Diskuze

Historie naznačuje, že Irák si nakonec poradí i bez Američanů

Administrativa Baracka Obamy debatuje o rychlosti a důsledcích stahování amerických vojsk z Iráku. Nebylo by od věci, kdyby si prostudovala strategický dopad jiných amerických ústupů v posledních desetiletích 20. století. Třebaže se americká angažmá v Libanonu, Somálsku, Vietnamu a Kambodži diametrálně lišila, dějiny ukazují, že navzdory bezprostředním dopadům na americkou reputaci vyzněly tyto odchody nakonec ve prospěch USA.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

honzajaka

24. 1. 2009 23:17
vzhledem

k tomu že Saddám Hussain radikální islamisty téměř bez výjimky brutálně mučil a nelítostně popravoval je tento článek naprostý blábol

0 0
možnosti
J

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

23. 1. 2009 10:13
a co myslíte, souzi a soušky čížci,

poženou zámořské křováky postrkem do kurzů vytrvalostního plavání? ...:-P

0 0
možnosti
D

dedko

23. 1. 2009 9:45
V tuto chvíli už ano,

ale před lety to bylo vše na invazních vojácích. Je to správné, že se v Iráku změnil režim. Irák měl zbraně hromadného ničení. Kdo tvrdí, že tomu tak nebylo ne ignorant a to proto, že Sadám likvidoval Kurdy chemicky, mrtvých byly tisíce. Chemické zbraně jsou zbraně hromadného ničení.!

0 0
možnosti
P

Ptolemaios

22. 1. 2009 23:14
Na úvahu,že po odchodu USA nastávají v daných regionech

nepokoje, či dokonce občanské války není třeba velkého vzdělání. Nicméně po určité době jedna strana ovládne situaci a dojde ke zklidnění. Přítomnost vojáků USA tento scénář jen časově posunují.

I v Iráku to bude stejné- kdo to vyhraje je ve hvězdách

0 0
možnosti
J

jezkovyvoci

23. 1. 2009 0:00
Re: Na úvahu,že po odchodu USA nastávají v daných regionech

V Iráku vyhraje Irán.

0 0
možnosti
P

Ptolemaios

22. 1. 2009 23:09
redaktoři Kavárny! prosím o lepší češtinu!

..."USA nedokázaly, aby se vláda /Kambodž/ nedokázala...

Takže jako v matematice - 2 zápory se rovnají KLADU! Račte si po sobě aspoň někdy přečíst co píšete a jestli to má alespoň patu,když ne hlavu

(Y)

0 0
možnosti
D

duhastrecht

22. 1. 2009 19:11
Potěš koště Ameriku za takovéto "politology" a

"stratégy" - USA odchod z Libanonu, Somálska, Severního Vietnamu a Kambodže vedl jen k miliónům mrtvých a k postavení USA jako zrádce svých spojenců v případě Jižního Vietnamu a Kambodže a v případě Somálska a Libanonu jako neškodných kašparů, USA, Západ i demokracie utrpěly ve všech uvedených případěch drtivé rány, ze kterých se nevzpamatovaly dodnes. Není nejmenší důvod se domnívat, že připravovaná americká zrada iráckých spojenců bude mít jiné následky.

0 0
možnosti
M

mier.p

22. 1. 2009 20:37
Re: Potěš koště Ameriku za takovéto "politology" a

Je to logický vývoj pri vedení asymetrickej vojny. Žiadna úroveň vraždenia a ničenia neprinúti motivovaného obrancu vlasti podľahnúť okupantovi, práve naopak, teror mobilizuje a radikalizuje všetky zložky spoločnosti obrancu preto, že prekročenie určitej úrovne teroru stavia obráncu do pozície boja o holé prežitie, čo mudáva možnosť voľby. V tekaj situácii obrancovi postačuje na dosiahnutie konečného víťazstva čas, pri minimálnych vnútorných zdrojoch, ktoré za bežných podmienok nestačia ani na holé prežitie. Naproti tomu útočník trpí dlhodobým vedením vojny tým, že sa vyčerpá ekonomicky aj morálne až sa zrúti pod ťarchou vlastných zločinov, hlavne preto, že v určitom bode teror útočníka prekročí zlo proti ktorému začal pôvodne bojovať.

0 0
možnosti
M

mier.p

22. 1. 2009 18:11
Irak si problém čo spôsobilo USA vyrieši sám

USA sa samozničilo tým, že neunieslo zbrojné výdavky na nacionalistický boj za záujmy USA, ktorý tak usilovne maskujú za boj proti terorizmu a do ktorého sa usilujú vtiahnuť svet. V situácii, keď už nie sú schopné USA financovať ani vlastný blahobyt, tak už neexistuje nebezpečný nepriateľ číslo jedna terorizmus v Iraku. Záver zdánliva nevyčerpateľnosť zdrojov ekonomiky USA umožnila Bushovi terorizovali svet a za tym cieľom účelovo produkovať fiktívnych nepriateľov, ale patrilo by sa zločinca a jeho prisluhovačov potrestať a nie tváriť sa že sa nič nestalo.

0 0
možnosti
RJPVS

Radio Jerevan pořád ve střehu

22. 1. 2009 15:51
A já nedávno četl článek o Bejrutu.

Psalo se v něm, že Bejrut je Paříž blízkého východu;-D A Libanon je svobodná země, kde křestané, židé a muslimové žijí spolu v míru a lásce. Tak jak je to? A co si týče USA, tak já je nemám rád, ale nosím levisky, nike tričko a puma botičky;-D. jsem to ale hovádko;-D;-D;-D

0 0
možnosti
AA

A.A.

22. 1. 2009 14:15
To jsou ale žvásty

Zřejmě jsem článek nečetl pozorně, jinak si neumím vysvětlit takové žvásty na iDnes. Copak zmíněné případy vedly k řešení situace ve prospěch USA? Vietnam - vítězství severní části a komunismu na dlouhá léta; Kambodža - nestabilní region dodnes; Libanon - velmi nestabilní region s velmi slabou vládou; Somálsko - bezvládí už celá léta, katastrofální humanitární situace, centrem zločinu, pirátství a terorismu atd. Odchod USA ze zmíněných oblastí maximálně pouze přímo ovlivnil to, že Američané nadále přímo neumírali v daných zemích. Jinak ale pozici USA odchod amerických vojáků nijak nezlepšilo. Pokud je "vyřešení situací" pokračující občanská válka, tak tedy gratuluji autorovi - měl by dostat nobelovu cenu za pitomost. Ufff..takové žvásty jsem už dlouho nečetl.

0 0
možnosti
JT

killy

22. 1. 2009 13:59
Co ?

Historie podle mne naznačuje  v Iráku občanskou válku ..:-/

0 0
možnosti
PFS

pepe999 from Salford

22. 1. 2009 14:20
Re: Co ?

Jejich problem..

0 0
možnosti