Diskuze

Proč potřebujeme centrální banky, vidíme právě v těchto dnech

Centrální bankovnictví a měnová politika se dotýká každého z nás, ať si to uvědomujeme nebo ne. Vždyť pohyb úrokových měr, vliv na kurz měny, cílování inflace nebo bankovní dohled nad komerčními bankami možná nenápadně, ale o to významněji a hlavně soustavně ovlivňují naši každodenní realitu. Přesto bylo téma centrálního bankovnictví až do minulého týdne u nás i v zahraničí mediálně spíše málo zajímavým tématem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

júLinek šíšaL

6. 10. 2008 14:31
souzi a soušky, vážení modří konzervátoři,

jak jsem už řek .... někdo ten tisk  dalších bankocetlí musí objednat ....

0 0
možnosti

JanaNová

6. 10. 2008 14:05
Dotaz?

Mám strach, jak to bude smými penězi u ING, když má teď problémy AIG. Nemá to na sebe nějaký vliv?

0 0
možnosti

generallz

26. 9. 2008 20:27
Rothbard

doporučuju k přečtení vynikající knihu ekonoma Murraye Rothbarda "Peníze v rukou státu", kde je velmi dobře popsáno, proč měna MUSÍ být kryta komoditou a proč by mělo existovat svobodné bankovnictví bez centrální banky.

0 0
možnosti

jirha

25. 9. 2008 18:16
Stálé strašení

Dopadem pádu globální instituce. Ta instituce ne nutně musí padnout.

Můžeme jí jen ztrátu odepsat z majetkového vlastnictví, najít nového majitele a očištěnou ji vrátit do rukou vlastníků. My ale volíme cestu saturace. tzn ponecháme původní vlastnickou strukturu, vakoupíme nedobitné portfolio ponecháme mrtvé struktury a očekáváme že se oživí.

Pravdou je pouze to že odebráním nekrotického úvěru jej můžeme trošku ještě oživit a získat )stát) část ztráty zpět protože jako stát disponujeme lepšími mechanismy na dosažení navrácení finančních prostředků do opce vložených.

Pokud by stát volil cestu finančního vstupu do umírající společnosti a provedení změny ve vlastnických strukturách a následnou privatizaci (prosím ne kupónovou) bylo by řešení správné a navíc výchovné protože by nový vlastník věděl že mu jde o kejhák když se bude chovat neruvale.

Stávající řešení je ale řešením zahnívajícím (a nejsem marxista). Do bažiny přilitím teplé vody nepřivedeme suchozemský život.

0 0
možnosti

KarelDyba

24. 9. 2008 14:33
Srozumitelné vysvětlení problému

Revoluční jak pro koho. Na netu je spousta

skvělých článků v češtině, které o tomhle píšou už nějaký ten rok, o angličtině nemluvě. Akorát že odkojenci Samuelsona a VŠE tyhle věci holt nečtou.

http://myego.cz/item/jak-dnes-vznikaji-penize

http://navolnenoze.cz/zpravy/pujcky-banky/

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=3555

0 0
možnosti

B.Walsh

22. 9. 2008 1:09
autor

píše, coby kdyby padla AIG a jak ji Fed zachránil... Dobře, ale co bylo nejpravdpodobnější příčinou této situace od které se AIG dostala(?) Nejšpíš to, že ti hazardéři co kšeftovali s penězi moc dobře věděli, že si to můžou dovolit a že v nejhorším případě Fed podá pomocnou ruku, protože mu ani nic jiného nezbyde. Podle mě to byla fatální chyba, tyto společnosti se měly nechat svému osudu, bylo by to sice hodně bolestivé, ale aspoň by se trochu vyčistil smrdutý vzduch, který mezi nimi vládne a přežily by jen ty zdravé a zodpovědné. Takhle se akorád vytvořil precedens toho, že pokud jste dostatečně velká společnost tak nezkrachujete ani kdyby jste chtěli.

0 0
možnosti

júLinek šíšaL

21. 9. 2008 11:14
inu, souzi a soušky, předrazí křováci ...

...někdo nakonec ten dotisk dalších peněz objednat musí ....;-)

0 0
možnosti

Norimberk

21. 9. 2008 11:12
Pekne nesmysly

Bez centralnich bank by nevznikly takovehle problemy...kdyz jste v kasinu a hrajete s tim ze kdyz prohrajete tak to zaplati rodice, samozrejme ze budete riskovat vice...kdyz byste nesli naklady prohry sami tak budete opatrnejsi..to same je situace dnes..proc by byly banky opatrnejsi kdyz jim hodna CB stejne pote pomuze?u Lehmannu to tak nebylo ale u AIG to proste je...a o tom kvalifikovanem rozhodovani...doporucuji autorovi aby se seznamil s prubehem zasedani bankovni rady..na zaklade ceho rozhoduji...slysel jsem cloveka ktery se techhle zasedani ucastni a obrazek jsem si udelal sam...Centralni banka je planovaccsky urad o tom doufam nikdo nepochybuje

0 0
možnosti

DeadZed

20. 9. 2008 9:01
Centrální banka má skutečně spoustu funkcí

Ale domnívat se, že bez ní by neměl kdo spravovat státní dluh je nesmírně naivní;-D

0 0
možnosti

byrokratkiller

19. 9. 2008 21:42
Tesil jsem se ze ...

se konecne dozvim "proc potrebujeme centralni banku". Nadpis clanku to slibuje... Ale zadneho duvodu jsem se nedopatral. Autor pouze otrocky vyjmenovava, co centralni banka v praxi dela. Proc je to vsechno nezbytne se, navzdory ambicioznimu nadpisu, se vysvetlit nepokousi. Pouze nam sdeluje, ze centralni banka tak "činí nanejvýš kvalifikovaně". Bez vysvetleni samozrejme...

0 0
možnosti