Diskuze

Je snad český učitel méněcenný?

Žáci přibližně poloviny škol jsou dnes spokojeni. Mají prodloužený víkend. Na zavřených dveřích jejich vzdělávacích ústavů bývá nalepen papír s nápisem "Stávka" a někde i s vysvětlením, proč a kvůli čemu se ve školství stávkuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
S

superprasák

13. 6. 2008 19:22
učitel

Učitelé na tom nejsou o nic hůře než ostatní vysokoškoláci ve státní správě, navíc mají dva měsíce prázdnin a pracují pět hodin děnně.

0 0
možnosti

jazaci

11. 6. 2008 11:27
Nikdo není méněcenný!

Vážím si každé práce a neodvažuji se říci, která je těžší a která lehčí. Myslím, že tady jde o něco úplně jiného. Všem by nám mělo záležet na tom, aby naše děti učili kvalitní učitelé.  Bude-li ale pokračovat stávající systém hodnocení učitelů, ti lepší zákonitě odejdou. Pokud tam ještě jsou....Mnozí k tomu zatím nenašli odvahu. Je to jen otázka času. Opravdu to tak chceme? Faktem je, že ve školství se peníze pouze přesouvají z jedné kolonky do druhé. Ve finále je plat menší než dřív. Manžel má po  skoro 30leté praxi něco málo přes 17 tisíc čistého, méně než loni!  Podotýkám, že je výborný učitel, děti ho mají rády a rodiče uznávají. Odměny (podaří-li se řediteli někde ukrojit) nejsou v řádu desetitisíců, ale někdy jen stovek. Pro ty, kteří na učitele jen nadávají, mám radu - nejste-li spokojeni s tím, jak někdo Vaše děti učí, jděte a řešte to. Každý se mohl ve škole učit, vystudovat, být učitelem a mít  ty úžasné prázdniny. Proč  tedy ne i Vy?......

0 0
možnosti
MM

captain cook

13. 6. 2008 19:03
Re: Nikdo není méněcenný!

jedno popularni anglicke prislovi prelozene do cestiny rika, ze kdo plati v burakach, zamestnava jen opice...jinymi slovy za male penize malo muziky....

0 0
možnosti
K

Kocourek69

10. 6. 2008 7:14
Základní kámen úrazu je u učitelů to

tabulkové hodnocení podle let praxe. Více demotivovat lidi aby se snažili podávat co nejlepší výkony už snad ani nejde.

0 0
možnosti
MV

martin_v_81

9. 6. 2008 10:43
śkolství vs. praxe vs. ekonomika

Moje přítelkyně je učitelka na ZŠ a já jsem programátor. V přepočtu na hodinovou mzdu jsme na tom zhruba stejně. A pokud se firmě nedaří tak je na tom ona líp.

A navíc to souvisí s ekonomikou, protože když se učitelům zvýší platy tak je budou chtít zvýšit ostatní vysokoškoláci. A posléze i ti nevysokoškoláci. A kruh se uzavírá.

Ale přemýšlím o tom že bych šel taky učit. Ono mít obědy skoro zadarmo, 2 a půl měsíce placené dovolené a pracovat 30 hodin týdně a za odvedenou práci nemít žádnou zodpovědnost (pominu-li hlídání dětí ve třídě), to je přece super. A ve zbylém volném čase bych si mohl přivydělávat dalších x-tisíc měsíčně.

0 0
možnosti
MM

captain cook

9. 6. 2008 10:44
Re: śkolství vs. praxe vs. ekonomika

manzelka s tebou souhlasi?

0 0
možnosti
MN

_m-

9. 6. 2008 10:35
Je snad český učitel méněcenný?

A český lékař? A český vědec? A český herec? A český zedník? A česká uklízečka?

0 0
možnosti
L

Lilith+

9. 6. 2008 14:10
Re: Je snad český učitel méněcenný?

Přesně tak R^, je to práce jako každá jiná.

Buď umím nebo neumím, buď se mi to líbí nebo jdu jinam...

0 0
možnosti
PK

mmkk

9. 6. 2008 10:30
Růst platů dle inflace

Všichni státní zaměstnanci si myslí, že mají nárok na automatický růst platů minimálně ve výši inflace, raději však o několik procent více 8-o

Kdy už si konečně uvědomí, že růst platů musí být podložen výkonem konkrétního pracovníka a také tím jak se daří firmě. V jejich případě státu.

Případně si na to stát půjčí nebo začne tisknout více papírků, kterým se říká peníze, inflace půjde nahoru, požadavky na platy nahoru, atd... A nakonec to všechno stejně zaplatí daňoví poplatníci, tj. částečně i ti, kteří stávkovali :-P 

0 0
možnosti
BH

habit

9. 6. 2008 10:16
... tam kde jsou vyšší platy...

... tam si je člověk musí zasloužit a podávat odpovídající výkony - učitelé naproti tomu mají jistotu, že ať učí sebemizerněji, dostanou stejně jako ti dobří... a taky se nemusejí bát, že by jim šéf někdy oznámil, že další spolupráce je pro školu nepřínosná...

0 0
možnosti
PK

mmkk

9. 6. 2008 10:32
Re: ... tam kde jsou vyšší platy...

R^ Tohle si státní zaměstnanci bohužel neuvědomují. Chtějí jistotu, že je jen tak někdo nepropustí, pohodovou práci a nejlépe placenou jako v soukromé sféře, nebo ještě lépe.

0 0
možnosti
PJ

Shumway

9. 6. 2008 6:46
Anebo je český učitel něco víc ?

?

0 0
možnosti
ŠČ

Šárka-x

9. 6. 2008 6:43
dobrej džouk !

Pro porovnání, průměrný plat vysokoškoláka se podle informací z odborů pohybuje okolo 37 000 korun…

Už dlouho jsem se tak nezasmála. Jsem VŠ, 20 let praxe, nižší management a můj plat ani platy mých kolegů této cifry nedosahují. Zato učitelé by to chtěli. Beru do úvahy zodpovědnost celý den na výletech (2 dny ročně), lyžáku (týden pětiročně) a možná i nějakém tom soustředění (týden ročně). Nezapomeňme také na prázdnivy letní, jarní, vánoční, velikonoční, pololetní, ředitelské volno. Učitel má úvazek max. 22 3/4hodin týdně a netvrďte mi, že po několikaleté praxi se každý den doma 4-5 hodin připravuje na další výuku. Když odcházím do práce, sousedé učitelé jsou ještě doma. Když přicházím z prácey, tak sousedé učitelé jsou už zase doma. Mám dvě děti a vzomínky na školu mé, mého manžela a zážitky s mými dětmi mě mimoděk ponoukají k otázce : Zač to ti učitelé chtějí !?

0 0
možnosti
PV

hapalpaja

9. 6. 2008 7:00
Re: dobrej džouk !

Milá paní, nezlobte se, ale nejste v obraze. Vaše argumenty sice zní velkolepě, ale jsou zcestné. Nikdo snad netvrdí, že se učitelé denně připravují 4-5 hodin. Výlety a lyžáky nechme stranou, neboť to je vlastně "výlet" že? Nebudu Vás přesvědčovat o náročnosti této profese, ale kdybyste si to vyzkoušela, pochopila byste, že přímo odučené hodiny jsou vskutku vyčerpávající. Tak to prostě je, když se to dělá poctivě. A odchodem ze školy, třebas ve dvě hodiny, práce nekončí. - Platy jsou tristní a říkejte si všichni, co chcete.

0 0
možnosti
JK

babacek

9. 6. 2008 6:11
Peníze.

Tak jsem si právě přečetl na co všechno školy nemají peníze a tak mne vytanul na mysli obraz kdy školy vyplácí rodičům i 10 tisíc aby zapsali žáka právě na jejich školu. Opravdu jim MŠMT dává peníze na takové aktivity?

0 0
možnosti