Diskuze

KOMENTÁŘ: Nevyzpytatelný většinový systém

Britský volební pat není žádným velkým překvapením, odborníci jej předpokládali již mnoho let. Bylo jen otázkou času, kdy dlouhodobý odliv voličů od obou velkých stran a vzrůstající zisky liberálních demokratů a regionálních stran znemožní sestavit vítězné straně silnou vládu s většinovou oporou v dolní sněmovně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
H

hovnival

8. 5. 2010 18:00
@@

to je jasne, kdyz si nekdo nekoupi kvalitni tasku, nemuzeme se pak divit.

0 0
možnosti
ML

meyla

8. 5. 2010 14:28
jeden z mnoha názorů

Nechci brát panu Lebedovi iluze, ale ani rychlý přechod z většinového systému k poměrnému nemusí systém vylepšit. Stačí se podívat na Nový Zéland - až poté, co v devadesátých letech hrdě přešli od "britského" systému zjistili, že v tom poměrném nedají jednobarevnou vládu dohromady. Možná by to chtělo se místo Lebedových proklamací jen v klidu zamyslet. Miluji české politology, kterým je všechno, často na objednávku médií, jasné ihned. Když to funguje v českém senátu (diverzita, leadership), proč by to nemělo jít i v termití sněmovně?

0 0
možnosti
TLBS

The Last Boy Scout

8. 5. 2010 12:18
Za britsky volebni pat nemuze volebni system, ale

politici, kteri nekolaboruji s kazdym pouze pro vlastni koryto, jak je mozne videt treba u KDU-CSL. Lidri stran si nedovoli zklamat volice nejakou nesmyslnou kolaboraci a misto toho radsi vyhlasi nove volby..R^R^

0 0
možnosti
VM

Si0 po zákazu

10. 5. 2010 20:02
Re: Za britsky volebni pat nemuze volebni system, ale

KDU ČSL si radši neber do huby, když tomu nerozumíš.

0 0
možnosti
K

kubíkjansů

8. 5. 2010 1:35
mno

Tyhle polemiky podle mě nemaj moc velkej význam. Při troše smůly může pat nebo jinou špatně řešitelnou situaci přinést každej volební systém. A u nás je to naprosto unikátní přehlídka paskvilů, když si člověk veme, co tu bylo za vlády: 1. Klausova vláda - většinová koalice, 105 poslanců. Druhá Klausova vláda, menšinová koalice, tušim 99 poslanců, Tošovskýho úřednickej paskvil, období zmaru. Dále tu máme opoziční smlouvu - menšinovou vládu se smluvně zavázanou opozicí. Dále agónie ČSSD v ideologicky absolutně nesoudržný koalici se 101 poslanců, která byla korunovaná tichym paktem s bolševikem. Potom volební pat 100:100, dvě Topolánkovy vlády a teď další úřednickej paskvil.

Nejlepší řešení by podle mě bylo navýšit počet poslanců na 229. Ve volbách by se bojovalo o 200 míst, vítěz by automaticka dostal ke svýmu zisku bonus 29 míst. Tim by se zajistila potřebná většina a zachovalo dostatečný zastoupení všech názorovejch proudů

0 0
možnosti
SN

Svědomí národa

8. 5. 2010 3:49
Re: mno

Spravna analyza pro Cesko. Cesko je ale mimoradne tim, ze velka koalice se z nejakeho duvodu nedala uskutecnit a komuniste s velkym poctem hlasu byli mimo hru. Vyhodou pomerneho systemu ale je, ze se vzdy najde v civilizovane zemi nejaka smysluplna konstelace (viz cela zapadni Evropa, krasny pripad je stabilni politicka scena Nemecka). Ve vetsinovem systemu to ale nekdy nejde, jako ted ve VB. Tories jsou pravice a LibDem jsou nalevo od Labour. A Labour s LibDem nemaji vetsinu. Takze vetsinovy system s diversifikaci spolecnosti a vyvojem mensin jednoduse prestava fungovat. A navic je nedemokraticky a iracionalni (jako Britove).

0 0
možnosti
H

hovnival

7. 5. 2010 22:05
@@

pravda a laska zvitezi nad lzi a nenavisti!!!

0 0
možnosti
ZB

zberanek

7. 5. 2010 21:36
ODS není pravice soudruhu Nečasi

Soudruh Nečas se jistě nemýlí v tom, že britští voliči volí pravici. Češi ji budou zřejmě volit také, ale levicová ODS to rozhodně být nemůže.

0 0
možnosti
TN

flavius

7. 5. 2010 20:42
váha hlasu

Ten jejich volebni system je vazne zvlastni.

Labour party stacilo prumerne k zisku jednoho poslance 33 350 hlasů, konzervativcům 35 000 a liberalum 120 000. Ocividne nespravedlive, aspon z meho pohledu.

0 0
možnosti
MK

Bob-an

7. 5. 2010 22:10
Re: váha hlasu

u nas to neni o moc jine ;-) minule volby meli treba zeleni i lidovci prakticky stejne hlasu, ale lidovci za ne ziskali dvojnasobek kresel.....

Pritom v tak male zemi jako CR neni podle me jediny duvod mit nejake volebni obvody, nejlepsi by bylo proste vsechny hlasy dat do jenoho pytle, secist a bylo by

0 0
možnosti
SN

Svědomí národa

7. 5. 2010 20:18
Nedemokraticky

Ve vetsinovem systemu maji mensiny smulu, vysledky jsou nahodne a nereprezentuji vuli vetsiny, tedy pouze velmi omezene demokraticke. Dale se pro spoustu volicu nevyplati vubec jit hlasovat. Nektere okrsky jsou desitky let, mozna vice, v rukach jedne strany. Pro volice silnych stran, ale o to vice jinych stran nema vubec cenu si osoupat podrazky a nekam v desti chodit. Takze je to takova hra na demokracii.

0 0
možnosti
C

Charlie312

7. 5. 2010 20:27
Re: Nedemokraticky

Máte částečně pravdu, ale díváte se na to čistě středoevropským pohledem člověka, který nikdy jinak než poměrně nevolil. Většinový systém má v UK dlouhou tradici a je kulturně zakořeněný. Zatímco u nás by byla do pár týdnů revoluce, Britové jsou prostě zvyklí na to, že jeden bere vše a druhý nic. To že to není blízké naší mentalitě neznamená, že by to bylo méně demokratické.

0 0
možnosti
PN

petacx

7. 5. 2010 20:13
a ja si do ted myslel ze za to mohou VOLICI

a ja si do ted myslel ze za to mohou VOLICI  8-o  

0 0
možnosti
KK

KarlKubrt

7. 5. 2010 21:07
Re: a ja si do ted myslel ze za to mohou VOLICI

;-D..jo, mužou..protože už ani tam nevěří všem žvástům

0 0
možnosti
ML

marecek.00

7. 5. 2010 19:44
Objevování objeveného

Myslím, že ve článku nezazněla jedna podstatná věc. Nevýhody a výhody většinového volebního systému nám přeci nejsou nijak cizí, je to systém, kterým volíme do senátu. A vzpomeňme třeba loňské volby, kdy ČSSD získala všechny mandáty krom čtyř (1 KSČM, 3 ODS), to přeci absolutně nekoresponduje s volební mapou v ČR. Socialisté sice byli na koni, ale ne takto. A naopak, v roce 1998 vyhráli volby do PS socialisté, ale volby do senátu vyhrála 4koalice, druhá ODS, socialisté propadli se třemi mandáty. V roce 2002 (další vítězství socdem do posl. sněmovny) vyhrála opět ODS a to s devíti mandáty oproti sedmi pro ČSSD. A konečně před čtyřmi lety skončily volby do poslanecké sněmovny pro ODS a ČSSD téměř stejným výsledkem. Jaké to ale překvapení, senátorů urvali v ODS 14, socialisté pouhých 6. Tradičně třetí nejsilnější partaj, komunisté, se v senátu v podstatě neobjevuje.

Zkrátka, nevýhody a výhody britského systému docela známe. Jen na něm nestojí vláda...

0 0
možnosti
PH

CCblue

7. 5. 2010 20:18
Re: Objevování objeveného

Omyl. Do senátu se volí dvoukolově a tak se do něj dostane vetšinou opravdu nejvolenější kandidát. V Británii se volí jednokolově a to by v nerozvinutých demokraciích, jako je ta naše, mohlo klidně dostat k moci extremisty. Samozřejmě v případě, že by spolešnost byla silně rozpolcená a demokratické politické strany byly fragmentovány. Dnes od toho nejsme zase tak daleko.

Ale samozřejmě i dvoukolové volby nejsou zcela spravedlivé. Podle mě by nejvhodnější řešení byly jednokolové volby s určením pořadí kandidátů. Na volebním lístku by musel každý volič všechny kandidáty seřadit podle svých preferencí a dát je do pořadí. Nejvhodnější kandidát by dostal jedničku, další dvojku atd. Vítěz by byl ten, kdo by měl nejmenší součet.

0 0
možnosti