Diskuze

Sarkozy se vydal do Berlína oživit euroústavu

Novopečený francouzský prezident Nicolas Sarkozy se vydal v den jmenování na první zahraniční cestu. V Berlíně je na návštěvě u Angely Merkelové. Oba pojí přátelství i podobný postoj k Evropské unii. Oba chtějí také oživit evropskou ústavu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jan Žižka z HK

17. 5. 2007 8:17
Euroústava je dobrá věc

R^

0 0
možnosti

barumkoudopatniku

17. 5. 2007 9:55
Re: Euroústava je dobrá věc

K čemu je dobrá? Čím mi usnadní život?

0 0
možnosti

Richard 1. Lví srdce

17. 5. 2007 7:21
0 0
možnosti

Pucmeloud007

16. 5. 2007 23:23
za to, ze diky Sakrozymu

zsutane Turecko dal v Asii mu budeme jeste v budoucnu mnohokrat dekovat

0 0
možnosti

BobbyMr

16. 5. 2007 21:31
začátek jeho prezidentování se mi líbí

kéž by tak i pokračoval, nemám o něm valné mínění, ale jen tak dál... R^

0 0
možnosti

Ulrich

16. 5. 2007 20:30
Ústava = vytvoření společného státu

A o to tady jde. Francie a Německo chtějí vytvořit superstát, který by pohltil nynější národní státy, respektive z nich udělal jakési regiony - provincie, kraje. Proti nim stojí skeptici či národovci ( např. náš tatíček Klaus ), kteří navrhují opak, tzn. dezintegraci. Posledním návrhem z dílny euroskeptiků je takzvaná červená karta europředpisům, tedy veto ze strany kteréhokoli národního parlamentu. ČR dokonce navrhuje, aby parlamenty mohly vetovat jen jednou třetinou hlasů. Právo veta vůči všem unijním předpisům by měla např. ODS. To by fakticky zablokovalo zákonodárnou činnost Unie.

Můj názor je, že jednotný stát není špatný, ale má to dvě zásadní úskalí:

1. Hrozbu petrifikace socialismu, jak to naznačuje text nepřijaté euroústavy.

2. Obrovský nárůst administrativy. Čím větší celek, tím více stupňů řízení a úředníků.

0 0
možnosti

Cislo 2

16. 5. 2007 21:09
Re: Ústava = vytvoření společného státu

Jsem euroskeptik a to také z důvodů dvou uvedených zásadních úskalí. Ve světě sice existují superstáty s federálním uspořádáním (kam asi míří představy eurooptimistů) jako jsou USA, Brazílie, Indie, Austrálie nebo Kanada, ale zatímco u těch je na federální úroveň vytažena zejména obrana, zahraniční politika, důchodový systém, systém veřejného zdravotnictví, tak ambice EU směřují do oblastí příslušících spíše na úroveň jednotlivých členů federace.

Navíc liberální silná ekonomika nepotřebuje řídící centrum, ale minimum překážek a minimum zásahů státu a to se postupně vytváří.

Euroskeptici jsou v argumentacích nazývání národovci nebo nacionalisty, ale spíše bych to nazval realisty, protože národnostní problém je reálný, lidé dělí (bohužel) problémy zejména podle národnostního klíče. Dokud se přirozeně nevytvoří z vůle většiny evropských obyvatel zdánlivě banální věc jako např. jedna sportovní representace, nespěchal bych se sepisováním nějakých superpravidel společného soužití.      

0 0
možnosti

*spartan1

16. 5. 2007 19:55
...

a nedaj s tou podělanou euroústavou pokoj a nedaj - ten dokument je prostě mrtvej a nemá nárok na úspěch, ale evidentně někteří papalášové to nejsou pořád schopní pochopitRv

0 0
možnosti

wiki5

16. 5. 2007 19:44
Kdyz se

divam do historie Francie, nic positivniho se mi nevybavuje. Po nas potopa, gilotina, Waterloo, Mnichov, kolaboranti za 2. valky a ted dostali titul nejvetsich stezovatelu ve svete. No to nas asi cekaj veci :-/

0 0
možnosti