Diskuze

Svatý, svatý Beneši!

Člověk by řekl, že zamotaná kauza šlechtičete Kinského nebude nikoho zajímat. A ejhle! Lidé píší o 106, scházejí se prezidenti a premiéři. Proč? Bojí se, že vznikne precednes. Benešovy dekrety už nebudou svaté. Tam, kde Kinský strčil do štěrbiny prstíček, tam vrazí Posselt své ne zcela štíhlé stehno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Edward Beneš

8. 7. 2003 17:52
Co jsem kdy řekl?
16. 2. 1945 – rozhlasový projev
Organisace státu hned po osvobození bude se provádět od zdola. Soudíme, že všude v osvobozených městech a místech, okresích a zemích se ustaví nejprve n árodní výbory. Výbory tyto mají se skládat ze všech vrstev obyvatelstva, všech s tavů a všech názorů, jen zrádci, kolaboranti a provinilci jsou vyloučeni. Výbory ty mají býti vesměs voleny. Někde se stane, že z důvodů nezbytnosti a k udržení pořádku dojde v první chvíli po osvobození k ustavení národních výborů dočasnou dohodou mís tníc h činitelů. Z výborů místních budou voleny výbory okresní a výbory okresní zvolí výbory zemské.” (to je tedy ryzí sovětský princip – takto byly vytvářeny sověty – nakonec to takto realisováno nebylo). Budeme státem demokratickým, t.j se všemi občanský mi svobodami a záru kami, ale lidově demokratickým s novou, osvěženou demokracií.
0 0
možnosti

Edward Beneš

8. 7. 2003 17:50
Co jsem kdy řekl?
3. 2. 1944 – projev před Státní radou:
Neváhám prohlásit, že ve všech otázkách, o kterých se jednalo a které měly vztah k našim zájmům státním a národním, došli jsme k naprosté dohodě a plnému vzájemnému souhlasu. (K hodnocení Moskevských jednání.) K provádění našeho boje doma v dnešní fázi války a konečného přechodu do našeho nového, svobodného, národního a plně demokratického režimu se navrhuje, aby v každém místě u nás doma, v každé obci, vesnici a městě, v každém okrese a v každé zemi byl dočasně zřízen národní výbor, nejdříve konspirativní a v dané chvíli všemi svobodnými a k tomu připravenými občany doma zvolený; byly by to po pádu nacisti c ké diktatury naše první demokratické orgány, které by měly první politická a správní práva hned ve chvíli pádu německé moci. O jejich kompetenci bude třeba se včas přesně dohodnout. Vedle místních a okresních národních výborů vytvořily by se volbou z nich revoluční národní výbory zemské a ze zemských národních výborů d o časné revoluční národní shromáždění centrální pro kontrolu první poválečné domácí vlády a pro spoluřízení národních a státních věcí ve chvíli převratu a v prvních d o bách po něm. Vybudujeme republiku novou, konsolidovanější, lidovější, demokratičtější, jednotnější a vlastenečtější, tj. že zřídíme nový stranický systém, sestávající jen ze tří stran, strany levé, jak se obyčejně říkávalo dosud, strany centra a strany konserv ativní. Jak se však strany ty budou po válce jmenovat, je otázka pozdějšího rozhodn u tí. … U nás před válkou za republiky, jakmile se někomu něco ve státě nelíbilo nebo měl nějaké zvláštní osobní nebo třídní tendence nebo ambice nebo se dostal do sporu s vlastní svou stranou, hned začal připravovat založení stran nových. Říkalo se tomu demokracie a byla to anarchie. Je známo také, jak určité kliky, strany nebo i jistí v edoucí lidé zakládali nebo intrikánsky pomáhali zakládat také nové strany nebo stranické frakce a odbojné org anisace jen proto, aby rozvraceli své odpůrce v opačném táboře. Tomu vš emu musí být v nové republice konec. Já Vám netajím, že ve chvíli pádu Německa, pokusím se okamžitě o jmenování první vlády, složené z domácích a některých zahraničních činitelů, na základě syst é mu tří stran. … Naše první domácí vláda, jmenovaná ve chvíli pádu Německa, bude tudíž vláda národní fronty, složená ze všech těchto činitelů bez rozdílu. Stejně tomu tak bude s národními výbory a s revolučním národním shromážděním.
0 0
možnosti

Edward Beneš

8. 7. 2003 17:45
Co jsem kdy řekl?
21. 12. 1943 – rozhlasový projev:
Náš stát, který si hned po této válce vytvoří úplně svobodně svůj politický r e žim s velmi omezeným počtem politických stranjá sám osobně bych si přál jen tři – bude státem demokratickýcm a skutečně lidovým, bude míti hned po pádu Německa svou novou vládu, která bude representovat také celou naši domácí frontu náro dní… Náš stát hospodářsky a sociálně provede řadu změn: přijme pro svou politiku a své hospodářství systém plánování, jak už před touto válkou někteří naši národoho s podáři o to usilovali; já sám očekávám a budu usilovat o to, aby celá poválečná r e konstrukce politická, hospodářská a sociální – a zejména i národnostní – našeho n ového státu byla provedena velmi rychle, ale nejméně podle předem připraveného pr o gramu naší dobře promyšlené a vědecky připravené první pětile tky.”
0 0
možnosti

habit

8. 7. 2003 12:00
Svaty, svaty Komarku...
... spis svata prostoto. V historii vzdy byly a budou useky, za nimiz je nutno udelat caru - tady neco konci, a tady neco zacina. A k tomu, co skoncilo, se nebudeme vracet. Jinak bychom se museli vracet k pobelohorskym konfiskacim, a pan Kinsky by mel sam na krku par zalob. A co teprv, kdyby se ozvali potomci keltskych vladcu, a chteli po nas najemne za dva tisice let + penale.
0 0
možnosti

pes Novák

7. 7. 2003 23:36
Beneš ne!
 Kromě 21. srpna se podepsal pod všemi průsery tohoto státu! Myslím si, že nebyl tím pravým "ořechovým" politikem 1. poloviny 20. století. Jeho mindrák z Mnichova ho zavedl do Moskvy k podpisu "Smlouvy o vzájemné pomoci a poválečné spolupráci", myšlenka plošného odsunu Němců pochází taky z jeho hlavy (Stalin ji přivítal a spojenci s pokrčením ramen schválili). Jeho ustupování komunistům v letech 1945-1947 nás pak dovedlo k 25.únoru.
0 0
možnosti

Jiří Havelka

8. 7. 2003 7:59
Re: Beneš ne!
Pes Novák historik. Máme tu nového génia historických událostí. Vzpamatuj se magore. Poláci např. do Moskvy nejely a nebyly po válce vůbec připuštěni k organizaci voleb. My měli alespoň šanci i když spíše hipotetickou a velmi dobře zmanipulovanou. Ono se totiž proti nedemokracii demokratickými nástroji bojovat nedá.
0 0
možnosti

barbudo

7. 7. 2003 20:04
Autor asi neví,
že tzv. dekrety presidenta republiky vznikaly v době, kdy nebylo jiných zákonodárců. Po ustavení řádného zákonodárného sboru byly všechny "dekrety" schváleny. Kdyby svými dekrety neřešil situaci včas, musela by třeba policie stíhat všechny ty zločinné teroristy, kteří bránili radostnému rozkvětu milovaného Protektorátu (o vojácích cizích armád na našem území nemluvě).
0 0
možnosti

Ladislav Kohout

7. 7. 2003 19:45
Beneš ano
Copak nikdo nevidí, že Benešovi dekrety byly reakcí jenom na to, co nám Němci mnohokrát provedli a nejvíce kvůli poslední světové válce, kterou oni způsobili a díky které oni museli odejít. Mně nikdo nenahradil dědečka, kterého jsem nikdy neviděl, nikdy nedostanu žádnou náhradu a nikdy mi Němci endjaí náhradu za to, že jsme díky jim tady musel 40 let žít za režimu, který sem válka přinesla. Nebo nám snad dají takový příspěvek, abychom se ocitli tam, kde bychom byli bez ruské nadvlády? Tak ať konečně jsou zticha.       
0 0
možnosti

XYZ

7. 7. 2003 19:58
Re: Beneš ano
Dekrety urcite byly reakci na valku, jenomze ne vzdy postihly ty "spravne" Nemce. Ja se zeptam jinak - copak nikdo nevidi ze ti Nemci kteri NEBYLI odsunuti zrejme nebyli odsunuti z nejakeho duvodu ? Napriklad proto ze nikomu nic neprovedli ?!!! Ja nechci zpochybnovat dekrety jako takove, jenom zpochybnuji to ze byly usity plosne proti Nemcum bez ohledu na to zda byli odsunuti nebo ne. Ti "stastne" odsunuti byli davno odskodneni - ale ti co zustali dostali kulove ... a k tomu jeste museli zit presne v tom rezimu jak popisujete ve svem prispevku. Premyslejte trochu !
0 0
možnosti