stále se zanášející koryta toků, která se občas (třeba za 1.republiky) čistila i nasazením lidí bez práce, taky by to něco udělalo.

Dřív bylo běžné, že se bahno z řek používalo jako hnojivo. Určitě bych letos nedala ani korunu odškodnění těm vlastníkům velkolánů, kteří po 1997 slibovali vytvoření mezí a remízků a vykašlali se na to.

Stavby v takovéhle oblasti (Troubky např. jsou na štěrkopíscích a část je prý dokonce pohyblivá) by měly mít naprosto jiný charakter, měly by být zajištěny právě vzhledem k můžným povodním. Takže povinně přes specializovaného a zodpovědného  architekta, přičemž se "prodražení" stavby zúročí v tom, že se koná jen jednou, nikoliv každých 13 let.

0 0
možnosti
AIRB

Andee in Red Book

25. 5. 2010 20:15
Re: Třeba na Přerovsku

A co brání těm lidem, kteří v těchto oblastech žijí, aby si ta koryta vyčistili sami? Proč to má za ně platit někdo, kdo nešetřil pár korun za pozemek a nekoupil ho tam, kde by se stavět vlastně ani nemělo? :-P

0 0
možnosti
MT

nalim

23. 5. 2010 7:47
Povodně jsou a budou

Dovolím si přiklad přístupu k povodním, a to je Pojizeří. Řeka se tu vylévá poměrně pravidelně. A tak tady, zaplaťbánbůh, zůstaly široké louky a meandry . I když se přehnala obrovská povodeň počátkem března 2000 (1000 m3/s a pak už neměřili), prakticky nikdo o ní neví. Škody "poměrně" na ten průšvih nízké, životy ztracené žádné. Dokonce nově postavený market v Benátkách byl nad vodou. Jen to tenkrát vypláchlo Akumu v MB a pouzdra na baterie byly několik desítek kilometrů po polích (mimochodem, je to slušný držák na různé nářadí) :-)).

0 0
možnosti
MK

MikeXH

23. 5. 2010 1:44
Zamyšlení

Docela zajímavé zamyšlení. Je faktem, že povodně ti byly, jsou a určitě budou. To si musí člověk uvědomit. Stejně tak nemá smysl budovat několikametrové povodňové valy a myslet si, se tím všechno vyřeši. Opak bude pravdou, jen to zvedne hladiny malých toků a přítoků a zpětné vlny udělají větší škody než rozlitá voda v polích.

Na problém se musí člověk dívat z úplně jiného pohledu, ale to je na další zamyšlení. Prostě povodně budou dál a lidé si mají uvědomit, že je jen na jejich úvaze, jestli chtějí žít v oblasti, kde se jim objeví (ne)pravidelně jednou za cca 10 let voda v domě. Politici tohle nevyřeší ...

0 0
možnosti
FD

FoDa

22. 5. 2010 12:26
Hmm..

no je zásadní otázkou, zda by nevyšlo finančně mnohem výhodněji postavit v ohrožených lokalitách lidem úplně nové domy na jiném, vhodnějším místě, než budovat drahá protipovodňová opatření, která můžou beztak selhat.

0 0
možnosti