Diskuze

Vlastenecký vysílač maskovala v srpnu 1968 i rudá hvězda

Po obsazení Československa v srpnu 1968 se okupanti snažili umlčet média a nahradit je vlastní produkcí zpráv. Naráželi ale na vynalézavost, která získala věhlas i v zahraničí. Jeden ze srpnových příběhů připomněl při spuštění webu k roku 1968 i bývalý redaktor Československé televize Miroslav Sígl.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

N_e_z_n_á_l_e_k

23. 6. 2008 15:05
Pánové, klobouk dolů...

Pánové, klobouk dolů... [>-]

0 0
možnosti

Naked and petrified

23. 6. 2008 10:39
Dlouhovlnny vysilac s jiskristem?

Panum velky dik.

Prekvapila mne ale zminka o vyboji na konci anteny...pouzival opravdu nejaky z typu dlouhovlnneho vysilani (nebo je 600kHz jeste neco jineho?) jiskriste? Nebo byl ten vyboj jen nejakou vedlejsi pomucou/nutnym dusledkem?

0 0
možnosti

rebbe

23. 6. 2008 19:47
Re: Dlouhovlnny vysilac s jiskristem?

Mezi vysílačem a aténou je přizpůsobovací obvod, t.zv. tank circuit. Nejjednodušší ladění lze získat zavěšením neonové výbojky na místě, kde má být nejvyšší gradient, čili hustota pole. To je u dipólu vždy na konci. Toto zařízení ovšem odebírá i část vysílací energie, proto je výhodnější, ladit podle poklesu anodového proudu, pak by i ta hvězda byla zbytečná. Tu neonku jsme mívali i na OK2KDM v Říčanech na anténě pro 3,4 MHz, bylo to velmi jednoduché ladění na nejvyšší intenzitu světla.

Předpokládám však, že vysílač, o kterém se zde píše, vysílal na VKV, čili kolem 65 MHz.

0 0
možnosti

jamil1

23. 6. 2008 10:16
VELKY DIK!

takovym lidem, kteri aktivne prispivali k "zachrane" republiky patri velky DIK ! nastesti jen pasivne neremcali, ale pokusili se o aktivni obranu R^

0 0
možnosti

rebbe

23. 6. 2008 9:39
Středovlnná vysílačka ve Střešovicích.

V Praze byl možný příjem pouze na VKV, středovlnné vysílače byly jako první vypnuty. V  Ústavu Fyziky Pevných Látek ČSAV  se skupina techniků proto snažila, zajistit příjem v Praze i těm, kteří byli odkázáni na staré rádiopřijímače. Na letišti Kbely měla ČSAV sklad bývalé německé vojenské techniky, tam jsme našli lodní vysílačku s rozsahem středních vln, zřejmě z německého křižníku. Skříň velikosti ledničky byla dopravena do Střešovic, anténa zavěšena mezi budovami v parku ústavu a vysílání na vlně Prahy II bylo zahájeno. Modulaci dodávalo rádio s VKV, samozřejmě byly i problémy. Jako první praskl starý filtrační kondenzátor, byl nahrazen v rekordním čase novým (anodové napětí 2,5 kV) a přezkoušení příjmu tranzistorem na Žižkově potvrdilo dobrý příjem pro Prahu. Na věžičce ústavu byla pozorovatelna, která sledovala pohyby ruské armády, při zjištění skříňového vozu s anténami na střeše byl vysílač vypnut.

Vysílání skončilo, když se československá legální vláda vrátila z ruského zajetí.

0 0
možnosti

Karel Dvořáček

23. 6. 2008 9:13
Díky!

Byl jsem tehdy v NSR (pro mladé: to bylo Západní Německo :-) ) a zprávy svobodného vysílání rozhlasu byl jediný relevantní kontakt s vlastí. Děkuju všem, kteří vysílání zajišťovali.

Karel Dvořáček

0 0
možnosti

Lotras

23. 6. 2008 8:48
A nemohla by maskovat i radar....

....musela by ale byt vetsi....

0 0
možnosti

chovanecm

23. 6. 2008 7:11
Foto

Nemá někdo náhodou dobové foto Tesly Hloubětín s tou hvězdou? Díky.

0 0
možnosti