Diskuze

Cena a ticho, to jsou hlavní rozdíly mezi soukromou a obecní školkou

Řeší to tisíce rodičů, řeší to stovky starostů, řeší to i ministr Petr Nečas. Kam s tou spoustou malých dětí, které ještě nechodí do školy, ale jejichž rodiče musí být v práci? Hlavní možnost je obecní nebo soukromá školka – a MF DNES zjišťovala, jak se ta první liší od té druhé, mnohonásobně dražší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jajaja00

9. 3. 2009 14:42
Většina školek je prostě děs.

Nejmenší člen rodiny býval nehlučné dítě. Ne že by byl nemluvný, zamlklý či bázlivý, ale prostě mluvil normálně, běžnou silou hlasu. Necelý rok jej dáváme do školky, max. 3x v týdnu na několik hodin, a je neuvěřitelné, jaká proměna s ním nastala. On prostě nedokáže mluvit jinak, než ŘVÁT.

0 0
možnosti

bryta

9. 3. 2009 15:08
Re: Většina školek je prostě děs.

Tak to máte divnou školku:-) U dětí, které znám já (včetně 2 vlastních) také nastala po nástupu do školky také proměna - jenže trochu jiná. Zlepšily se v komunikačních dovednostech a sociálních vztazích (chování ve skupině vrstevníků), v jemné motorice, naučily se básničky a písničky...

Osobně si myslím, že většina školek je kvalitních a to bez ohledu na to, zda jsou obecné či soukromé. Dokonce mi ani nevadí přispívat na ně na daních. Jen kdyby se víc přizpůsobovaly potřebám rodičů než svým (totéž platí např. i pro školní družiny).

0 0
možnosti

jajaja00

9. 3. 2009 14:36
Je potřeba si uvědomit zásadní věc:

"....obecní školky mohou být poměrně levné díky dotacím od zřizovatelů."

Jenže ti zřizovatelé berou peníze kde? Z našich daní. Čili na obecní školku přispívá KAŽDÝ daňový poplatník, ať má či nemá děti, ať má děti ve školce soukromé atd.

0 0
možnosti

Paxa

9. 3. 2009 14:38
Re: Je potřeba si uvědomit zásadní věc:

A? Ať má člověk děti, či nikoliv, jednou sám tím dítětem byl, když nic jiného. Přispíváme z daní na větší blbosti, tohle mi zrovna žíly netrhá.

0 0
možnosti

12345hanka

9. 3. 2009 13:53
Moc se mi líbí

zařazení tohoto článku do rubriky studium.

0 0
možnosti

jajaja00

9. 3. 2009 14:36
Re: Moc se mi líbí

;-D

0 0
možnosti

Transalp

9. 3. 2009 13:38
Nekalá státní konkurence

Státní školku si na daních platí i vlastník školky soukromé. Pěkná zvrhlost platit si vlastní konkurenci. Školky v socialistickém vlastnictví je nutno zrušit anebo privatizovat a umožnit lidem, aby si vybrali tu nejlepší. Jestli se někdo diví, že stát neumí reagovat na změnu poptávky, tak by se měl probrat z blouznění. Socialismus s absencí cenového mechanismu nefungoval, nefunguje a fungovat nebude. Až teprve budou moci špatné (cena/výkon) školky zkrachovat, zlepší se jejich kvalita. Nekalá státní konkurence tomu však pouze brání.

0 0
možnosti

jajaja00

9. 3. 2009 14:38
Re: Nekalá státní konkurence

Navíc ty obecní (státní) školky daněmi financuje každý daňový poplatník. To se to potom "levně" stará o děti.

0 0
možnosti

Jannynov

9. 3. 2009 13:32
dětský psycholog

Zrovna mluvil v Sama doma na čt. Měřili hladiny kortizolu, stresového hormonu školkovním dětem. U těch co byly ve školce 4 hodiny se hladina vrátila na normál večer. U dětí co byly ve školce 6 hodin a déle se v mnoha případech nevrátila na normál vůbec. Tolik k těm co nevěří že trávit devět, deset hodin ve školce je pro malé děti PŘÍŠERNÉ a že se to časem na jejich psychice odrazí. Školka je pro dítě zátěž, i soukromá, i ta běžná, o tom žádná.

0 0
možnosti

naivka111

9. 3. 2009 14:03
Re: dětský psycholog

Bezva, jsem ráda, že existuje aspoň jeden člověk, který věří, že je PŘÍŠERNÉ a ne NORMÁLNÍ, když dítě tráví devět hodin ve školce!!!!

Už jsem to psala někde dole, školka v mých očích není prostor k odložení dětí, ale místo, kde se dítě má naučit žít v kolektivu.

0 0
možnosti

pavel.61

9. 3. 2009 11:59
skolky

Hmm, podle jednoho prispevku ne vim jaka je situace v jinych mestech.Presto musim rict,ze 16 000kc pro lidi je moc,ale na druhou stranu je to malo pro soukromniky malo nebot naklady jsou dost vysoke.Muj znamy ma tady v UK dcerku ve skolce a plati 300 liber/mesic.V mestske skolce je to taky placene a moc velky rozdil tam neni.Zalezi jaky mate s partnerem plat a od toho se to odviji.

0 0
možnosti

VBL

9. 3. 2009 12:34
Re: skolky

V UK se plati za 3-lete dite od 8.oo do 6.00 hod.  cely tyden, resp. cely mesic i 750. liber (=22000 Kc);

jde o soukromou skolku; statni v podstate neexistuji; vyjma predskolni vychovy od 2,5 let do 5 let ( v 5 se jde do skoly), ktera je placena statem, ale jde pouze o 2-3 hodiny denne - je to spise takova hraci skupinka, nikoliv skolka.

0 0
možnosti

PepaVonDepo

9. 3. 2009 11:57
Ta cena

není dána rozdílem služeb, ale tím, že školky prostě NEJSOU! Dcera je narozená v říjnu, tzn. v září jí nebylo 3 roky a tudíž se nedostala. Takže nezbývá než soukromá školka (ne, jenom maminka či tatínek už jí opravdu na hraní nestačí). Letso u zápisu byly už těhotné maminky (protože dostanou plus body za opakovaný zápis ;-D).

Jsem zvědavý, co udělá stát, až tahle vlna dorazí na zákaldní školy. Zvedne limit na 40 dětí na třídu???

0 0
možnosti

bryta

9. 3. 2009 11:35
Poptávka a nabídka?

Probírala se tu otázka nabídky a poptávky: "Moje pracovní doba je od půl osmé do čtyř...  taky kancelář. Pokud bude poptávka po tom vodit dítě až na půl desátou aby jste mohla končit v šest, a bude takových zájemců převažovat, tak školka udělá brzy nápravu."

Milá zlatá, nevím kde děláte a jak daleko to máte od domova. Pracuji v kanceláři. Začínám v 9.00, končím v 17.00, na dopravu ze zaměstnání potřebuji cca hodinu. Jenže naše místní MŠ končí v 16.30 a školka kousíček do mojí firmy (otevřena do 17.00)   mi dítě nevzala, protože jsem z jiného obvodu. Takže chca-nechca musím využívat ne zrovna levné služby školky soukromé, která funguje od 7.00 h do 19.00 h.

Ve většině firem je podobná pracovní doba jako u nás, takže poptávka by byla. Jenže obecné školky jsou i tak přeplněné, navíc jako dotovaný subjekt nejsou existenčně závislé na platbách od rodičů. Nač se tedy přizpůsobovat jejich potřebám a pracovní době?

0 0
možnosti

minx

9. 3. 2009 11:41
Re: Poptávka a nabídka?

Přesná analýza! Obecní školka nikdy v rychlosti reakce na poptávku nebude konkurovat soukromým subjektům, nemá k tomu žádnou motivaci. Ostatně k nám do obecní školky chodí spousta dětí, které mají maminku doma s druhým dítětem. Takové maminky si samozřejmě děti vyzvednou po obědě, další děti mají třeba hlídací babičky a děti normálně pracujících lidí bez babiček tam pak holt sedí samy :-(

0 0
možnosti

Dominica

9. 3. 2009 11:27
Je to o lidech

Na začátku jsme uvažovali o školce soukromé. Po jedné "zkušební" návštěvě, kdy dceři braly starší děti hračky, jiné tam běhaly s nůžkami a venku lezly i nejmenší dvouleté děti na prolézačky vysoké dva metry, to vše bez jakéhokoli zásahu či dozoru učitelek (ty seděly u stolu, popřípadě venku na lavičce a povídaly si), jsem usoudila, že takto hazardovat se zdravím svého dítěte nebudu.  Dcera tedy chodila nejprve do obecní školky v malém městě a po roce, když jsme se přestěhovali, také do vesnické. Ve vesnické bylo na děti více času, byla to "jednotřídka" s dvaceti pěti dětmi, byla i příjemnější, přístup byl o trochu jiný, vybavení na úrovni, učitelky s dětmi hodně pracovaly, i předškolní výchova fungovala velmi dobře za úzké spolupráce s rodiči. Ani v městské ani ve vesnické školce nebyl problém s dietou, dcera má potravinovou alergii. Takže vše je jen o lidech. 16 tisíc za měsíc je naprosto neskutečně předražená cena, ale jen málokterá soukromá školka si počítá tolik peněz.

0 0
možnosti

minx

9. 3. 2009 11:30
Re: Je to o lidech

To máte super. Já musela dát dcerku do soukromé, protože v Praze je šílený problém najít obecní školku už od 3. let a zejména v půlce roku. Naštěstí máme na poměry jiných soukromých školek velice mírné školkovné.

0 0
možnosti

medvěd brtník

9. 3. 2009 11:25
Je to drahé?

Zkuste si to spočítat: potřebujete prostory a to nejen vnitřní ale i venkovní,  zařízení, zaměstnance  (platy + 35 % odvodů státu + pojištění za škody), energie, vodu, úklid, stravování, tj. kuchyň a potraviny, a jistě ještě mnoho dalších věcí, no a můžete začít.

A pak si spočítejte, jakou tržbu budete mít, když vám budou platit třeba 20.000 za dítě a měsíc. Srovnejte náklady a příjmy a zjistíte, jak je to podnikání "lukrativní".

Nejraději mám ty kritiky, kteří nikdy neprovozovali ani trafiku, ale vše se jim zdá drahé. 

Ostatně ani státní školky nejsou levné, jen ten rozdíl zaplatí daňoví poplatníci. Na srovnání plateb za státní a soukromé dobře vidíte, kolik to je.

0 0
možnosti