Diskuze

Pražské jaro 1968: Diskutovalo se všude, v tramvaji i v hospodách, nikdo se nebál mluvit

Profesor sociologie Miloslav Petrusek přibližuje osobní vzpomínkou dobu před čtyřiceti lety – jak ji on prožíval a vnímal.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
G

Greybeard+

20. 5. 2008 0:43
Jo, byla to krásná doba,

z pohledu tenkrát 21letého kluka na vojně. Dnes po letech vím, že to byl podvod na občanech jako všechno co komunisti vymysleli. Socialismus s lidskou tváří? Na socialismu či komunismu nic lidského není, pro ně byl řadový občan jen součástí stáda, kterému bylo potřeba dát novou hračku, kterou představovala směšná výměna garnitury, ale ve skutečnosti se nic nezměnilo, jenom se to komoušům jaksi trošinku vymklo z rukou, stejně jako Gorbimu v 80 letech. A tak pár nejlepších z nejlepších se rozhodlo jednat a Kreml samozřejmě nezaváhal a bratrská internacionální pomoc bylo to, co nás vrátilo zpátky na zem a přesvědčilo všechny kdo mají mozek o tom, že socialismus se reformovat nedá. Dnes a denně se o tom můžeme přesvědčit, když slyšíme žvásty současných komoušů ať v parlamentu či tady na netu. A tak děkuji za to, že jich je každý den v průměru o 16 méně a doufám, že noví dinosauři se již budou počítat jen na stovky.

0 0
možnosti
MM

captain cook

20. 5. 2008 5:40
Re: Jo, byla to krásná doba,

nerekl bych, ze primo podvod na obcanech. Pokud si pamatuji, nejdriv si to preza a 1.tajemnik KSC Tonda Novotny rozhazel u (mladsich) slovenskych pohlavaru strany, Dubceka & spol. Arogantne jim dal najevo ze na jejich nazory se*e a ze sef je on.

Ve vedeni KSC bylo vic nespokojencu, kteri chapali ze Novotneho ultrakonzervativni politika vede stat do (Y). Nekteri chteli skutecnou reformu a obnovu KSC, jini jen predstirali reformni podporu, zatimco jim slo ciste jen o misto na vyslunni u nejlepsiho koryta (Husak). Tak se se soudruzi zacali mezi sebou prat.

Podstatne bylo, ze Moskva Novotneho nepodporila, nejspis ho Breznev mel taky dost.

Tim se boj rozsiril dolu do vedeni ruznych organizaci a medii. Teprva pak se to vymklo komousum-reformistum uplne z ruky. Zaslo to neskonale dal, nez mel Dubcek puvodne v umyslu a pak uz bylo tezke couvnout. Jinak, kolego pametniku, souhlas s tvym postem.

0 0
možnosti
AJ

aloisq

19. 5. 2008 12:50
moji rodice to vidi jinak

rok 68 jsem nezazil, nicmene moji rodice - oba nestranici - ty udalosti vidi dost jinak. Lide, kteri tehdejsi zmeny vyvolali pak houfne emigrovali a zanechali zde Husakovsky normalismus. Tito lide za to nesou dle meho nazoru velkou odpovednost, bohuzel se jim dnes dostava nekritickeho uznani.

0 0
možnosti
MM

captain cook

19. 5. 2008 13:37
Re: moji rodice to vidi jinak

predpokladam, ze tyhle rozumy nas od rodicu... je videt, ze to byli poseroutkove, kteri nemeli odvahu se do Prazskeho jara zapojit...asi ani tech 2000slov nepodepsali....kdyz prisli Rusaci, zase nemeli odvahu udelat neco pozitivniho kdyz se jim situace doma nelibila.

Namisto aby meli kuraz zacit jinde od zacatku a vypracovat se k uspechu vlastnim mozkem a rukama, sedeli doma na (Y) a tise prizdis*acsky remcali. Museli si najit nejaky hromosvod, na ktery normalizaci svest...tak to prisili tem, kteri se za Prazskeho Jara angazovali a emigrantum. Pritom do emigrace sla spousta obycejnych lidi, kteri ani nebyli v dobe PJ nijak prominentni, jenom meli dost Rusaku a nechteli v tom sajrajtu zit. BTW, Dubcek, Cisar...Caslavska atd nemigrovali. Husakovsky normalizmus nevyvolali emigranti, ale swine jako Pragovaci, Bil'ak, Kolder, Husak a dalsi, kteri se bali, ze je reforma rezimu odsune od koryta.

0 0
možnosti
JK

babacek

19. 5. 2008 8:20
Diskutovalo se všude, v tramvaji i v hospodách, nikdo se neb

Bohužel mnozí však na to o něco později doplatili.;-(

Jak se říká v jednom tradičním vtipu.

Přijde chlap k prověřovací komisi a když vyjde ven tak se ho jiný ptá: Co ti říkali ? Zda jsem házel kamení. A co si řekl? Že ano. To si neměl. Já musel on tam byl ten co mne je podával. :-)

0 0
možnosti
SV

chroustík

16. 5. 2008 16:09
Uvědomme si,

že Pražské jaro 1968 bylo pouze snahou bolševiků získat lidi na svou stranu ukázáním rádobylepší tváře KSČ. Jinak to byl mocenský boj uvnitř ÚV KSČ bez snahy o demokratizaci společnosti. Lidé to ovšem vzali trochu za jiný konec a to Rusáci nerozdejchali. A naši bolševici v čele s Husákem také ne.

0 0
možnosti
U

ur=BANcová

16. 5. 2008 18:09
Re: Uvědomme si,

Nevím jestli jsi to zažil, ale to byla jediná opravdová svoboda v české historii, bohužel tak krátká.

0 0
možnosti
U

ur=BANcová

16. 5. 2008 14:38
Socialismus ano, ale s lidskou tváří, bylo motto jara

1968.

0 0
možnosti
U

ur=BANcová

16. 5. 2008 14:33
Největší část článku je věnována vzpomínce na to

 kolik se tenkrát prodalo výtisků novin. To nemusely holky dealerky stát před obchody a vnucovat předplatné za výhodných podmínek, na čtvrt roku zdarma a pak bombardovat neštastníka telefonáty.

0 0
možnosti