Diskuze

Odborníci pro iDNES.cz: Saakašvili ztratil Osetii

Když gruzínský prezident Saakašvili poslal minulý týden vojáky do Jižní Osetie, netušil, jak vysokou cenu jeho země zaplatí. Chtěl obnovit kontrolu nad vzbouřeneckou oblastí, ale stal se opak. Gruzie v podstatě o Osetii přišla, shodli se novináři a odborníci oslovení iDNES.cz.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Marsmeloun

15. 8. 2008 18:42
jednostranné

To je zvláštní - podle českých médií jako je MF a Lidovky je vina jednoznačně na straně Ruska a Gruzie je obětí Ruské agrese.

Jsou si opravdu tihle pisálkové jistí - já bych řekl, že si obě země nemají moc co vyčíta.

A k účelovému jednání Ruska bych jen připomenul od koho že se to Rusáci naučili? Nemyslím tím jenom Kosovo, ale vzpomeňme na přemety Američanu na blízkém východě. Nepřipadají si směšně, když Rusku cokoliv vyčítají - Rusko se jen učí od západu jak se tyto války vedou a zdůvodňují.

0 0
možnosti

vovov

15. 8. 2008 8:04
Pište plůnou pravdu - 2. pokračování

!!!!! Saakašvili zahájil válku v naději, že bude krátká a že do ní Rusko nevstoupí. Vsadil na nesmírně krutý způsob válčení, kdy se obořil na správní středisko Cchinvali raketovými salvami, děly i střelbou z vrtulníků. Město vlastně zničil. Podle místních údajů byly bombardováním zavražděny přibližně dva tisíce lidí. A podařilo se mu ještě víc: vyhnat polovinu Jihoosetinců na sever. Co s nimi na území Gruzie, když mají občanství Ruské federace? Pro jistotu byly bombardovány i kolony utečenců.  !!!!!!

0 0
možnosti

vovov

15. 8. 2008 8:05
Re: Pište plůnou pravdu - 2. pokračování

Doplnění: A ty raketomety k bombardování Cchinvali dodalo Česko !

0 0
možnosti

Fidel Castro v plne sile

15. 8. 2008 8:01
i abcházii

:-)R^

0 0
možnosti

vovov

15. 8. 2008 7:58
Pište celou pravdu - pokračování:

Čekám, že se u nás zase ozve něco podobného jako „je lepší mýlit se se Saakašvilim než mít pravdu s Putinem (případně Medvěděvem)“ nebo, jak napsal jistý blogger, že bude raději s USA než s Moskvou. Pokud budeme vnímat světové události v takto směšné perspektivě a místo pěstování vlastního sebevědomí uvažovat, do které ochranné náruče chceme vlézt, dočkáme se jen toho, že o nás budou opět rozhodovat Rusko a Amerika, které se dohodnou nad hlavami Gruzínců, Čechů a všech ostatních Evropanů.

0 0
možnosti

vovov

15. 8. 2008 7:57
Pište celou pravdu. Například:

Při útoku na Cchinvali neváhali gruzínští vojáci zaútočit i na útvary ruské armády. Ruská vojska mají za úkol v Jižní Osetii i Abcházii udržovat mír, což se ovšem politikům usilujícím o destabilizaci situace či o rychlá řešení složitých problémů nelíbí. V těchto oblastech jsou dislokována na základě mezinárodních dohod: od roku 1992 v Jižní Osetii a od roku 1994 Abcházii. Tehdy se podařilo zastavit krvavou válku započatou po rozpadu Sovětského svazu. V bojích o Abcházii tehdy zahynuly čtyři tisíce Gruzínců (další tisíc Gruzínců je nezvěstný) a čtyři tisíce Abcházců. V jižní Osetii tehdy zahynuly dva až čtyři tisíce lidí. Při rozpadu Sovětského svazu se každý národ chtěl osamostatnit A Osetínci nejsou Gruzínci, právě tak jako jimi nejsou Abcházci. Součástí Gruzie se stali v dobách, kdy mapy správního členění Sovětského Ruska kreslil Stalin.

0 0
možnosti

fj08

15. 8. 2008 11:35
Re: Pište celou pravdu. Například:

To se bohužel pleteš, Jižní osetie je historicky součástí Gruzie, k rusku byla připojena pár let před stalinem ...

0 0
možnosti

Charles_Davy

14. 8. 2008 12:14
USA vytvářolo precensy

např. v Iráku a Kosovu a Rusové je teď rádi uplatňují také.

0 0
možnosti

Zirkon

14. 8. 2008 8:55
Kosovský model pokračování

3. hodná mocnost  poskytne masivní vojenskou podporu odštěpencům

aby abránila  genocidě  a  etnickému čištění. ( jak ušlechtilé ) 4. za  podpory  hodné mocnosti  je provincie  trvale  odděla od 

původního státního celku 5.mezinárodníuznání  nebo přičlenění  k  jjnému státu je otázkou lobingu  a  časuMimochodem  toto už  vymyslel  Hitler  s Henleinem. Kosovo  není až

tak originální. Akorát  recept  dost  dlouho ležel  nepoužíván. Teď se

evidnetě dostal do módy. Divím se , že to  nepochopili dbodníci.

0 0
možnosti

Hanyz01

14. 8. 2008 9:05
Re: Kosovský model pokračování

Achjo, oblíbené pletení si hrušek s jablky...srovnání Kosova a Osetie je vlemi dobře podáno zde:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/gruzie-ruske-zadni-dvorky-dc2-/p_zahranici.asp?c=A080813_183829_p_zahranici_wag

0 0
možnosti

Zirkon

14. 8. 2008 8:53
aplikace Kosovského modelu

Udivuje  mě, že v článku  jsou  pouze  minimální zmínky o  "příkladu" Kosova. Přitom je  evidentní, že  "Kosovo"  zavedlo nový trend, který se  bude nesčetněkrát opakovat  s   nepatrnými  krajovými  odlišnostmi.  

Zkladní  osvědčerné schem ale   zůstane  zachováno: 

1. ublížení odštěpenci v provincii spravedlivě  bojují  za  svá práva,

(účiné akce odštěpenců  musí  být patřičně krvavé, aby vládě ruply nervy)2. zlá  vláda  tvrdě  zasahuje  proti  odstěpencům  (jak  by taky ne,   proti  kulometům  nelze poslat policisty s  pistolemi a  obušky)  Brutální akci vlády je třeba  maximálně  medializovat  (  když se  násilí zveličí na  genocidu,   bude  ku prospěchu věci )

0 0
možnosti

55108311

14. 8. 2008 13:36
Re: aplikace Kosovského modelu

Opravdu tam jsou společné prvky, ale podstata je jiná. Pokud by nedošlo ke genocidě (nebo "genocidě"), NATO by do Kosova nikdy nepřišlo. Naopak Rusko se so Osetie tlačí už dlouho, rozdává tam svoje pasy a evidentním cílem je připojit Osetii k Rusku buď de iure nebo de facto.

0 0
možnosti

Bouše

14. 8. 2008 8:38
USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

jenomže jak dlouho si to měla nechat líbit? Pro Rusy nebylo nic jednoduššího, než jižní Osetince v jejich separastických snahách podporovat, stupňovat v oblasti napětí a čekat na vhodnou příležitost, aby mohli Gruzii ukázat, kdo je v oblasti pánem. Osetincům se to samozřejmě provokuje, když vědí, že jsou na jedné lodi s místními Rusy a za zády mají "velkého Ruského bratra". :-/

0 0
možnosti

nibor

14. 8. 2008 8:46
Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

Osetinci chtěli, aby jim Gruzie dala pokoj. Ale osobně nechápu, jak si někdo může mysletr, že provokace byly jednostranné. Na obou stranách je horká krev, provokovat se museli vzájemně. Dělení na výhradně hodné a výhradně zlé nemá cenu.

0 0
možnosti

Martin Kostera

14. 8. 2008 8:26
Sajamile

Přestaňte konečně lhát! A nastudujte si fakta.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Georgia_(country)

0 0
možnosti

júLinek šíšaL

14. 8. 2008 8:29
Re: Sajamile

hele, martínku ... jak se ti líbí, že užívám označení "oseti" místo poruštělého "osetinci" ... aspoň vidíš, že v podstatných otázkách poslechnu i děcko, ne? ....;-D

0 0
možnosti