Diskuze

Jednosměrná cesta do študákovy duše

Je jim patnáct a přísní zaostalí rodiče zavelí: za osm let si vezmeš sousedovic Jirku (Martu), za deset let poviješ první dítě, přestěhuješ se do Plzně, budeš dělat ve strojírnách u ponku, v padesáti se staneš mistrem...
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Anna Ivanovna

18. 12. 2005 2:41
To je tedy pěkná pítschovina
Každý si může doplnit vzdělání, jak chce. Když je někdo vyučen, nikdo mu nebrání absolvovat později gympl, nebo jinou střední školu. Nesvádějte všechno na stát, vemena novinářská. !  
0 0
možnosti

bron

18. 12. 2005 0:47
Skoly a vzdelani? Co to ma spolu co delat?
Na ceskych a moravskoslezskych skolach slo o vzdelani naposledy pred 2. svetovou valkou. Od te doby skoly zadne vzdelani neposkytuji, jde jen o to co si clovek pak napise do CV, proste nejak se k te maturite (nebo dokonce k diplomu) dopracovat, a hlavne to "vzdelani" potom neuplatnovat v taborech nucenych praci (naposledy se jim rikalo civilni sluzba) ci zavreni v kasarnach. Takze v petadvaceti (nekdy ve triceti) ma clovek konecne ten diplom a snad se krome nicnedelani ve skole aspon neco naucil z knizek nebo dnes z Internetu... Prinejhorsim neco pochyti v prvnim roku praxe. Takze az ted, nikoli v patnacti, muze konecne vybrat, co bude delat, a dnes dokonce co a kde konecne zacne studovat (to kde je trosku limitovane, rozhodne ne v CR, ktera vzdelani hazi klacky pod nohy, v tom ma autorka pravdu). Z mych komunistickych ucitelu z 80.let se stali reditele dnesnich skol, a tech par lepsich ucitelu v 90.roku odeslo a zacalo podnikat, jeden ma hospodu, druhy autoskolu atd. Ta
0 0
možnosti

bron

18. 12. 2005 0:49
Re: Skoly a vzdelani? Co to ma spolu co delat?
Tak jak se uroven vzdelani na skolach za poslednich 20.let zmenila? Podle me vubec, anebo k horsimu....
0 0
možnosti

Deleter

7. 12. 2005 22:02
Koukám na diskusi,
a vybavují se mi debaty se spolužáky ze ZŠ. Zatímco na gymnáziu o průmyslovkách nepadlo slovo, průmyslováci byli přesvědčováni, že průmyslovák je světa pán. Tady se to potvrzuje. Zřejmě nějaký komplex. ;)
0 0
možnosti

killy

7. 12. 2005 22:19
Není to komplex....platilo to ještě tak před 30 lety...
...to ještě chodili do průmek kluci, kteří to chtěli studovat. Teď tam nastupujou v mnoha případech ti, kterým jiná škola nevyšla..... Pedagogové na průmyslovkách museli v nárocích sakra silně slevit, aby měli aspoň nějaký absolventy. Podle toho to tak teď vypadá.
0 0
možnosti

killy

7. 12. 2005 22:00
Koho bychom tak měli vzdělávat......
..byli jste někdo se podívat v nějakým učňáku, co jim posílá, přímo chrlí, naše základní školství???? Šílenost!!!!!
0 0
možnosti

barbudo

7. 12. 2005 21:55
To je sranda ...
... ta paní si snad myslí, že VŠ může udělat z gympláka strojaře ... hehehe ...
0 0
možnosti

Deleter

7. 12. 2005 21:58
Re: To je sranda ...
A proč ne? Když může udělat z průmyslováka gynekologa...
0 0
možnosti

chroustík

6. 12. 2005 16:23
Vážení chytří,
Pokud by se na všech vysokých školách technického směru nastavila patřičně laťka v 1. ročníku v matematice a fyzice, tak 90 % absolventů učňovských oborů a 80 % absolventů průmyslových škol po 1. semestru končí !
0 0
možnosti

luduf

6. 12. 2005 18:07
Re: Vážení chytří,
A naopak při odborných předmětech, jako byla a asi je na strojárně mechanika, strojní součásti a dalších, tak platí to stejné pro ingousty. Nepopírám, s matikou ani tak problém nebyl, ale fyzika, která na strojní průmyslovce byla myslím že jen v prváku a možná i druháku, tak to krapet jo. Ale jak říkám, je to oboustrané.
0 0
možnosti

Macchiavelli

6. 12. 2005 12:26
"Až třetina studentů odborných škol by zvládla i gymnázium""
to samozrejme zalezi na tom jak se nastavi obtiznost gymnazia. Kdyz se naroky primeren snizi, tak ho muze  90 % populace absolvovat do 10 let veku a budeme neprogresivnejsi a nejvzdelanejsi narod na svete  
0 0
možnosti

Amarcord_1

6. 12. 2005 11:19
Clanek je trosku pritazenej za vlasy...
...co se toho planovani zivota tyce. Ja vedel od malicka cim chci byt, a ne proto, ze mi to nekdo vnucoval. Pred dvema lety jsem odmaturoval na odborne stredni skole (Konzervator, minimalni vseoecne vzdelani), a pocitil jsem VELKE VYHODY, kdyz jsem presne vedel, na ktere vysoke skoly se chci hlasit... Mam mnoho vrstevniku gymnazistu, kteri vubec netusili co by chteli po maturite delat. Tak se snazili narychlo se pro neco nadchnout, aby meli vysokoskolske vzdelani. Snatek z rozumu... Upozornoval bych tedy i NA OPACNY PROBLEM, a sice nedostatek rozhodnosti a nadseni pro nejake povolani u mnoha dospivajicich deti. Pak hrozi, ze delaji VS v oboru, ktery je nevzrusuje, ale "aspon neco". Jaky vztah k praci pak maji? Uvidite sami, az na ne narazite...to poznate kdy.
0 0
možnosti

Deleter

6. 12. 2005 11:23
Re: Clanek je trosku pritazenej za vlasy...
To se ale dá snadno vztáhnout i na střední školu. Pokud někdo neví, kam po gymplu, rada zní: do práce. Celá řada mých spolužáků, kteří na VŠ nešli, má nyní podstatně vyšší příjmy než já (ano, práce není jenom o příjmech).
0 0
možnosti

vojtalej

6. 12. 2005 9:53
Gympl x prumyslovka
Nestacim zirat co tu ctu. vystudoval sem chemickou prumzslovku a ted studuju fakultu jaderny fyziky. A kamarada z gzmplu sem po odpolednech ucil matiku (limity, derivace integraly) a fyyiku(vsechno mozny). protoze ja to ze stredni davno umel a on (ac mel z matiky vzdy 1 nebo) postrada absolutni zaklady, neumel vyjadrit odmocninu pomoci mocniny, atd. To je ta uroven??? Nevyhoda odbornych skol je ze bych z me skoly asi tezko sel na prava, proste nejsou tak moc vseobecne.
0 0
možnosti

Alleycat

6. 12. 2005 10:01
Re: Gympl x prumyslovka
Tady jsou dve mozna vysvetleni: budto tvuj kamarad je na takoveto veci uplne dutej (a mel by se tim padem venovat spise humanitnimu zamereni), anebo mel spatny gympl. I to se muze stat.
0 0
možnosti

nekmer

6. 12. 2005 9:06
p.Bendová má pravdu
Mám dojem, že p.Bendová mluví o něčem jiném, než o tom, jak učni zvládnou VŠ. O tom, že náš vzdělávací systém stále vězí nohama v socialismu  a o tom, že vláda raději dělá populistickou politiku a navyšuje sociální výdaje, protože voličů se základním vzděláním je nejvíc.
0 0
možnosti

asd

6. 12. 2005 15:34
Re: p.Bendová má pravdu
To jsou ale právěš kecy. Některé školy jsou dobré, jinde je to opruz, úplně stejně jako všude jinde. Největší problém z toho mají novináři.
0 0
možnosti