Diskuze

Írán má nakročeno k dohodě s mocnostmi o obohacování uranu

Podle íránské strany existují dobré možnosti k uzavření dohody se světovými mocnostmi o výměně lehce obohaceného uranu za vysoce obohacené palivové články pro íránský vědecký reaktor. Podle agentury Reuters to prohlásil íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí, který se účastní mnichovské bezpečnostní konference.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
F

FLOGYN

6. 2. 2010 19:43
Řešit celou oblast !

Nerozšiřovat jaderné zbraně kamkoli i do Iránu je jistě rozumné. Slyším-li ale výhružky Izraele, který je má mnoho let též, že zvažje napadení Iránu, pak se tomu Iránu nedivím a spatřuji řešení v tom, že se bude řešit celá oblast v souvislostech od zamezení A zbraní iránu, po likvidaci A zbraní v Izraeli, konec okupace Palestýny a vytvoření jejich státu podle dávné rezoluce OSN. Bohužel si Západ a jeho spojenci vytváří nepřátele sami. Je jednodušší najít férové řešení, než vyprovokovat násilí a pak ho potírat tzv. misemi (název pro letecké bombardování).

0 0
možnosti
P

prolhani.novinari

6. 2. 2010 17:59
To zní konečně jako dobrá zpráva.

Jen je otázka co z toho nakonec skutečně vzejde. Každopádně je to lepší než Americká nebo Izraelská vojenská intervence.

0 0
možnosti
PM

pes Muki

6. 2. 2010 18:46
Re: To zní konečně jako dobrá zpráva.

Nic. Iran bude mit nuklearni zbrane, at jiz tam bude vladnout jakakoliv vlada a pres vsechny resoluce,vyhlasovane zapadnini zememi a treba i OSN

0 0
možnosti
NM

nesmrtelná medvědice

6. 2. 2010 14:36
A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

sám na sebe. Židi se pak přesunou do Evropy. už ve velkém nakupují pozemky v Polsku a Maďarsku. A zas je budem všichni litovat, jakýže to zažili hlokaust.

0 0
možnosti
PK

kovarik_OV

6. 2. 2010 15:56
Re: A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

Když nemáte nic věcného, tak alespoň vtip by tomu neměl scházet. Bohužel ten to také nemá, proto vypadněte! Rv

0 0
možnosti
M

Mivyk

6. 2. 2010 12:59
Západ nyní na skutečnost,

že Írán splnil přesně to, co se po něm chtělo, reaguje vcelku negativně. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner íránské rozhodnutí označil jen za pokus „získat čas" a dodal, že je z toho zmatený a trochu pesimistický". Jeho německý kolega Guido Westerwelle prohlásil, že fakt, že Írán přijal podmínky Západu, nemá smysl a vyzval k sankcím OSN proti Iránu kvůli jeho „neochotě jednat".

http://www.guardian.co.uk/world/feedarticle/8929604

0 0
možnosti
JD

ruleta_

6. 2. 2010 13:33
Re: Západ nyní na skutečnost,

To neni pravda Iran jeste nic nesplnil. MAAE informovala, ze od Iranu nedostala zadnou informaci tzn. cele tohle 'divadlo' je postaveno na vyroku prezidenta Iranu bez konkretnich kroku z iranske strany (zatim). Takze psat o 'splneni preste toho co se od Iranu chtelo' je minimalne predcasne a osobne se domnivam, ze je to celkem mimozni, protoze kolecko Iran 'bude' ale nakonec 'nebude' uz tu bylo.

0 0
možnosti
U-KNP

URB - Kladivo na pravičáky

6. 2. 2010 11:41
Írán se chová naprosto strategicky správně

V současné době by potřeboval k výrobě sladké vody ze slané asi 20 výkonných elektráren. Kdyby ty elektrárny jely na ropu a plyn, ztratil by Írán většinu své ropy, kterou potřebuje, jako vývozní artikl, po kterém Čína prahne, protože se mohutně rozvíjí a nedostatek ropy by ji mohl zabrzdit. Íránská ropa pro Čínu bude znamenat obrovské zbohatnutí pro Írán, který se tím stane vůdce muslimských zemí. Amerikán tohle moc dobře ví a tak nás krmí báchorkami o íránském nebezpečí. Írán je pro USA nebezpečnější než Rusko, protože se tam rodí islámský socialistický stát.

0 0
možnosti
PK

kovarik_OV

6. 2. 2010 12:47
Re: Írán se chová naprosto strategicky správně

Zajímavý názor, jen bych se zeptal, odkud máte ta čísla - 20 výkonných (počítám, že myslíte tak 2000 MW na elektrárnu, tj. 40 000 MW na odsolování mořské vody) elektráren pro odsolování mořské vody mi přijde opravdu mnoho. Příkon např. desalizačního zařízení, které je vybudováno v Izraeli je 4,35 kWh/m3 (http://www.water-technology.net/projects/larnaca/).

To znamená, že dle Vašeho čísla by se mělo vyrobit asi 9.000 m3 vody/hod. Toto číslo se může zdát jako reálné, nicméně bych polemizoval o tom, že Irán má v současnosti "vodní deficit " takovéto výše. Pokud ano, rád bych věděl, jak se s tím může vyrovnávat.

Co se týče spotřeby ropy/zemního plynu pro provoz elektráren o výkonu 40 000 MW, tak by to mělo znamenat asi 25 000 barelů ropy za hodinu, tzn. 219 mil. barelů ropy za rok (nebo-li 29 mil. tun/rok). Irán vyprodukuje ročně asi 200 mil. tun ropy za rok s fluktuací právě asi oněch 20 - 30 mil. tun.

0 0
možnosti
PK

kovarik_OV

6. 2. 2010 11:31
Všechen uran, co vytěží?

Z textu jsem nepochopil jedno. Irán bude vyvážet všechen uran, co vytěží, do druhé země k obohacení a zpět tedy dostane ekvivalentní množství.

1) Kdo bude hlídat, že opravdu všechen uran odveze? IAEA pomocí svého systému evidence jaderných materiálů?

2) Co bude s obohacovacími závody, které v Iránu již stojí, resp. jsou budovány?

Může se také jednat o zdržovací taktiku, aby získal Irán čas na to, aby v mezidobí dobudoval obohacovací závod, o kterém třeba IAEA ani nyní ještě neví.

Snad to inspektoři dobře pohlídají, ale chtělo by to více informací.

0 0
možnosti