Diskuze

Odbornice: Před tsunami pomůže jen včasné varování

Jihovýchodní Asii zničila koncem roku tsunami po silném zemětřesení. "Zemětřesení budou vznikat neustále. My se jen můžeme bránit vhodným varovným systémem a naslouchat přírodě," řekla na iDNES Jaroslava Plomerová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vifon

9. 1. 2005 13:14
Krásná představa
Prahou proběhla tsunami (nebo cunami), spláchla Strakovu akademii i s osazenstvem, jiné škody nejsou hlášeny..........
0 0
možnosti

Octonion

9. 1. 2005 13:04
Tsunami bývají za století stovky, ne 1-5
Údaj paní Dr. Plumerové o 1-5ti tsunami za století je chybný. I pokud bychom uvažovali jen tsunami silná a potenciálně ničivá, bylo jich za století zhruba o dva řády více. Jen na ostrovech Japonska bylo za 20 století zaznamenány desítky tsunami. Také není zcela pravda, že zemětřesení a tsunami "nelze předpovědět". Jsou již dlouho jsou známy pravděpodobnosti, že v daném časovém intervalu v dané oblasti k zemětřesení dané síly dojde. I pravděpodobnostní předpovědi jsou předpovědi, a to velmi cenné. Většina vědy a lidského konání je založena na pravděpodobnostních předpovědích. A tam, kde je příchod silných ničivých zemětřesení či tsunami jen otázkou času, je chybné podle toho nejednat. 
0 0
možnosti

Praotec

7. 1. 2005 14:08
No preci
chytra to zena-prognostka,proste ona prosla tim poctem zachvevu ,ale politickych. Asi hodne pamatuje. Proste asi takto,i ti cesi hlupaci musi kafrat do veci co nevidely.
0 0
možnosti

houbeless

7. 1. 2005 14:05
hloupost?
pisete, ze:
Ze statistik vychází 1-5 silných zemětřesení, které vybudí vlnu tsunami za století, ta však nemusi být vždy s ničivými následky.
Kdyz se ale podivam na statistiku za dvacate stoleti na strance:
tak  tam se uvadi zhruba tak stovka tsunami za desetileti, z nich zhruba 15 nicivych.
Bylo tedy dvacate stoleti v tomto smeru tak vyjimecne? Proti vasi informaci se to lisi o dva rady ... Nebo neni pravda to, co tvrdite?
0 0
možnosti

Englishman

7. 1. 2005 14:40
Re: hloupost?
Problém je zjevně v definici tsunami a v definici toho, co jsou ničivé následky. Moře zašplouchá pokaždé, když pod hladinou dojde k zemětřesení. Pokud za tsunami považujete viditelnou vlnu vzniklou jako následek zemětřesení, tak dojdete k něčemu jinému, než když tsunami definujeme jako vlnu o alespoň pěti metrech výšky (u pobřeží). A ničivé následky mohou být buď jakákoli škoda, včetně rrozvrzání prohnilého mola pro saipan, nebo škody od miliardy dolarů výše. Vše záleží na definicích.
0 0
možnosti