Diskuze

Hodina volna za čtrnáct platů

Dnešní hodina pracovního "volna" alias stávky státem placených zaměstnanců má smysl. Je jím vzkaz vládě "Neorej s námi!" Tu a tam je třeba se připomenout. Už to tak chodí, že kdo nekřičí, nedostane, kdo tiše v koutě sedí, zařadí ho do kolonky Netřeba se jím zabývat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

huhu007

21. 4. 2004 15:40
Tak promluvila novinářka pracující za 6O tisíc měsíčně
inu není divu, že jí těch 60 tisíc platí. Vlivová agentura zvaná MFD opět prokázala, jak je dobré, když si jji někdo platí.
Věc se má zhruba takhle: 13. a 14. plat je terminus technicus pro mimořádnou doměnu za práci, aby alespoň někdy měli státní zaměstnanci dobrý pocit z výplaty. Přechodem 16titřídní tabulku se staly 2 věci:
1. nadtarifní složky mzdy se přesunuly do složek tarifních.
2. zrušily se 13. a 14.platy.
Dohromady to znamená, že někteří zaměstnanci dostanou stejně jako před reformou, někteří (zvláště ti, co měli více nenárokových složek) dostanou méně a někteří (většinou nejmladší věkové kategorie) dostanou o něco více. To znamená jenom další znechucení a demotivaci zaměstnanců státní sféry - v praxi to znamená, že pacient bude ve státním čekat na naštvaného lékaře o hodinu více, učitel nebude chodit do hodiny a nepořádek ve školství vzroste. Na úřadech nebudou mít úředníci přestávku hodinu ale 2 hodiny, protože reciprocita je základem každého vztahu a každý dělá jen do výše svého platu. Celá slavná habaďůra skončila tak, že zatímco stát deklaroval zlepšování platů a zmenšování zaostávání zaměstnanců státních za zaměstnanci soukromých společností, ve skutečnosti došlo k pravému opaku. Na kvalitě služeb se to adekvátně projeví, ať už efekt stávky bude jakýkoli - nedělám si iluze, že se platy skutečně zvýší, protože člověk je pro vládnoucí režim až na posledním místě. Měla by se však udělat opatření, která adekvátně odpovídají opatření u státních zaměstnanců také u zaměstnanců v soukromých firmách - především mimořádné - třeba 70% - zdanění všech mimořádných nenárokových mzdových položek kromě základního platu. Ať si také někdy vyzkouší chleba státního zaměstnance a přestanou blbě kecat. Státní zaměstnanec zde není proto, aby tvořil zisk, nýbrž pro veřejnou službu. A za tuto službu se ve slušné zemi platí. A pokud nejsou peníze, ať se to řeší omezením těchto služeb, nikoli omezením plateb zaměstnancům.
0 0
možnosti

mmkk

21. 4. 2004 16:44
Re:
"Státní zaměstnanec zde není proto, aby tvořil zisk, nýbrž pro veřejnou službu. A za tuto službu se ve slušné zemi platí. A pokud nejsou peníze, ať se to řeší omezením těchto služeb, nikoli omezením plateb zaměstnancům."
Náš stát jako celek rozhodně neposkytuje vámi zmíněnou veřejnou službu v takové kvalitě, v jaké si za ní nechává zaplatit. Problém je v zákonech, organizaci práce i v jednotlivých úřednících. Takže dokud se nezmění systém jako celek nemohou státní zaměstnanci čekat, že budou mít více peněz. A to ať se snaží nebo flákají, protože systém je tak postavený.
Další problém je v tom, že na spoustě míst je zaměstnanců až moc na to kolik mají práce. Pokud by se podobným způsobem chovaly soukromé firmy, tak zkrachují a stát pak nebude z čeho platit
 
Nevím, nevím huhu007, ale o žádném 70% zdanění příjmu v naší zemi nevím. Nebo že by státní zaměstnanci měli vyšší daně.
 
Z příspěvku se mi zdá, že zaměstnancům soukromých firem závidíte. Ale pak není žádný problém dát výpověď a jít do nějaké z nich pracovat.
 
0 0
možnosti

barbudo

21. 4. 2004 9:41
Paní Bendová, že i Vy se dáte na bulvár ...
... a ještě tak trapně. Co odstavec, to nesmysl ...
0 0
možnosti

Mnata

21. 4. 2004 12:13
Re: Vážený pane
0 0
možnosti

habit

21. 4. 2004 9:21
Ze by si konecne...
... nekdo v MFD vsimnul, ze jsou u nas i jine problemy nez obcasne zakopnuti prezidenta nebo prepinani sil chudaka pana premiera? Uz bylo na case. A konecne po dlouhe dobe muzu napsat: naprosty souhlas.
Diky, pani Bendova
0 0
možnosti