Diskuze

Senátorka chce „mini Temelín“, který by vyráběl proud pro Jablonec

Velký je jako šatní skříň a zakope se pod zem. Řeč je o jaderném minireaktoru, který by dokázal zásobovat teplem a elektřinou dvacet pět tisíc obytných domů. Právě takový by v Jablonci nad Nisou chtěla postavit senátorka Soňa Paukrtová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

milansm

19. 3. 2009 21:53
Nebezpečné, utopické a neudržitelné

Jedinou kliku máme v tom, že tyto utopie budou stále dražší, tak jak roste cena jaderných a fosilních technologií - elektrána Olkiluoto bude stát místo 3 miliard 6 miliard euro a bude zprovozněna místo letos  v roce 2012.  Uhelné elektrárny také podražily - instalovaná kW  za 4 roky zdražila dvakrát a uhlí stojí ve střední Evropě třikrát více než před 6 lety. Tento trend, protože se jedná o vyčerpatelné zdroje zůstane prevděpodobně zachován.

Naopak obnovitelné zdroje energie stále zlevňují. V roce 2010 bude výrobní cena elektřiny z fotovoltaických článků v jižní Evropě konkurence schopná s konvenčně vyráběnou elektřinou a v roce 2020 tomu bude i ve střední Evropě. Větrná energie vyrovná náklady  v roce 2014.

Proč paní senátorka nenavrhuje geotermální elektránu,  jako budou mít v Litoměřicích, proč nenabádá k solární termii a k izolaci domů? Co bude  říkat  voličům, kterým onemocní malé děli na leukemii - viz zpráva "Kikk" mohučského registru dětské rakoviny? To má být lokální rozvoj?

0 0
možnosti

Jóžin

21. 3. 2009 8:21
Re: Nebezpečné, utopické a neudržitelné

Vážený pane,

cena výstavby zdroje případně zdržení ve výstavbě přeci vůbec nezávisí na tom, zda se jedná o zdroj obnovitelný nebo neobnovitelný.

0 0
možnosti

mpixel

19. 3. 2009 14:21
tak ještě jednou, někteří to tu furt nechápou.

Na malou elektrárnu je mnohem méně zaměstnanců. Podobvně jako  například u lipenské lipenskou elektrárny, kde stačí pouze pouze jeden pracovník !

A o kolik je pravděpodobnější selhání jednoho člověk než celého týmu ve velíně?

matematicky bych to tipnul na ntou(kde n je počet lidí) mocninu chybovosti člověka. Takže bezpečnost velké elektrárny je mnohem více zajištěna. Tj nejen násobkem zaměstnanců. Ale tou mocninou !

0 0
možnosti

mpixel

19. 3. 2009 14:26
Re: tak ještě jednou, někteří to tu furt nechápou.

např. že vyberete 10 náhodných lidí z ČR. A že zrovna všichni budou v jednu dobu ožralí je monohem méně pravděpodobné (mnohem méně než 10x) než když najdete náhodně jednoho člověka který bude ožralej.

0 0
možnosti

Hery

19. 3. 2009 13:49
cO TAKHLE?

Zkusit se občas zahřát prací? Jinak ta senátorka je úplnej blázen, když vůbec jenom ji mohla napadnout taková pitomost. Oni v tom senátu asi skutečně řeší neřešitelné. Ale za co by také měli pobírat mzdu že,

0 0
možnosti

edelcacao

19. 3. 2009 14:27
Re: cO TAKHLE?

R^

0 0
možnosti

mrtemarta

19. 3. 2009 13:40
Ještě jedna věc snad mi to nikdo nesmaže

Je spousta "zelených "projektů které by zachránily tuto planetu a o kterých se příliš nemluví. Na jedné z amerických univerzit se testuje rozklad lidských exkrementů. Páni totiž přišli na to že bakterie dokáží z plochy cca 1m2 vyrobit energii asi 500-600W a pokud by ji zdokonalili chtěli by ji rozvinout na trhu. Umíte si někdo představit co by to znamenalo?????? Domy by se vrátili k žumpám byly by nezávislé na elektrické energii to si prostě naše společnost nemůže dovolit a tak s politováním jen konstatuji že sem již o tomto projektu poslední rok neslyšel.

0 0
možnosti

edelcacao

19. 3. 2009 13:36
K čemu?

Jak vyrobit levněji teplo je jednoduché. Stačí využívat odpadní teplo z provozů než stavět teplárny a elektrárny pro výrobu tepla jentak pro lidi a odpadní teplo vypouštět do vzduchu. R^

0 0
možnosti

mrtemarta

19. 3. 2009 13:41
Re: K čemu?

Moc drahý ztráty v přenosu tepla sou neskutečně velký a třeba v pardubicích nejede žádná elektrárna máme tu jednu záložní a chvaletice s 200MWaty ktreré jen kompenzují poklesy v síti

0 0
možnosti

mrtemarta

19. 3. 2009 13:28
3x sláva

Mno z praktického hlediska osvětlím situaci. Je to velice dobrý nápad proč myslíte že je u nás elektřina tak drahá? když pomineme všechyn ty manažery atd. Tak podstatnou část spolkne i údržba rozvodné sítě a ztráty spojené s každým kilometrem od zdroje energie. V případě že by mělo každé město nad 100 obyvatel vlastní mini-reaktor vyšlo by to "relativně" draze ale bylo by to "ekologické" s návratností několika desítek let.

0 0
možnosti

mrtemarta

19. 3. 2009 13:29
Re: 3x sláva

chybička nad 100tisíc:-)

0 0
možnosti

Já, Claudius

19. 3. 2009 8:01
To je snad první rozumný nápad

který přišel ze strany Senátu. jen houšť.

0 0
možnosti

Santa1

19. 3. 2009 8:11
Re: To je snad první rozumný nápad

Hmm, asi jako akvapark a hřiště s vyhřívaným trávníkem v horní-dolní, financované z porcování medvěda. Asi na této ekonomické úrovni to je.

0 0
možnosti

Bývalý volič ČSSD

19. 3. 2009 7:45
Jo,to v Číně to uměli vzít hezky od podlahy.

Tam v období "Velkého skoku" chtěli mít u každé vesnice vysokou pec. A tím ve výrobě železa předhonit USA i SSSR.

Vysoké pece se nerozjely, hladomor ano.

0 0
možnosti

Já, Claudius

19. 3. 2009 8:02
Re: Jo,to v Číně to uměli vzít hezky od podlahy.

Už jste se uklidnil? Už jste vybil své pudy?

0 0
možnosti

tos42

19. 3. 2009 6:44
jen tak na okraj...

pro vsechny posery, co se boji reaktoru...

... experimentalni jaderny reaktor ma i MFF UK, v Troji, dalsi maji akademici v Rezi

takze anketa "chteli byste maly reaktor ve meste?" je tak nejak s krizkem po funuse, minimalne pro prahu :D:D

0 0
možnosti

Santa1

19. 3. 2009 7:40
Re: jen tak na okraj...

Strach obyvatel by byl jen jeden z problémů při výstavbě.

Především jde o ekonomiku - 25 mil. USD při životnosti 5-10let a to POUZE za reaktor.

Paní senátorka si přečetla časopis 100+1 a pak rozhodla o energetické budoucnosti města...

0 0
možnosti

rebbe

18. 3. 2009 20:45
Je to technologie budoucnosti

srovnatelná s přechodem od mainframes k PC. Důležité je propojení v síti, řízení může být i z daleké centrály obsazené odborníky ale teplo se na stovky kilometrů transportovat nedá. Takže místní teplárna spojená s výrobou elektřiny může zajistit základ, dodávky třeba z Mostu nebo Temelína by vyrovnávaly pouze špičky. Pokud by se tato elektrárna uložila dostatečně hluboko pod povrch, nebezpečí by při tom malém množství paliva bylo zanedbatelné. Velké jaderky stejně musí co nejdříve přejít na čtvrtou generaci, která zbylé palivo po těch malých, superbezpečných generátorech využije do posledního zbytku. Reaktory temelínského typu využívají pouze malou část energie, protože užívají nejbezpečnější technologie s normální vodou. V případě havarie, ve chvíli, kdy se voda vypaří, štěpná reakce skončí, k výbuchu dojít nemůže.

0 0
možnosti

svatapravda

18. 3. 2009 22:10
Re: Je to technologie budoucnosti

"Voda se vypari, stepna reakce konci" - neni to tak jednoduche jak licite.

Rika Vam neco havarie na Three Mile Islandu? Tam prave doslo k obnazeni jadra.

Ok, k jadernemu vybuchu dojit nemuze, nakonec k tomu nedoslo ani v Cernobylu - palivo zkratka neni dostatecne obohaceno. Ale problemem je kupr. tvorba vodiku rozkladem vody za vysokych teplot, ktere vznikaji v pripade nedostatecneho chlazeni byt "zastaveneho" jadra, a pripadny nasledny vybuch (vodiku), ktery by treba i mohl roztrhnout containment (ochrannou obalku reaktoru), zpusobit pozar a rozmetat jaderny spad do znacnych vzdalenosti. Se vznikem vodiku se i pocita, uvnitr containmentu jsou jiskriste, ktera pripadne maji vyvolavat sadu mensi explozi, ktere by containment vydrzel.

0 0
možnosti