Diskuze

Zákon zakázal diskriminaci v zaměstnání

Začíná platit nový zákon o zaměstnanosti, který přináší změny pro půl milionu lidí bez práce. S ním se novelizuje dalších 54 zákonů včetně zákoníku práce. U přijímacích pohovorů díky němu nesmí už nikdo klást diskriminační otázky typu: "Máte děti? Kdo je bude hlídat, když onemocní?"
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

dezidor

2. 10. 2004 14:16
Mladá Češka?
Chadija Aisha je mladá Češka z Brna. Hahahaha.
0 0
možnosti

Willybald

1. 10. 2004 12:47
Monopolni sila
Mnoho tzv. liberalu (mam ovsem podezreni, ze vetsina z nich krom tohoto slova o liberalismu nic nevi) zde vola po absolutnim uvolneni zakonu regulujicich zamestnavani. Volaji po volnem trhu, neviditelne ruce, atd... Tito lide si vsak neuvedomuji, ze svobodny trh funguje efektivne pouze v dokonale konkurencnim prostredi. Cim vyssi je monopolni sila jedne se stran poptavky a nabidky, tim vice ucinku se ztraci. Pracovni pravo strani zamestnancum zcela ve spravnem duchu. Ve skutecnosti je (krome nekterych vyjimecnych povolani, oboru a odvetvi) vyrazna prevaha monopolni sily na strane zamestnavatele (at uz jde o pocet subjektu na trhu, informace, ...). Pracovni pravo toto alespon castecne napravuje. Samozrejme jde o to, aby vse bylo v rozumne mire.
0 0
možnosti

123freak

1. 10. 2004 13:37
Re: Monopolni sila
0 0
možnosti

redback

1. 10. 2004 12:24
neví tady někdo náhodou ...
jestli páni a dámy musí mít podle nového zákona společný hajzly?
0 0
možnosti

iuos

1. 10. 2004 13:57
hmm
my to tak máme - na cca 20-30 lidí dva hajzly.........
0 0
možnosti

Evangelis

1. 10. 2004 11:20
Právo podniku na klíčové informace
Je pravda, že do soukromí lidí by podnik moc hrabat neměl, na druhou stranu by podnik měl mít právo získat o uchazečích všechny informace, které by mohly ZÁSADNÍM ZPůSOBEM ovlivnit jeho pracovní výkonnost a jeho využití na daném pracovním místě, což informace o dětech, markantních kulturních zvyklostech, příp. větší zdravotní problémy určitě jsou. Navíc by si problémy ušetřil i zaměstnanec, který by tajil své pracovní 'hendikepy' a potom by se v práci trápil, přitom by se mohl hned na začátku dozvědět, že na tom místě nemůže obstát, pokud si to neuvědomoval hned na začátku (někdy není možné si uvědomit, co pracovní místo přesně obnáší, dokud se nezačne vykonávat).
0 0
možnosti

patockajan

1. 10. 2004 11:23
Re: Právo podniku na klíčové informace
Takže než aby se na to místo hlásil, má zůstat doma a brát sociální dávky, chcete říci?
0 0
možnosti

Kenkaku

1. 10. 2004 11:17
stejně je to na nic!!!
každý zaměstnavatel jako první žádá strukturovaný životopis... Jakmile žena (ha! první diskriminace, dělíme muže a ženy...) životopis dodá bude lustrován ze všech úhlů aby se odhalilo co bude třeba vědět... (a že se mateřská z životopisu pozná, na to můžete vzít jed). Takže co vlastně tenhle zákon řeší?
0 0
možnosti

peterudes

1. 10. 2004 11:08
to Isbjoerna, Zlý Fořt Emil a 2 Mac7
koukam ze se na tyhle diskuzi znuvu objevily staré známé firmy, Isbjoerna, zlý fořt emil a 2 Mac7 mám pocit, že jsme přesně o tomtéž diskutovali nedávno a také mám pocit, že všichni trváme na svých pozicích tak že tahle diskuze nepřinese zřejmě nic nového. No jinak jsem zástancem toho, že tento zákon nic nepřináší, důležitá je možnost volby jak pro zaměstnance tak pro zaměstnavatele. Zákon zařídí akorát to, že si budou lidi navzájem víc lhát, atd atd. ..
0 0
možnosti

zlý fořt Emil

1. 10. 2004 11:09
Re: to Isbjoerna, Zlý Fořt Emil a 2 Mac7
Asi tak nějak ...
0 0
možnosti

patockajan

1. 10. 2004 10:57
Je to vůbec řešení... a čeho?
Myslím, že jedna věc je zřejmá: jestliže dříve zaměstnavatel řekl: nevezmu vás, protože jste žena, muž, těhotná, ošklivý, Rom, atd. teď to neřekne, přijme stejně, koho chce a na celé věci to mnoho nezmění. Zákon takto působí spíš jen jako deklarace žádoucího stavu, než zvazné pravidlo jednání. Rozsudek soudce Cepla juniora v kauze 50leté uhazečky o zaměstnání na katastrálním úřadě, ve kterém neuznal její žalobu na ředitele tohoto úřadu, načež spáchala sebevraždu, jenom ukazuje, že tento zákon nebere vážně ani ten, kdo by měl podle něj soudit.
0 0
možnosti

Adéla

1. 10. 2004 11:02
Re: Je to vůbec řešení... a čeho?
 přesně! A to to bylo černé na bílém
0 0
možnosti

2Mac7

1. 10. 2004 10:46
naši zákonodárci
byli a jsou debilové ! Ať mi někdo z nich vysvětlí , jak konkrétně tento zákon přispěje ke snížení nezaměstnanosti .
0 0
možnosti

wildge

1. 10. 2004 10:52
Re: naši zákonodárci
"Zákon o zaměstnanosti přináší přísnější pravidla pro vyplácení podpory."
0 0
možnosti

Evangelis

1. 10. 2004 10:39
A co personalistické teorie?
Moderní personalisticka teorie říká, že zaměstnanec se nenajímá pro pracovní místo, ale pro podnik. Proto by měl být při nástupu seznámen s celým podnikem, jeho fungováním, cíli apod., dozvědět se o něm co nejvíce, aby se s ním mohl ztotožnit. Jak by tohle ale mělo fungovat, když se na oplátku podnik o svém zaměstnanci nesmí dozvědět téměř nic? Tato neinformovanost může také pozdějí vést ke zmatkům. Když by např. podnik mohl zřídit jesle pro děti zaměstnankyň, ale nesmí vědět, jestli vůbec zaměstnankyně nějaké děti mají nebo ne, totéž pořádání zájezdů... Jsou to úplně zbytečné komplikace, podnik se to stejně dříve nebo později nějak dozví (žena požádá o uvolnění z práce kvůli dítěti = asi má dítě apod.).
0 0
možnosti

wildge

1. 10. 2004 10:57
Re: A co personalistické teorie?
Ta teorie je platna pro pozice, kde slusne chovani zamestnavatele k zamestnanci prinasi zamestnavateli zisk. Ale to ani zdaleka neni pravda ve vsech pripadech. ---- Podnik se toho muze dovedet velmi mnoho, ale ne o soukromi. Uchazejici se zamestnanec taky nechce vedet, jestli sefova je vztekla, kdyz ma sve dny. Presto se to pozdeji dozvi. ---- Jesle a zajezdy se resi se zamestnanci, ne s uchazeci. Rad bych videl firmu, ktera prijme zenu s ditetem jen proto, ze ji muze otevrit jesle...
0 0
možnosti

Cryss

1. 10. 2004 10:37
Zkušební doba
S tou zkušební dobou je to fakt. Tak o co se ten zákon tedy snaží? Když potom může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr ve zkušební době bez udání jakéhokoliv důvodu, tak takový zákon nemá hlavu ani patu! Nebo se bude měnit i toto???
0 0
možnosti