Diskuze

Japonsko vůbec nebylo jediným viníkem katastrofy v Pearl Harboru

Na 7. prosince připadlo 67. výročí japonského útoku na Pearl Harbor. Během let se "den zostuzení" v Americe stal klasickým vztažným bodem pro burcování vlasteneckých nálad. Analogie s útokem na Pearl Harbor se kupříkladu často zmiňovaly po teroristických útocích z 11. září 2001.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Chmee

10. 12. 2008 13:26
Nesouhlasím, že USA mohly pro mír dělat více

TO je ale HODNĚ tendenční článek, nestydíte se, pane redaktore?  Počátkem 30. let Japonsko obsadilo Koreu, koncem 30. let začalo velmi krvavou válku v Číně, od té doby sílil tlak západních zemí vč. USA na mírové řešení. Což Japonci nechtěli, veškeré snahy o zastavení své agrese ignorovali. Nic než opravdová válka je nemohlo zastavit, což politici (včetně Roosvelta) věděli, ale "normální" lidé v USA o žádné válce nechtěli slyšet.

0 0
možnosti

rohatey

8. 12. 2008 18:41
Tak, tak

kdyby v těch USA tenkrát seděli strýcové z Bruselu tak by se mohlo mírumilovně jednat a ustupovat až do situace kdy by tahle sranda vedla k sebezáhubě nebo obětem na úrovní velkých násobků. Především bych řekl že ze strany Japončíků ono v situaci až by projeli USA celou válku tak až by měli ty jaderné pumy tak by jim to začali sypat na hlavu nikoliv po jedné ale po desítkách, možná by stihli na nich vyzkoušet i tu vodíkovou. :-)

0 0
možnosti

baggerfuhrer

8. 12. 2008 22:10
Re: Tak, tak

USA meli jen dve v dobe pouziti, tj jaro 1945, samozrejme, ze pokud by se valka o Japonsko protahla, tak by jich mohlo byt pouzito o neco vice, nebo pokud by Japonsko ve valce vitezilo, nebo chystalo invazi do USA, pak by asi vyroba jadernych pum mela absolutni prednost bez ohledu na naklady. To by zrejme v dusledku znamelo fyzickou likvidaci japonskych mest (za predpokladu vyvoje nosice jaderne pumy, tzn bud B 52, nebo jeho ekvivalent). Tam by zbyla jen radioaktivni poust a mene obydlene oblasti, na ktere by se nevyplatilo utocit jadernymi bombami. Je treba si uvedomit, ze japonske ostrovy nejsou rozsahle a vyroba byla namackana v nekolika nejvetsich mestech vmisena do obytnych ctvrti, bez prumyslovych oblasti, jak je zname v evrope.  Japonska mentalita te doby, byla neco, co je za moznostmi chapani dnesniho bezneho evropana. Oddanost cisari byla silnejsi, nez pud sebezachovy, byl to pro ne (a pro nektere je i dnes) buh na zemi. Navic japonske tradice samuraju. To vse hralo roli.

0 0
možnosti

LudekkZ

8. 12. 2008 18:27
japonská pacifistka

Tenhle článek je typickou ukázkou moderního japonského pacifismu a nepochopení tehdejší situace. V roce 1941 už nebylo místo pro appeasement a pro to, aby zločinné režimy měly možnost dále se rozšiřovat po světě. Japonsko bylo spojencem Osy a s tou byly USA tou dobou prakticky v nevhlášeném válečném stavu (dodávky Británii a SSSR, rozšíření bezpečnostního pásma v Atlanitku, Atlantická charta - pro Hitlera všechno dobré důvody k válce). USA a Británie navíc pomáhali Číňanům, se kterými byli Japonci už delší dobu ve válce, takže tvrdý přístup spojenců byl prakticky jedinou možností, jak se nezdiskreditovat na mezinárodní scéně a jak donutit Japonce ke klidu. To že to nezabralo a to k čemu to vedlo už je jenom věcí Japonců.

0 0
možnosti

jdobry

8. 12. 2008 15:29
nepochopení

Nevkládejte do článku něco co tam není.

Historie není černobílá, jak ji píší vítězové.

Článek nepopírá, že Japonsko konflikt začalo svojí politikou "v Evropě se válčí, tak si zabereme kus Asie"

Článek je o tom, co umlčelo v Japonsku zbytek pudu sebezáchovy, že zaůtočily proti soupeři ne kterého neměly. A Oni věděly že na to nemají (viz Jamamoto a prognóza že pokud nevyhrají válku do půl roku = zázrak, tak nemají šanci)

0 0
možnosti

baggerfuhrer

8. 12. 2008 15:34
Re: nepochopení

Opravdu? Kde se valcilo v evrope v roce 1932, kdy Japonsko okupovalo Mandzusko pane kolego? :-/ To jeste ani Hitler nebyl kancler.

0 0
možnosti

Kekule

8. 12. 2008 15:05
Ac jo, to jsou autoři!

"zejména se Spojenými státy ne, jejichž dlouhodobé válečné síly" - to je počteníčko, že pane redaktore.

0 0
možnosti

Monstrum Anonymič Anonymov

8. 12. 2008 15:02
Druhou světovou válku začali poláci

To je každému, kdo poznal jejich uniformy jasné :-P

0 0
možnosti

romsky aktivista

8. 12. 2008 14:55
tady je videt, jake hovada muzou studovat vysokou skolu

;-D

0 0
možnosti

KECHUD

8. 12. 2008 14:51
Tihle vykladači dějin.

Zaráží mě, že hledali nepřítele v SSSR nebo USA a tak raději napřed zabrali celou JV Ázii a až teprve reakce USA jim správného nepřítele ukázala. A USA potom provokovaly svými reakcemi, že Japonsku nezbylo nic jinýho, než se do Amíků pustit. To jsou mi dedukce přímo zářné... :-/

0 0
možnosti

baggerfuhrer

8. 12. 2008 15:21
Re: Tihle vykladači dějin.

Dle casti levicovych studentu historie, mely USA samozrejme prispechat militantnimu japonsku nabidnout dodavky ropy a surovin, vyjadrit pochopeni pro nutnost utoku na JV asii a Cinu, masakru v Nankingu, sekani hlav zajatcu, ci pohrbivani za ziva, a vubec, byl to preci jen "vysledek japonske frustrace", ze. :-/ 

0 0
možnosti

Awathorn

8. 12. 2008 14:49
No potěš koště...

8-o To se mi snad zdá.A Československo nejspíš vyprovokovalo jinak klidného Hitlera nakloněného k diplomatickému řešení k tomu aby ho obsadil,ne?Představa po míru toužící japonské vlády je fakt úsměvná,Jamamota muselo námořnictvo poslat na moře aby ho uchránili před zavražděním neb si dovolil zapochybovat o japonských šancích.To skutečně odpovídá vládě která se do poslední chvíle brání ozbrojenému konfliktu...To je fakt perla,i když až tak překvapivé to není.Oni japonci s tou sebereflexí mají trošku problém,sice se z nich stali pacifisti ale to proto že už nechtějí dostat nakopáno jako za 2.sv.v a ne proto že by snad zpytovali svědomí...

0 0
možnosti

Tuřínek

8. 12. 2008 14:49
hmmm

autor tohoto článku si zřejmě jako modlidbu přes spaním opakuje¨: "appeasement, appeasment..."

0 0
možnosti