Diskuze

Jak viděli krizi roku 1929 a 1931 aneb pobavte se

Počasí není nic moc, ale s tou krizí se dá docela žít, ne? Už jsem v tom smyslu zahlédl i nějaké titulky. Skoro se tomu nedivím: už nám přiznali, že krize, která nehrozila, je tady, ale ať koukáme, jak koukáme, nikde žádné řady nezaměstnaných čekajících na gulášovku, nikdo pořád nebydlí v jeskyni a rozpadlými továrními halami neprorůstají břízy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

rezjir

18. 3. 2009 7:47
Dokonce i před 101 lety

Kríse v Americe.

Píše Richard Morawetz. (Naše doba, r.XI, 1907, č.3.20 prosince

Hospodářský život naší doby jest věru nadmíru zajímavý; téměř každodenně přináší nám něco nového. Buď zjevy vůbec, aneb aspoň jevící se v míře neznámé, jindy zas choroby, jichž prvky ovšem již v národohospodářské abecedě obsaženy jsou, leč v té komplikaci i nejstarší znalce do trapné situace přivádějí. Situace tím trapnější, čím kritičtější choroba jest, neboť ještě nenalezen lék k odstranění zla stávajícího; přes noc dostavují se choroby nové a zasahují údy posud zdravé.

Stojíme na konci veliké konjunktury. Ne snad čistě místní, ale světové a s povděkem kvitujeme, že i rakouský průmysl, posud jako popelka vždy do kouta odstrčený, tuto situaci cítil. Co stkvělých let prodělávalo jindy Německo a jiné státy průmyslové, zatím co se u .nás situace ve světle příznivém nejevila!

0 0
možnosti

rezjir

18. 3. 2009 7:53
Re: Dokonce i před 101 lety

Kríse v Americe.

Píše Richard Morawetz. (Naše doba, r.XI, 1907, č.3.20 prosince

Prosperita začala v Americe a v Anglii, pokračovala krok za krokem od západu k východu, až konečně přes Německo i k nám svou cestu našla. Byli jsme posledními v dlouhé řadě, naučili jsme se však skromnosti a jsme rádi, že vůbec na nás došlo.

Náhlý rozmach hospodářský v celém světě byl v pravdě tak bá­ječný, že se prostě všude jeviti musil. Mnohý průmysl prožil právě doby, jakých vůbec sotva kdy bylo; výjimky jsou tu velice řídké. Ale též celý vzestup k vrcholu konjunktury dál se tempem téměř horečným, ba nevídaným; zkrátka unikum v dějinách národohospo­dářských.                                                     

Ani nejodvážnější optimista nemohl za takových okolností oče­kávat, že se podobné poměry udrží a je-li již zákon o vlnité cestě hospodářství ustálen, musil tenkrát při pouhém nahlédnutí do mrtvých cifer statistických vždy znova na sebe upozorňovat.

0 0
možnosti

Deratizátor

18. 3. 2009 4:52
Krize?

To je to, co ještě donedávna Topolánek s Kalouskem vylučovali, že se nás přece nemůže absolutně dotknout? Jich asi opravdu ne, protože tyjí z našich daní. A že jich dovedou hojně využívat ku osobnímu prospěchu.:-/

0 0
možnosti

Martin Kostera

18. 3. 2009 9:33
Re: Krize?

Krize finančního sektoru se nám opravdu vyhla. Kalousek i Topolánek měli pravdu. Jen Vy to máte trošičku pomotané...;-D

0 0
možnosti

Oliveti

18. 3. 2009 1:52
"Tak si poslechněte, jak to bylo tehdy. "

http://video.google.com/videoplay?docid=-686108267122535204&ei=bj7ASaW_L8iK-Qbjxu3CAQ&q=zeitgeist%2C+the+movie+czech+subtitles

Doporucuji shlednout cele.

Kazdy si v tom najde to sve samozrejme:)

0 0
možnosti

[eT]

18. 3. 2009 1:25
Pobavte se,

za chvíli to zažijete :-/

0 0
možnosti