Diskuze

OBRAZEM: Moskvou mašírovali vojáci Rudé armády, připomněli rok 1941

Centrem Moskvy dnes pochodovaly šiky vojáků Rudé armády. Rusové si tak připomněli vojenský pochod z roku 1941, který zorganizoval Josef Stalin u výročí VŘSR, aby povzbudil morálku vojska prohrávajícího s wehrmachtem. Z přehlídky tehdy vojáci odpochodovali přímo na frontu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Cizinec_Cizinec

8. 11. 2008 10:07
V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

1,200,000 vojaku Rude armady.... Vic nez byly ztraty USA  za celou prvni svetovou valku  a vic nez byly ztraty Velke Britanie a USA za celou druhou svetovou valku  ....

Jeden britsky diplomat poznamenal ze jedna takova bitva a Britanie prosi o separatni mir ,,,,

0 0
možnosti

Taras Bulba

8. 11. 2008 12:10
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

Pro obdivovatele "sovětských hrdinů" pod Moskvou doporučuji si přečíst, jak to skutečně bylo s oněmi 28 chrabrými vojíny, co zachránili Moskvu.

http://sklenenykostel.net/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=254&Itemid=60

Tak třeba legendární bitva 16.listopadu 1941 u stanice Dubosekovo. Na naší straně bylo 28 vojínů 4. roty 1075. pěšího pluku 316. pěší divize generálmajora I. V. Panfilova. Vojáci byli vyzbrojeni puškami, granáty a lahvemi se zápalnou směsí. Neměli ani tanky, ani dělostřelectvo. A Němci měli k dispozici 54 tanků. Operace německých tanků podporovaly dvě desítky minometných a dělostřeleckých baterií. Před bitvou politruk Dijev pronesl slova, která obletěla celou zemi: ”Rusko je veliké, ale ustoupit není kam ? za námi je Moskva!“. Hrdinové panfilovci zlikvidovali spoustu tanků, všichni do jednoho padli, ale nepřítele do Moskvy nepustili...

0 0
možnosti

Taras Bulba

8. 11. 2008 12:10
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

Velitel západního frontu armádní generál G. K. Žukov inicioval žádost o jejich vyznamenání. Rozhodnutím Prezídia Nejvyššího světu SSSR byl každému z těch osmadvaceti udělen titul Hrdina Sovětského svazu in memoriam. My všichni jsme tímto hrdinským činem odchováni. Objevily se však jisté nejasnosti, a to hned v roce 1941. Dne 27. listopadu 1941 přinesl časopis Krasnaja zvezda zprávu, že v čele osmadvaceti hrdinů stál politruk Dijev. V témže listě se 22. ledna 1942 uvádělo, že skupinu hrdinů vedl politruk Kločkov. Pokusy spojit je do jednoho obrazu vedly k opačnému výsledku. Hrdina se rozmnožil. Do sovětské historiografie vstoupil ve čtyřech variantách: Dijev, Kločkov, Kločkov-Dijev a Dijev-Kločkov. Ale když všichni padli, od koho jsme se dozvěděli výrok hrdinného politruka? Pak se našly další nesrovnalosti. A ještě mnohem podivnější. Po válce se touto epizodou začala zabývat vojenská prokuratura.

0 0
možnosti

Taras Bulba

8. 11. 2008 12:11
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

Na povrch vypluly skutečně fantastické detaily. Především: za nimi sice byla Moskva, ale ustoupit přesto bylo kam. 1075. pěší pluk byl ve zmíněném boji vytlačen ze svých pozic. Velitel i komisař pluku za to byli odvoláni. A ještě něco. Jestliže 4. rota 2. praporu byla vybita do posledního muže a nepřítele nepustila dál, jestliže před zákopy 2. praporu hořely desítky německých tanků, pak o tom velitel praporu major Rešetnikov rozhodně musel podat hlášení. Jenže to z nějakého důvodu neudělal. Zřejmě si hořících německých tanků nepovšiml. Nic o žádném hrdinském činu nehlásil ani velitel 1075. pěší divize generálmajor I. V. Panfilov, ani velitel 16. armády generálporučík K. K. Rokossovskij. Je dosti zajímavé, že ani Němci o bitvě nic nevěděli. A tak se nabízí otázka: Když nikdo z vojenských velitelů hrdinský čin nehlásil, jak se o něm dověděla Moskva? První zprávu přinesl ústřední vojenský list Krasnaja zvezda. Literární sekretář listu A. Ju. Krivickij popsal hrdinský boj

0 0
možnosti

Taras Bulba

8. 11. 2008 12:12
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

jako jeho očitý svědek. Byl však opravdu očitým svědkem? Na vojenské prokuratuře mu položili zdvořilý dotaz, zda se 16.listopadu pohyboval v prostoru stanice Dubosekovo. Vyšlo najevo, že zmíněný soudruh v oblasti bojů nebyl. Kdyby tam byl, živ by se z takového pekla nedostal. Při výslechu přiznal, že v listopadu 1941 neopustil Moskvu. O zmíněném hrdinském činu se dozvěděl od válečného zpravodaje V. Korotějeva. Pravda, Korotějev se k přední linii neodvážil blíže než ke štábu 16. armády. A právě tam, za humny štábu, chrabrý válečný zpravodaj zaslechl povídání o hrdinském činu panfilovců a jako straka s lesklou cetkou spěchal s touto novinou do své mateřské redakce. Při výslechu byly zjištěny prameny číselných údajů, jimiž Krasnaja zvezda šokovala svět. Hrdinský čin se zrodil následujícím způsobem: vedoucí redaktor listu D. Ortenberg se zeptal autora Korotějeva, kolik měla hrdinná četa vojáků. Ten odpověděl, že asi tak 30 až 40. Rozhodli tedy, že 30. Ale přece nemohli být všichni hrdiny.

0 0
možnosti

Taras Bulba

8. 11. 2008 12:13
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

To nejde. Všude se vyskytují také záporné postavy. A vrchní velitel soudruh Stalin v rozkazu č. 308 z 18. září 1941 žádá ”železnou rukou krotit zbabělce a panikáře“. Tak tedy před bitvou dva zvedli ruce nad hlavu a chtěli se vzdát. Naši je samozřejmě okamžitě zastřelili. Jak se říká, zkrotili je železem. Kolik hrdinů tedy zůstalo? Správně, 28. Potom Ortenberg popřemýšlel a rozhodl, že dva zrádci je moc. Prostě jednoho z nich vyškrtl. Ale hrdinů ponechal 28. A kolik že bylo těch německých tanků? Dejme tomu, že dva na každého hrdinu. To znamená, že tanků bylo 56. Hlavní redaktor věc znova uvážil a dva tanky ubral. Znělo to pravděpodobněji. Po desítkách let se počet spálených tanků smrskl na 18. To byla také čistá matematika. Jednoduše 54 podělili třemi. Kdyby naši inženýři lidských duší i nadále stejně odvážně dělili a zmenšovali, mohli se v konečném výsledku dobrat mnohem blíže k pravdě. Vyšetřování odhalovalo takové skutečnosti, že bylo více než nepříjemné rozviřovat je.

0 0
možnosti

Taras Bulba

8. 11. 2008 12:13
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

Proto vojenská prokuratura žádný rozruch nevyvolala. Autory sice bylo možné potrestat a šéfredaktorovi řádně umýt hlavu. Jenže hrdinský čin panfilovců už byl zaznamenám v encyklopediích a v učebnicích, byl vytesán do žuly /.../ Poté, co Nejvyšší sovět zveřejnil jména vyznamenaných, hrdinský čin přestal být novinářskou kachnou a stal se skutečnou událostí. Přesto, že všichni ze seznamu mrtví nebyli. Ocitli se na něm i takoví, kteří se dobrovolně vzdali Němcům a věrně jim sloužili.

;-)

0 0
možnosti

mobilis in mobili

8. 11. 2008 17:40
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

dost dobrý ;-D

0 0
možnosti

Kanadan

8. 11. 2008 18:40
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

To,co nam tady pises muze byt pravda ale nemusi. Fakt je,ze se Nemci chystali slavit vanoce v Moskve a misto toho odtahli na 300 kilometru na zapad.Ti,kteri nezmrzli.

0 0
možnosti

mtis

8. 11. 2008 13:43
Re: V bitve pod Moskvou na strane SSSR padlo

No a co to má znamenat krom toho, že Stalinovi na nějakém tom milionu obyvatel nazáleželo a hnal miliony na jatka bez ohledu na to, jestli to bylo smysluplné nebo ne? To má být pozitivní hodnota?

0 0
možnosti