Diskuze

Levné zdraví může přijít draho

Vláda dá zadluženým nemocnicím dvě miliardy, ministryně zůstane a zvláštní komise (kolikátá už?) vymyslí, co se zdravotnictvím dál. První pomoc, s níž přispěchala koalice k záchraně resortu Marie Součkové, nutná je. Ale pomoc nepomoc, miliardy nemiliardy, chronické problémy zdravotnictví trvají dál.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

boganek

22. 10. 2003 9:15
Otazky
Paní Bendová, netuším, jest-li někdy čtete tuhle diskuzi, ale neodpustím si abych se Vás nezeptal. Působíte jako velká odbornice na zdravotnictví a tak se Vás zeptám, zda nemůžete napsat článek, kde by byla odpověď na pár jednoduchých otázek, které jistě máte, při psaní o daném tématu seštudované:
1. Kolik má stát vybrat na zdravotní pojištění ?
2. Kolik skutečně vybere ?
3. kolik z toho dostanou zdravotní pojiš´tovny?
4. Kolik peněz předají pojišťovny do zdravotnictví ?
5. Jak ječ možné, že zdravotní pojišťovny vykazují zisk, když zakonitě musí být na nule ne-li ve ztrátě?
6. Jak je možné, že soukromí lékaři, lékárny  a distributoři léků vykazují zisky?
7. Skutečně si myslíte, že naše zdravotnictví vytrhne platba důchodů za acylpyrin??
A jen tak mimochodem, nemocenská se neplatí ze zdravotního pojištění, takže vysoké nemocenské dávky samozřejmě se zdravotním pojištěním absolutně nesouvisí, ale to jistě víte, to jen šotek neposeda sedl na ostré péro.
0 0
možnosti

barbudo

22. 10. 2003 13:00
Re:
Nejsem paní Bendová, nejsem odborník, ale něco Vám povím k těm pojišťovnám. Zdravotní pojišťovny vybírají pojistné a z vybraného pojistného platí zdravotnickým zařízením vykázanou péči, paušály, léky, kapitace atd... Z vybraného pojistného přísluší pojišťovnám zákonem stanovené procento (2% - 4%). (Stejně tak by bylo možné platit jim pevnou paušální částku, ale tohle je asi motivující). Vybrané pojistné a vyplacené platby nejsou tedy příjem a náklady pojišťovny a tedy nesouvisí s jejím případným ziskem. Ještě stručně k otázkám. 1. Zdravotní pojištění nevybírá stát - pověřil tím zdravotní pojišťovny. Částka, která by měla být vybrána je dána jednak zákonným procentem z příjmu a dále částkou, kterou platí stát za "státní" pojištěnce - děti, důchodci apod. 2. Horní hranice je dle bodu 1. Rozdíl je závislý na platební morálce plátců, práci pojišťoven a soudů. Mimochodem, neplacení pojistného donedávna bylo beztrestné. 3 - 5. Odpověděl jsem nahoře. 6. To, že některé skupiny především soukromých lékařů jsou "za vodou" je dáno částečně jejich dobrou lobbystikou. Zeptejte se pana Dr.Cabrnocha nebo se podívejte na historii "číselníků výkonů". Částečně je to dáno i tím, že je proplácena vykázaná péče. To nemusí být totéž jako péče poskytnutá. A rozdíl u nás není trestný. 7. Sedm korun za acylpyrin od důchodce opravdu nikoho nevytrhne. Když se k tomu ale přičte nějakých 200 za to, že lékař na důchodce pohlédne a nespočetně dalších virtuálních výkonů, potom už taková "zbytečná návštěva" stojí dost. Řešení jsou ovšm nejméně dvě. Vyhnat lidi z čekáren nebo za takové návštěvy platit přiměřeně.
0 0
možnosti