Diskuze

Schröder uctil oběti nacismu ve Varšavě

Před šedesáti roky Varšava marně povstala, nyní se výročí stalo dnem smíření a pro Poláky i dnem velkého vlastenectví. Památku města, jež hrdinně a marně bojovalo s nacisty a zaplatilo za to 200 000 životů a téměř naprostým zničením, uctili světoví politici.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

pinkshadow

3. 8. 2004 13:25
válka s terorismem
Po zatčení Saddáma Husajna americký prezident George Bush nevyhlásil žádné vítězství, spíše naopak, varoval před zvýšenou aktivitou teroristů a znovu upozornil, že válka se světovým terorismem je stále ještě v počátcích. Saddámovo zajetí je významným psychologickým momentem a Bush si je toho dobře vědom. Opět rozehrál diplomatickou partii podle stejného scénáře, který mu často přináší úspěch a na který jeho političtí protivníci pořád ještě skáčou.    
0 0
možnosti

bluewind

3. 8. 2004 11:32
Nacisti?
Vojáci Wehrmachtu  jsou nejen v tomto článku MfD označováni neprávem jako Nacisti, ve straně NSDAP jich bylo přitom jen asi 20 procent. Dále je nejasné proč jsou v tomto článku zmiňovány výtky vůči dnešnímu Německu, když se zde píše že ta zvěrstva páchali ve Varšavě nějací původem neurčení Nacisté, se kterými zřejmě nemá současné Německo nic společného.  Něco jiného by bylo kdyby MfD natvrdo napsala, že to bylo povstání vůči něměckým okupantům, to ale nenapíše, a radši používá národnostně neurčitý pojem nacista, jelikož MfD vlastní Němci a je jim hloupé připomínat, že Němci páchali zvěrstva.
0 0
možnosti

Flat Vamp Original

3. 8. 2004 15:12
Re:
...jenze ve Varsave potlacovali povstání mj. ruské jednotky SS. A rádily (hlavne kradly) tak, ze Himmler nechal velitele tech ruskejch esesáku popravit.
0 0
možnosti

Kanadan

2. 8. 2004 14:53
Nibor
Oprava. Soveti nebyli o chystanem povstani infomovani a signal prisel z Londyna.Polaci o sovetskou pomoc ani nestali.
0 0
možnosti

hermik

2. 8. 2004 15:49
Re:
Tak treba Polaci resp. Britove stali o to, aby mohla letadla, ktera zasobovala Varsavu pristavat na ruskych letistich, coz jim bylo zakazano.
0 0
možnosti

Kanadan

2. 8. 2004 13:50
Polsko
Varsavske povstani je jednou z nejvetsi tragedii posledni valky.Bohuze, ve svete se o povstani malo vi .Pri zmince o varsavskem povstani je skoro vzdy mineno povstani v zidovskem ghetu.Toto povstani bylo nemene tragicke ale ale zamlcovat prave povstani,neni spravne.
0 0
možnosti

svobodny clovek

2. 8. 2004 13:34
Centrum pro odsun
Zajimalo by mne jak tzv. "Centrum pro vyhaneni" prezentuje vyhaneni Cechu z ceskeho pohranici po Mnichovskem diktatu. Pokud se tim nezabyva, neni to zadne "Cetrum pro vyhaneni", ale "Centrum pro popirani vysledku druhe nemecke svetove valky".
 
0 0
možnosti

V2kt0r

3. 8. 2004 12:47
Re:
vzdyt presne to to centrum je...
0 0
možnosti

U96

2. 8. 2004 11:55
11.54
... poláci jsou skutečně hrdý národ.Dokázali povstat proti okupantům ikdyž byla "pomoc" daleko a šance na úspěch povstání daleko nižší než u nás,kdy proti tisícovce vojáků povstane tisícinásobná přesila dva dny před koncem války a dalších 50 let se sami přesvědčujeme,jak jsme dobří.Těch skutečných hrdinů u nás bylo žalostně málo ...
0 0
možnosti

nibor

2. 8. 2004 12:40
Re:
Píšeš hovadiny. Poláci samozřejmě bojovali hrdinně, ale signál k povstání byl dán, když už Sověti byli před Varšavou. Povstalci si chtěli svoje hlavní město osvobodit sami, nikdo nepočítal s tím, že se Sověti zaseknou na druhém břehu Visly. I ostatní města v Evropě povstala ve chvíli, kdy už východní nebo západní armády byly nablízku, jinak by povstalci neměli šanci. Tak se stalo i v případě českých zemí, a když pominu ubohou výzbroj našich bojovníků, tak i početně to nebylo zrovna příznivé - Protektorát byl doslova narván německými vojáky. "obrovská přesila povstalců" jsou jen pindy.
0 0
možnosti

pinkshadow

2. 8. 2004 10:44
Jak zoufalí Severokorejci prchají z Kimovy „říše zla“
Stovky severokorejských uprchlíků, kteří minulý týden přiletěli do Jižní Koreje z Vietnamu, prodělaly během anabáze z Kim Čong-ilovy „říše zla“ dlouhou a strastiplnou pouť. Většina z nich odstartovala cestu za svobodou na řece Tumen, která odděluje Severní Koreu od Číny. V ohybu tohoto toku vstoupil na promrzlou cestu na čínské straně hranice i sehnutý Severokorejec s tváří osmdesátiletého muže a tělem nemocného chlapce. Za jasného denního světla tím riskoval zatčení, deportaci čínskou pohraniční policií a bití, v horším případě pak předlouhý pobyt v pověstném severokorejském gulagu. „Už mi na ničem nezáleželo,“ vyprávěl později Kim Kuang-il, dvacetiletý dělník z cementárny, reportérovi listu The Washington Post. Za týden ušel ve sněhu přes osmdesát kilometrů ze severokorejského přístavu Čungčin. Před nepohodou ho chránil jen lněný šátek na krku, hadry místo ponožek a rukavic a boty bez šněrovadel. Neměl na vybranou. „Kdybych zůstal ukrytý ve sněhu, zmrzl bych. Kdybych zůstal v Severní Koreji, umřel bych,“ popisoval svoji volbu. Jeho rodiče zemřeli v proklamovaném stalinistickém „ráji“ na nemoci z podvýživy. Přítel podlehl hladu a chladu, když spolu prchali do Číny. Nechal jeho zmrzlé tělo ležet u cesty pod jedním ze všudypřítomných billboardů pochlebujících severokorejskému diktátorovi. Nápis na něm hlásal: „Dlouhý život Velkému slunci 21. století, Kim Čong-ilovi.“
0 0
možnosti

pinkshadow

2. 8. 2004 10:44
Re:
Severokorejců, kteří se z různých důvodů pokoušejí uprchnout z temné totalitní říše, rok od roku přibývá. Narůstá i počet těch, kteří náročnou pouť dovedou až do „finále“, tedy na jihokorejskou půdu. Takových bylo v roce 2001 583, loni už 1285 a za první pololetí letošního roku 760. Podle jihokorejských úřadů toto číslo za pár let překročí deset tisíc. Proč vlastně obyvatelé Severní Koreje čím dál houfněji opouštějí domov a hledají štěstí jinde? Důvodů by se našla přehršle. Nepředstavitelný útlak, hladomor, jak komu libo. Ti, kterým se útěk zdařil, líčí tragický obraz rozpadajících se rodin, domů bez elektřiny a tepla, měst a vesnic, kam nedorazila slíbená zahraniční potravinová pomoc, nebo dorazila, ale rozdělila si ji místní elita z řad vládnoucí komunistické strany a na ostatní obyvatele zase zbyly jen kořínky, listy, stébla trávy a žáby. Dostat se do Jižní Koreje se však většinou podaří jen těm nejsilnějším nebo těm s největší dávkou štěstí. „Překročení hranice do Číny je nesmírně riskantní,“ řekl britské televizi BBC jihokorejský aktivista Kim Sang-chun, který se o osud běženců zajímá. „Mnozí čekali i několik dnů v úkrytu,“ dodal. Jiní se pokoušeli stráže podplácet alkoholem, cigaretami nebo penězi. Ne vždy to však vyšlo.
0 0
možnosti

xaeris

2. 8. 2004 7:49
BRAVO POLSKA!!!!
Poláci nám, a především našim ničemným politikům,  opět uštědřili zaslouženou lekci.Poté, co se ozvali němečtí z Polska vysídlenci se svými novými nároky, Varšava nekompromisně odpověděla se  žádostí nového odškodnění za německé zničení Polska tak důrazně, že sám Schroeder mazal do Varšavy se distancovat od svých  drzých krajanů.To u nás všichni ti Havlové, Rumlové, Marešové, Bratinkové a další,se svými ostudnými omluvami Germánům se zasloužili o to, že Sudeťácké obdobné nároky vůči nám se dostaly až do Bruselu a my se jen předpodělaně klepeme  v koutě, schopni akceptovat snad další Mnichov.BRAVO statečné Polsko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
0 0
možnosti

M_O_T

2. 8. 2004 8:26
Re: BRAVO POLSKA!!!!
100% souhlas - lépe bych to nenapsal.
0 0
možnosti