Diskuze

Nebezpečí vykrvácení vysokých škol - chybná diagnóza

Učil jsem mediky asi 12 let v době po 1989 (dříve jsem nesměl), a tak mne nepřekvapí, jestliže stanoví chybnou diagnózu. Jde-li však o školství (a společnost) jako celek, je třeba diagnózu poopravit. Naše školství bylo vynikající za Rakouska a První republiky, a to jak jeho část česká, tak německá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

VxMichal

6. 4. 2004 18:27
malá obrana týdne neklidu 3
Inu, odpověď je poměrně prostá. Nesetkal jsem se ještě nikdy s žádnou skupinou obyvatel, která by upadla v nadšení z toho, že má něco platit. Jen se pojďme zeptat lidí, kteří bydlí v regulovaném nájmu, co Vám poví na jeho deregulaci, nakolik je ohromíte faktem, že by se tím uvolnil trh s byty. Takže údiv, že studenti neomdlívají nadšením z možnosti platit si studium, mi přijde trochu směšný. Myslím si, že diskuze o školném k celé problematice financování škol rozhodně patří  a ani studenti by se jí rozhodně neměli vyhýbat. Ale než se do ní pustíme, nezapomeňme ty prosté fakty, že ne všichni studenti budou pracovat za nadprůměrné platy - např. budoucí učitelé - , a že mnozí rodiče už dnes nedají své děti studovat, protože nemají dostatek financí na to, aby se jim dařilo hradit běžné výdaje jako je dojíždění do školy, koleje, stravování, učebnice a to za předpokladu, že studující si bude ve svém volném čase přivydělávat. A těch že je víc, zmiňuji je zde ne toliko proto, že bych školné paušálně odmítal, ale spíš, že bych nerad viděl zjednodušené vidění tohoto problému.  Naposledy - na celé kritice mě snad nejvíc mrzí ne tolik její obsah - konstruktivní kritika je velmi potřebná věc, která probouzí diskuzi - ale tón celé kritiky. Ať novácká nebo odborná ( i rektor Zlatuška) jaksi mezi řádky naznačuje, že celý týden neklidu byla jen jakási nedomyšlenost, jakési přihlouplé skákání horkých mladých hlav kolem transparentů, aby si užily nějaké to vzrušení. Na to, že ve dnech před pochodem probíhaly v rámci téhož Týdne neklidu i diskuze s četnými hosty o školství, na to, kolik energie, angažovanosti, svého volného času studenti, na to jak kultivovaně celý protest proběhl a na to, jaký status mají studenti na univerzitách, jakožto součást akademické obce, jsou tato hodnocení ne tolik trefnou kritikou jako spíše arogantním přehlížením někoho, jehož odmítám uznat za partnera do diskuze pro jeho mladší věk.
0 0
možnosti

VxMichal

6. 4. 2004 18:12
malá obrana týdne neklidu 2
Není čas přiznat si, že je lepší být v něčem výborný, než -li dělat všechno najednou a nezvládat nic z toho? Nebylo by lepší opravdu účelně investovat větší část oněch 14 mld. do skutečně perspektivního vojenského podniku, který je v naší moci a zbytek vlít třeba i do školství, jehož finanční krizi uznává i vláda? Konečně, smyslem pochodu nebylo jen samotné vlití peněz do škol, jak je vysokoškolákům vytýkáno ze všech stran, ale samotné připomenutí se. My přece všichni dobře víme, že tato vláda nemá peníze. Ale právě proto se Vysoké školy ozvaly. Nelogické tvrzení? Jen zdánlivě.Panuje-li stav finanční nouze, vynoří se řada protestujících nátlakových skupin. Demonstrují, protestují, vyhrožují. Vláda je nemůže nebrat v potaz. A komu myslíte, že vláda, byť chovající ty sebelepší úmysly a programová prohlášení, vyhoví? Těm protestujícím, těm vyhrožujícím, těm o nichž denně píšou noviny anebo těm skromným, stojícím až kdesi vzdadu v pomyslné frontě napřažených rukou a nesměle žádajících také nějaký ten peníz?  A že školy doposud na konci fronty stály, o tom není pochyb. Tedy cílem Týdne neklidu nebylo jen zjednodušené a dětinské řešení krize financování škol ve stylu nemáme, dejte nám, ale de facto postavení vlády, politických stran a vlastně i veřejnosti před problém, který uhníval kdesi na okraji širšího zájmu, jeho vytažení na světlo pozornosti, kterou si po letech odkladů jistě zaslouží. Říkám, nebraňme se diskuzi o různých řešeních situace na našich VŠ, ale nekritizujme první krok k této diskuzi jako slabomyslný směšný počin pár mladých studentských hlav. A tím jsme vlastně i u třetí části kritiky, která se na studenstvo snesla. Jak je možné, že studenti chtějí peníze na školy a nechtějí školné? zbytek viz příspěvek č. 3
0 0
možnosti

VxMichal

6. 4. 2004 17:53
malá obrana týdne neklidu
Týden neklidu - když probíhal, užíval si mediálního zájmu, záhy poté se ocitl pod palbou kritiky ať už laické (Střepiny, Tv Nova) nebo odborné ( diskuze v pondělní MF Dnes). Vysokoškolákům je vytýkáno, že žádájí peníze od vlády, aniž by věděli, odkud je vzít, že řešení financování školství vidí zjednodušeně pouze v míře státní podpory a konečně, že odmítají školné a tudíž vlastní spoluúčast na zkvalitnění školství. Tedy stručně: Neslyšel jsem při demonstracích odborářů, lékařů, učitelů, stávkách železničářů, že by se jich byť jen jedinkrát někdo zeptal odkud má vláda na jejich požadavky brát. Ne, že by to nebyl legitimní dotaz, jen s podivem konstatuji, že je pokládán pouze studentům. Docela mě zajímá, zda se média zeptají znovu, až přijdou další protesty a demonstrace z dalších stran - a že přijdou, o tom v dnešní rozbouřené a stávkující Evropě nemůže být nejmenších pochyb. Odpověď na tuto otázku přitom není jednoduchá - nejen studenti, ale i výše zmiňovaní lékaři a další by těžko odpovídali, když jim není známo detailní strukturování státního rozpočtu, všechny zisky a všechny jeho výdaje. Přesto se pokusme odpovědět z toho, co víme z médií. Stát hodlá nakoupit stíhačky za 14 mld. Kč. Nepatřím mezi zastánce laciného pacifismu, kteří si myslí, že když deset let republice nehrozilo vážnější nebezpečí, tak že není potřeba vynakládat vysoké částky na její obranyschopnost, naopak. Nicméně, i laik na první pohled vidí, že po všech stránkách obranyschopnou armádu nemáme a mít ani nemůžeme. Nenadešel čas, vybudovat část armády jako např. chemiky, zdravotníky, průzkumníky, ale také i velmi ceněné ženisty na špičkovou úroveň, abych jich mohlo v plné míře užívat i NATO, které by převzalo odpovědnost za náš vzdušný prostor? zbytek v dalším příspěvku
0 0
možnosti

LubosVrba

1. 4. 2004 15:13
Je to tak
Musím souhlasit, jenom mne mrzí, že si to těžko přečtou ti, kteří by měli. Je to moc smutné, že to naše děti budou muset vzít přes tu Kanadu, radši bych byl, aby mohly zůstat doma. O peníze jde až v první řadě, to je moudrost, to by se mělo tesat, jak by možná pravil pan Werich. Stejná moudrost jako kdo nekrade, okrádá svoji rodinu, nehas, co tě nepálí..... Opravdu nejde o peníze, ale o dobrou vůli. A kdo ji má. Já, Vy, moje žena, moje dvě děti, kamarádi ze skauta, pár mých nejlepších přátel a tím můj výčet asi bude končit. Zato těch se špatnou vůlí, to by se sem nevešlo, co jich znám a dokonce osobně. Mám tady příspěvek také, můžete mi to oplatit. L.V.
0 0
možnosti