Diskuze

Politika Číny vůči menšinám selhává, komentoval dalajlama nepokoje Ujgurů

Tibetský duchovní vůdce dalajlama označil výsledek nepokojů ujgurského etnika na severozápadě Číny, při nichž zemřelo nejméně 197 lidí, za selhání čínské politiky vůči menšinám. V budoucnu ale očekává posun čínského postoje vůči Tibeťanům a jiným etnikům směrem k většímu realismu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J

JÚLINEK.ŠÍŠAL

7. 8. 2009 18:56
souzi a soušky čížci,

ještě že se jim to zakupování  emeryky daří

0 0
možnosti
LG

l.g

6. 8. 2009 22:48
Konečně

Konečně se mluví o Tibeťanech a Ujgurech jako o rovnocených etnických menšinách. To je pozitivní posun. Ještě v květnu tohoto roku o Ujgurech nikdo ani nevěděl. Jediné co znělo v našich médii bylo obsazení Tibetu a porušování lidských práv Tibeťanů. Alespoň ti mrtví Ujguři při nedávných nepokojích nezemřeli zcela zbytečně. Jejich národ je nyní trochu vidět. Poprvé take čtu, že už to nejsou odporní muslimové-teroristé, ale stojí po boku Tibeťanů jako utlačovaný národ. R^R^

 

Jinak šance na samostatnost Tibetu nebo XinJiangu vidím i do budoucna jako nulové. Čína je velmi silný protivník a svého území se v žádném případě jen tak nevzdá. A to ani v případě, že u moci nebude KSČ. Neexistuje na světě síla, která by jí k tomu donutila. Naopak. Čína bude za chvíli diktovat světu.

0 0
možnosti
MV

milan79

7. 8. 2009 11:53
Re: Konečně

Tibet byl za posledních cca 500 let svobodný jen v období 1912 - 1950 jinak byl součástí Číny, pouze disponoval vnitřní autonomií... Nebyl ovšem samostatným státem.

Ujgurská autonomní oblast byla k Číně přičleněna v 17náctém století a Ujguři žijí vedle číny v celé přilehlé oblasti. Různé části současné Ujgurské oblasti však byly součástí číny již mnohem dříve.

Jen pro srovnání do roku 1948 existovala v dnešní ČR země moravskoslezská a to již od počátku české státnosti. Ale nezdá se mi, že by ti co u nás tak strašně bojují za právo Dalajlami vládnout v Tibetu by také stejně intenzivně byť jen připouštěli rozšířenou autonomii moravy a slezska ;-);-D;-D

0 0
možnosti
A

arahat

6. 8. 2009 21:48
jen pro přesnost

okupace Tibetu Čínou stále trvá (před padesáti lety pouze započala!)

0 0
možnosti
LG

l.g

6. 8. 2009 22:32
Re: jen pro přesnost

Trochu nepřesné plácnutí.

V první řadě je třeba definovat, co je to Tibet. Myslíte snad Tibetskou autonomní oblast jak jí definovala Čína, nebo snad jiné území? Žádný státní útvar "Tibet" nikdy neexistoval, takže musíte specifikovat, co myslíte.

Dále musíte upřesnit, co myslíte okupací. Okupace - tedy obsazení nebo ovládnutí se obvykle rozumí obsazení svrchovaného území cizím státem. K ničemu takovému ale nedošlo, neboť území nynější autonomní oblasti v padesátých letech bylo územím  oficiálně čínským. A to i před vstupem čínských vojsk v roce 1951.

Možná ale máte na mysli takovou okupaci, jako třeba okupace sudetského pohraničí Čechy. Ta taktéž trvá dodnes. Ba co hůř, německé menšina byla z tohoto území úplně vyhnána.;-D

0 0
možnosti
PK

Paeris Kiran

6. 8. 2009 18:52
:D

0 0
možnosti
PK

Paeris Kiran

6. 8. 2009 18:52
Re: :D

Čínskáí politika k menšinám je jednoduchá: žádné menšina neexistuje. Z toho by si evropa měla vzít příklad.

0 0
možnosti
Z

zakladna2

6. 8. 2009 18:36
Škoda,

že vystoupil z komunisžtecké strany Číny. Chová se, jako Štětina a Mejstřík. Silně pozapomíná.!!

0 0
možnosti