Diskuze

Evropská ústava změní naši budoucnost

Když jsem před několika lety uslyšel o myšlence vytvoření evropské ústavy, doufal jsem, že jde jen o zbožné přání evropských federalistů, a ne o uskutečnitelný projekt. Spolu s velkou částí české veřejnosti si totiž přeji, aby byl výchozí jednotkou EU národní stát, a nikoli jednotlivý občan (který je výchozí jednotkou každého demokratického státu).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Thyronx

7. 10. 2003 1:32
Ani ty ceske knedliky Vam nenechaji..
Ceske tradice zmizi pod prilivem zakazu a prikazu..zacalo to znamym Tuzemskym Rumem,pres balene pecivo,prikazem ze ve skolnich umyvarnach a kuchynich ma byt vse z nerezu,zmrazovanim hotovych jidel v restauracich,nekonecne vyhlasky a prikazy Vas prinuti dovazet z EU i potraviny.Tezky prumysl je uz v CR odrovnan ci prodany jeho zbytky jinym Eurofirmam, a mozna si Nemci prosadi prodej i sveho piva nad ceskym..Jen jedno se nebude prosazovat: Zvysovani platu na uroven zapadni Evropy. Ceska republika casem splyne s Evropou a uz deti na skolach budou snit o tom,ze po odejdou z vlasti do "Evropy". Jen stari,nemocni a neschopni zustanou.A co dal? Cesko bude takova nejaka krajina na urovni dnesniho NDR. Kasne hory a krajina,zadna prace,mizerna uroven skol a zdravotnictvi..takova mala Albanie.
0 0
možnosti

Thyronx

7. 10. 2003 1:22
Spojene staty Evropske versus...USA ( o nicem jinem to neni)
Ano, proti USA ma vzniknout politicka a hospodarska protivaha. OK proc ne? Preji Evrope i vojenskou protivahu USA s pravomocemi,technikou a hlavne vlastnim Evropskym rozumem. Ekonomicky muze EU znamenat pro mnoho mensich zemi katastrofu.Specialne v CR se da ocekavat ze vlada bude mit mizivy az nicotny vliv na zivot obycejnych ceskych lidi.Pravomoce budou kdesi v Bruselu nikoliv v Praze.Ceska vlada  se stane urovni jakymsi okresenim vyborem  v ramci EU.Bude rozhodovat o nicem a stejne takove bude mit pravomoce.Az jednou budete stavkovat za vase prava,mozna si toho v Bruselu ani nevsimnou.
0 0
možnosti

Si0

1. 10. 2003 16:27
I já
I já jsem "taký", kteřý se z toho upřímně raduje, protože přesně takovou Evropu si přeje. A přeje si také, aby výchozí jednotkou EU byl nejen jednotlivý občan, ale i spořádaná a odpovědná rodina, a to v mnohem víc, než je v našem "národním státě" ochota si představit.
0 0
možnosti

ak71

29. 9. 2003 9:42
Vážný
Je dobré žít jako Evropan, ale je daleko lepší žít jako demokrat. Jsem zastáncem co nejkratší vzdálenosti mezi občanem a politikem a co nejjednoduší formy zastupitelského rozhodování. Proto se mi současný model EU nelíbí.
0 0
možnosti

habit

29. 9. 2003 9:36
Sjednocena evropa - novy Titanik?
Takovy Titanik mel radu prednosti - diky sve stabilite to na nem tolik nehoupalo ani ve velkych vlnach. Nevadily mu boure ani vichrice. Budil respekt a nemusel se bat ostatnich lodi. A cestujici i v tech nejnizsich tridach si meli na tehdejsi dobu nevidany luxus. Akorat kdyz se vyskytla prekazka na jeho ceste, bylo na jakekoli manevrovani pozde.
0 0
možnosti

Conscience

29. 9. 2003 8:48
Evropa křivých rovnítek (V.Bělohradský)
"...Evropa, která vyhlásila sankce proti Rakousku na protest proti vstupu Haiderovy strany do vládní koalice, je už minulostí. Strany tohoto typu dnes vstupují do vlád i ve státech příkladně demokratických, jako je Dánsko nebo Nizozemsko. Strana "dánského lidu" se liší od strany Haiderovy jen historickým kontextem své rétoriky, ne svým pojetím rozdílu cizinec-občan. Snadnost, s níž se dostávají do evropských vlád tyto strany, vyvolává otázku, zda současný úspěch křivých rovnítek v Evropě neotvírá dveře starým evropským běsům. Myslel jsem si, že by v polovině devadesátých let bylo bývalo lepší budovat systém kolektivní bezpečnosti na nových základech a s větší účastí Ruska spíše než jen rozšiřovat Severoatlantickou alianci. Dnes si ale myslím, že demokracie v Evropě stojí na vratších základech, než jsme si mysleli, a že NATO, vzniklé z boje proti evropským totalitarismům, je větší zárukou proti pokřivování rovnítek než Evropská Unie..."
 
0 0
možnosti

Tomassk

29. 9. 2003 4:58
Už je nejvyšší čas zbavit se nacionalizmu a žít jako Evropané
0 0
možnosti

EvaKasdan

29. 9. 2003 8:39
Ty ale předpokládáš, že Francie, Německo, Rakousko...
...je osvícensky panevropské a naprosto nenacionalistické? To je ale hodně velká NAIVITA
Klaus má pravdu. Navíc už to tady několikrát bylo, že....
0 0
možnosti

Vaclav K. - Tunelar

29. 9. 2003 4:49
A co presidenti?
Jestli v EU postupne zaniknou i presidenti, tak mi to vubec nevadi, na rozdil od nekterych tunelarskych prasedidentu.
0 0
možnosti

elvis

29. 9. 2003 1:58
Vážený pane prezidente, vážení diskutující ...
... těším se na okamžik, kdy budeme moci prohlásti hrdě, že jsme občany Evropské federace. Pan prezident zastává názor, že EU ano, ale bez většího propojování. Lehce se dotknul několika osob, které mají názor opačný (Josef Zieleniec jako bývalý blízký kolega a spolustraník mu musí dnes velmi ležet v trávicím traktu). Co se týče těsnějšího spojení Evropanů se opírá o sociální a ekonomickou nevyrovnanost jednotlivých současných, ale především přistupujích členů EU. Zvláštní je, že tato sociální a ekonomická nevyrovnanost mu nevadila v době, kdy se tvořilo nové krajské uspořádání naší malé nevyrovnané země a zákony s tímto související a on vedl jednu z OPOstran, které tyto zákony navrhly a schválili. Vzhledem k tomu, že některé kraje jsou opravdu na tom bídně tak se do EU těší, protože evropská dotační politika jim může na rozdíl od naší nedotační žravé politiky opravdu pomoci. Vývoj v Evropě nebude asi špatné krejčovství, kde umějí šít jen jednu velikost, ale slušný butik, kde když z jedné velikosti vyrostu, obdržím jinou. Ale asi to nebude o těch velikostech, jen o větším sepětí lidí názorově, nábožensky, politicky, mravně si blízkých, kteří by mohli mít jednu velkou společnou zemi.
Myslíte si, že kulak za Uralem ví, že mají v Rusku už několik let nového prezidenta, nebo se stará o to, aby kráva dala mléko a čeká, co řekne starosta, nebo stařešina obce a tím se řídí a nebo jste si jistý, že občan USA, kdekoliv na území Spojených států má názor na prezidenta Bushe, zná důležité federální zákony, ale především zná zákony svého státu, svého města či obce - a bojí se víc místního šerifa a starosty než senátora za jeho stát a prezidenta své země. 
Celé je to myslím si, o kulturnosti a vyspělosti lidí - a já si myslím, že my - Evropané - máme rozhodně blíž k těm američanům - já taky znám dobře svého starostu a policajty z okrsku, ale co dělají ti nahoře mi je v podstatě jedno - i když
0 0
možnosti

zalozak

29. 9. 2003 4:15
Re: Napred cteme a pak odsuzujme...
Predkladana analogie s USA je zdanlive lakava ale ve skutecnosti velmi zavadejici a to z mnoha duvodu. USA prosly historickym vyvojem ktery vyustil ve vznik pomerne monolitickeho utvaru s prvky federace (viz fakt ze maji vladu, federalnimi zakony stejne jako spravu statni s nepreberne mnozstvim zakonu ci mestskych regulaci) nicmene ve kterem je federalni sprava primo volena a ma kontrolu vseho podstaneho co se v zemi deji. Navic tento model sami Americane za ideal nepovazuji. Navic se jedna o multi-narodnostni nikoliv multi nacionalni celek.
U Evropy jde o neco jineho. Evropska integrace nevznikla jako iniciativa pro vytvoreni maxi statu ale pro podporu hospodarskeho rozvoje s potencialem pro vytvoreni ekonomickeho "super-statu". Je mozne ze skutecne dlouhodobym vyvojem se pri postupnem promichani narodnosti, vyrovnani ekonomickych a socialnich podminek z EU vytvori neco jineho ale to neni situace jeji dnesni podoby. Navic takovy celkek nemuze vznikat deklarativne v uradovnach dosazene administrativy. A uz vubec ne cestou nepruhlednych predpisu, norem ci monopolum nahravajicich omezenim.
Myslim ze varovani V.Klause je pripadne protoze je podstatny rozdil zda bude Ceka republika pripojena k jednotnemu spolecenstvi ci do nej asimilovana.
0 0
možnosti