Diskuze

Chceme žít po svém, hlásá čínská mládež

Není tomu tak dávno, co mladí Číňané snili o vlastním bicyklu nebo náramkových hodinkách. Všechno ostatní bývalo buržoazním přežitkem. Dnes si svobodně volí nejen tón na svém mobilním telefonu, ale prakticky všechno, co se týká jejich každodenního osobního života.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

pinus

8. 10. 2003 9:38
To, co se dnes v Cine deje, muze vest k jejimu zhrouceni
Cinska mladez si dnes zije po svem a odmita kolektivni a rodinne hodnoty. To je v zemi, kde jen mensi cast obyvatelstva je pod statnim duchodovym systemem, pekne nebezpecne. Cinske tradice jsou takove, ze o stare rodice se vzdycky staraly jejich deti. Jestli tuto myslenku dnesni mladez odmitne, tak jiz dnes velke socialni rozdily se prohloubi a v zemi budou desitky milionu starych lidi zit na pokraji smrti vyhladovenim.
0 0
možnosti

mtis

8. 10. 2003 6:35
Ekonomická svoboda ...
... v delším či kratším horizontu přinese i politickou svobou. Sebevětomí a ekonomicky zdatní jedinci si brzy uvědomí, že jejich svoboda bez svobody politické je jenom iluzorní a začnou o ni usilovat.
 
Nezbývá než doufat, že je zase "nejpokrokovější systém" světa ne z Tchien-an-Menizuje ... 
0 0
možnosti

Al Ladin

8. 10. 2003 8:42
Re:
Politická pluralita není nezbytným krokem k faktické svobodě. Důležitá je svoboda ekonomická a osobní (možnost rozhodovat o svém osudu). Je dokonce prokázáno, že lépe dopadají autoritářské režimy s "osvíceným" panovníkem. Parlamentní demokracie v evropském podání mi nepřipadá jako šťastné řešení: do voleb jde strana, která si nakonec dosadí do parlamentu koho chce a podřídí ho stranické disciplíně. Zpravidla nezíská jedna strana nadpoloviční většinu, a tak se hraje o koalice. Strany jdou do voleb s programy, které pak díky koaličním partnerům či jiným "závažným" okolnostem nedokážou prosadit. O strategických záměrech už vůbec nemůže být řeč, kdyby je chtěl někdo realizovat, tak "bolestivé období" skvělého strategického záměru spadne do příštích voleb (anebo si opozice vynutí volby předčasné). A může se začít odznova. Dnešní Čína má vedení, které dokáže prosadit velké strategické záměry - a na ekonomice je to znát. Ekonimicky silní lidé si získávají i osobní svobodu. V Čínském všelidovém shromáždění (parlament) je sice jen jedna strana, ale mnoho lidí s rozdílnými názory. Ty rozdílnosti se již nediskutují v zákulisí, ale na veřejnosti - je to jen jiná forma plurality, a možná že zdravější - každý poslanec nese svou kůži na trh, neskrývá se za stranickou disciplínu, ale prosazuje své názory. Dnes je to jen začátek, ale během pár let se možná dočkáme skutečné demokracie (bez platformy parlamentních stran).
0 0
možnosti

blackshadow

8. 10. 2003 5:55
my také žijeme po svém
...Kamil a já čínskou mládež chápeme... my dva taky žijeme po svém... hmm...
0 0
možnosti