Diskuze

K příspěvku p. Knížáka

Údajného umělce Knížáka neznal před listopadem 1989 nikdo, Václava Havla znala ze známých příčin většina národa, zbytek jako pan Knížák se od něj distancoval, což mu ovšem v nejmenším nebránilo, aby od tohoto "deformátora polistopadového vývoje" s díky nepřijal funkci rektora Akademie výtvarných umění.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dr No

19. 9. 2003 13:32
Pro zbožňovatele pana Havla..
Pan Knížák (bohužel) neuvedl žádný konkrétní důvod, proč považuje pana Havla za negativní postavu. Přitom by se dalo dát na zvážení třeba toto:
Proč bolševický režim (STB) věnoval tak neobyčejnou pozornost právě neškodnému pisálkovi (několikaleté nepřetržité sledování atd.) včetně medializace přes zahraniční rozhlas, když existovaly u nás stovky lidí, kteří skutečně aktivně vystupovali proti bolševickému režimu a byli pro něj tudíž mnohem nebezpečnější (a také trpěli mnohem větší perzekucí, než byl Havlův fešácký kriminál). Zkuste si to dát do souvislosti s činností pana Havla jako prezidenta (mimochodem zvoleného i bolševiky) - jeho sametové proklamace (nejsme jako oni) a velkorysá amnestie, které měly zásadní podíl na skutečnosti, že žádný z bolševických a estébáckých hajzlů nebyl ani v nejmenším potrestán za svinstva, které celých čtyřicet let páchali.....
Třeba taky jiná věc: Pročpak nám pan Havel (a ani nikdo z jeho kamarádů) dodnes neprozradil jediné slovíčko o tom, co pytlíkovali s Adamcem a dalšími bolševiky za zavřenými dveřmi v listopadu a prosinci 1989?
A co třeba aféra Bartončík ? Ppokud už si nepamatujete - šlo o přesně načasované sestřelení Lidové strany, která jediná měla skutečnou členskou základnu a tudíž velkou šanci výrazně uspět v prvních "svobodných" volbách proti anonymnímu Občanskému foru. Prezident Havel sprostě porušil volební zákon, zakazující jakoukoliv politickou agitaci v době konání voleb, svým veřejným vystoupením, při němž dramaticky oznámil celému národu, že předseda Lidové strany pan Bartončík, byl agentem STB.
Nevím, jestli se dožiju toho, že se zveřejní pravda o těchto a podobných událostech, spojených s činností pana Havla, ale na základě logického zvážení výše zmíněných a dalších obdobných souvislostí musí soudný člověk dát panu Knížákovi za pravdu v tom, že pan Havel má velmi daleko k tomu, aby si zasloužil pověst morálního a slušného člověka.
0 0
možnosti

barbudo

19. 9. 2003 12:50
Jak to vidím já ....
Havlovi bych nevyčítal "blbou náladu", ale spíš "pravdu a lásku" (a jen trochu). Blbá nálada byl jeden z dobrých pokusů o bonmot doby bonmotistů. Blbá nálada objektivně byla, on ji jenom pojmenoval. Nic nezlepšil, nic nezhoršil. Větší problém způsobila "pravda a láska". Z něj jsme se navymotali dodnes a byl vlastně i příčinou "blbé nálady". Vytvořil dojem, že společnost, kterou jsme znali do roku 1989 byla založena na "lži a nenávisti" a následuje přechod ke společnosti "pravdy a lásky". Ve skutečnosti ovšem došlo k přechodu od tzv. socialismu k tzv. kapitalismu. (Nikoli k bájnému komunismu, který by tak ještě mohl odpovídat té pravdě a lásce). Byla zrušena vláda jedné elity a národ se radostně tetelil v očekávání, že přijde království nebeské či co. Nikdo neřekl, že nebude následovat "růžová zahrada s pečenými holuby", ale spíš "pot a slzy (a možná i krev)". Říci to, je těžká věc. Žádný budoucí volený politik nemohl vylézt na balkón a natěšenému národu slavnostně oznámit: "Vážení přátelé, dosud nám vládlo jedno zločinné spolčení. Napříště budou zločinná spolčení ve volné politické soutěži bojovat o Vaši přízeň a podle výsledků této soutěže se podělí o moc". Holt, růžová očekávání byla ve vzduchu a Havel možná ani nevěděl, co opravdu přijde. Dědictví pravdoláskismu nás ale provází dodnes. Lidé volí své zástupce a vycházejí z přepokladů, že žijí v epoše "pravdy a lásky". Výsledky vidíme.
0 0
možnosti

barbudo

17. 9. 2003 16:21
Pane Knížák gratuluji. Líp by to ani Pan Profesor nesvedl.
Pan Knížák nám sdělil, že má pocit, že pan Havel nemá rád pana Klause. Dále nám sdělil, že má pocit, že pan Havel může za všechno špatné, co nás po roce 1989 postihlo. Sdělil nám to ale tak vybroušeným stylem, že mu za to z duše děkuji. Jistě byl vzorným absolventem večerní školy arogance a já si toto jeho dílo pečlivě schovám, abych ho mohl ukazovat vnoučatům. Zařadím ho hned vedle Vyšinského Soudních řečí a životopisu Mao Ce Tunga.
0 0
možnosti

brunic

17. 9. 2003 16:35
Re: dotaz
helejce fousatej-když si teda tak poučenej skrze osudy velkyho maa-fakticky byl tak chudej v pubertě,že neměl vobnos na koupi svíc a četl revoluční texty za svitu těch velkejch činskejch svatojánků,kerý si nalepil na hůlku,by viděl na psaný moudra ? esli to neni iba povjest-neřkuli báj...
0 0
možnosti

habit

17. 9. 2003 15:19
..tak nevim...
...mozna je tam trochu moc emoci na muj vkus, mozna je to trochu vic subjektivni, ale vetsinu veci, ktere jsou mu tam vytykany, mu vytykam i ja. Sice ho nepovazuji za nejtemnejsi postavu, ale v zadnem pripade ho nepovazuji za ciste bilou.
Havel versus Klaus - to je predevsim politicky idealismus  versus politicky pragmatismus. V obou pripadech dovedeny do ponekud krajni polohy. Havel se navic umel pekne delit s ostatnimi o sve frustrace z toho, ze demokraticky svet funguje jinak, nez si vysnil. Jeho "blba nalada" byl ten nejhorsi darecek, jaky muze "taticek" prezident svemu lidu nadelit. 
0 0
možnosti

Zahledeny

17. 9. 2003 15:31
Re:
tzv. Blbá nálada byla pouze popisným názvem reality a reakcí na to, že druhý Václav nám neustále tvrdil, že vše je OK. Realitu dnešních dnů již nedokáži služným výrazivem popsat. Nechápu, co myslíte vaším "dárečkem".
0 0
možnosti

brunic

17. 9. 2003 15:14
halali
nějakej pazneht zatroubí-a hned se láje s nedočkavym štěkotem po stopje vydává...českej národ je fakt elita evropy---evropo-těš se!!!
0 0
možnosti

_m-

17. 9. 2003 15:08
Děkuji pánové
Zahledeny i barbudo, početla jsem si, teď si to budu muset ještě v duchu přežvejkat, ale z první vody si myslím, že lecos z toho, co pan Knížák uvedl o Havlově charakteru odpovídá docela pravdě. Co se týče škod, které údajně napáchal a nenávisti k Václavu Klausovi - nevím, musím si to nechat projet makovičkou, ale nemyslím si, že by to bylo docela od věci. Madla
0 0
možnosti

Zahledeny

17. 9. 2003 14:51
pokračování článku
velké deformace způsobené Havlovým prezidentováním. Místo abychom se snažili tuto situaci napravit a uvést do (jakéhosi) normálního tvaru, pokračujeme v křeči, hysterii a intrikách, které vycházely z Hradu za Havlovy vlády a prorostly do mnoha vrstev společnosti. Václav Havel chce být nezapomenutelný a já jsem přesvědčen, že se takovým stane. Ne však proto, že zasvětil svůj život pravdě a lásce, ale proto, že důvěru, kterou mu převážná většina našeho národa věnovala, beze zbytku zklamal, a někdy dokonce i zneužil. Hyde Park Jak vidí Václava Havla... Milan Knížák Představil se národu jako mučedník a bojovník za pravdu a lásku.
0 0
možnosti

Zahledeny

17. 9. 2003 14:49
pokračování článku
vykonává. A je-li to člověk, kterého nemá rád, automaticky pokládá jeho činnost za špatnou. Jen kvůli Havlovi vznikla současná nefunkční vládnoucí koalice. Jemu blízké strany zkrachovaly a nebylo možné jejich trosky dostat do vedení jinak než v koalici s levicí. Ale už dříve způsobila Havlova nenávist ke Klausovi (a tedy i ke straně, kterou reprezentoval), že podporoval levicovou politiku, i když malé strany jeho srdci blízké se hlásí napravo. Ale v mnoha Havlových postojích i z předprezidentské éry lze při pozorném pohledu nalézt sympatie k levicovému uvažování. Znovu musím připomenout, že Václav Havel si neklade otázku, co je prospěšné, smysluplné a užitečné pro naši zemi, ale ptá se, kteří politici se dostali do čela, protože podporuje jen ty, kteří jsou buď jeho starými kamarády, nebo (a to ještě raději) ty, kteří mu podléhají, pochlebují a donášejí. Záměrně falešná představa Václav Havel se velmi rychle stylizoval do pozice monarchy. Na pozici prezidenta ho zajímala především možnost seznámit se s tzv. slavnými lidmi. Havel nelenil a uspořádal setkání se všemi, kteří podle něj v tomto politickém, intelektuálním či uměleckém světě něco znamenají. Havel se rád pohybuje ve společnosti velkých světových politiků, touží po tom, aby jeho jméno bylo zapsáno v dějinách zeměkoule. Jako prezident se domníval, že je možné ignorovat zákony, dohody a úmluvy, že stačí jen dohoda vrcholových státníků. V domácí české politice Havel nikdy nedovedl otevřeně kritizovat, i když mu bylo jasné, proti komu jeho kritika míří. Jeho jednání se dají hodnotit jako zbabělá, zvláště když víme, na kolika intrikách se podílel a kolik jich inicioval. Přestože se dopouštěl zjevných chyb a problematických rozhodnutí, stále poukazoval na svoji nadstranickost, a vytvářel tak záměrně zcela falešnou představu o vlastní osobě. V tom mu vydatně pomáhala a pomáhají média. Jsem přesvědčen, že za současnou nevraživostí médií vůči Václavu Klausovi stojí Havel a jeho lidé. Nacházím v naší společnosti ve
0 0
možnosti

Zahledeny

17. 9. 2003 14:45
Text článku
13.09.2003 - - MILAN KNÍŽÁK, generální ředitel Národní galerie v Praze - str. 06 Havlova nenávist zvítězila
Konec Havlova prezidentování, nástup Václava Klause, Havlovy postprezidentské aktivity a nepřátelský vztah médií k novému prezidentovi - to všechno mne vyburcovalo k tomu, abych se pokusil (alespoň sám pro sebe) analyzovat Havlovu prezidentskou roli a jeho vliv na české prostředí. Dospěl jsem tak k názoru, že Václav Havel je tou nejtemnější stránkou naší polistopadové historie a že především vlivem jeho působení se Česká republika nachází v současném marasmu. Havlův obrovský vliv Havlův vliv na českou společnost začátku 90. let byl velmi silný a podstatná část společnosti mu téměř bezmezně důvěřovala. (Je to jeden z paradoxů, které jsou pro nás asi typické. Před rokem 1989 zajímal Havel jen mizivou část naší společnosti, zbytek ho buď neznal, nebo se od něj distancoval. Touha po nějakém mesiáši, možná i stále živý tatíčkomasarykovský kult zapříčinily nadšené přijetí Havlova prezidentství a nekritické přijímání jeho názorů a postojů.) Václav Havel měl na začátku 90. let opravdu velkou moc. Do voleb v červnu 1990 vládl Hrad téměř absolutně a bohužel neudělal za tu dobu téměř nic pozitivního, i když bylo tehdy možné změnit skoro cokoliv. Václav Havel se představil národu jako mučedník a bojovník za pravdu a lásku proti všem, kteří by chtěli tyto hodnoty zpochybnit. Pokud takové teatrální heslo budeme vůbec brát vážně, zjistíme, že první, kdo tyto hodnoty porušoval, byl právě Václav Havel. Hodnotíme-li jeho politickou činnost, zjistíme, že v české politice udělal velmi málo pozitivního. Hned na začátku devadesátých let si našel jasného nepřítele - Václava Klause - a vše, na čem se Klaus podílel, se pokoušel negovat, zpochybnit nebo alespoň znejistit. Pro Václava Havla je typické, že se nechává unášet vlastními pocity, osobními vztahy a nezajímá ho podstata věci. Je mu zcela lhostejné, zda je činnost vykonávána dobře či špatně, on se ptá, kdo ji
0 0
možnosti

_m-

17. 9. 2003 13:38
Dobří lidé,
můžete mi pomoct najít ten Knížákův článek, co je kolem něj tak živo? Taky bych ráda přispěla svou troškou do mlýna, jenže nevím vo co de. Díky Madla
0 0
možnosti

habit

17. 9. 2003 13:50
Re:
taky ho marne hledam... Treba byl opravnene shledan jako skodlivy...
0 0
možnosti