Diskuze

Můžete ztratit sídlo NATO, hrozí USA Bruselu

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld pohrozil Belgii, že by mohla přijít o sídlo NATO, pokud bude dál platit zákon o univerzální působnosti jejích soudů. Připomněl, že před belgickými soudy byli obviněni mimo jiné bývalý prezident George Bush nebo ministr zahraničí Colin Powell.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

obycejny clovek

15. 6. 2003 13:57
clovek
Citat obycejneho cloveka: Ale vždyť mi do svých záležitostí nemluvíme - proto je taky u nás takový Kocourkov. Zato kecáme do záležitostí cizích - a ještě k tomu blbě... Prostě národ Švejků...
0 0
možnosti

Tomáš

15. 6. 2003 13:55
pacifizmus
Pacifismus se šírí jako mor    Lidovky - PRAHA 21. února 2003 -
At žije mír! Pryc s válkou! Bush je terorista, Bush je Hitler! Kdyby tak ty transparenty v Praze trímal osamocený Grebenícek, v Rakousku Haider a ve Francii Le Pen... Nejsou však ani zdaleka sami. Saddám Husajn si muže mnout ruce. NEJVETŠÍ PROTESTY OD VIETNAMSKÉ VÁLKY KOMENTÁR: MILIONY LIDÍ V ULICÍCH
 
Nakonec me alespon utešuje, že v Praze se k demonstracím pripojily ?jen? stovky lidí. V Berlíne, Paríží, Ríme a Londýne to byly miliony. Stejne tak za studené války lidé demonstrovali proti americkým raketám, ty sovetské jim nevadily. A ona i vzpomínka na Mnichov nám muže být užitecná.
Kolik Evropanu demonstrovalo proti invazi do Cecenska, Husajnovu vpádu do Kuvajtu, kolik se jich objevilo pred jugoslávským velvyslanectvím po srebrenickém masakru? Témer nikdo. Jejich hnacím motorem je odpor k Americe, hamburgerum, Georgi W. Bushovi. O osud Irácanu jim nikdy nešlo.
Pokud nebude irácký vudce Husajn svržen, budou v platnosti sankce OSN a program ropa za potraviny. Výsledkem budou nové prezidentské paláce a další zbídacování Irácanu. Z jejich penez bude vypláceno odškodné rodinám palestinských sebevražedných atentátníku. Vše bude v souladu s mezinárodním právem a Evropa bude apelovat na bagdádský režim, aby se choval slušne.
Demonstrace se konat nebudou. V Paríži, Berlíne ani v Bagdádu. Leda až ve chvíli, kdy svet obletí fotografie vyzáblých detí z bagdádské nemocnice. Na transparentech se docteme, že za to muže Bush.
Nevím proc, ale asi je treba to stále opakovat. Saddám Husajn je diktátor. Nekteré lidi poslal nesmyslne na frontu, na jiné vypustil smrtící plyn. Další postrílel ve vezení. Rozpoutal dve války. Hitler, Stalin, Pol Pot, Mao Ce-tung jsou masovými vrahy. Mají na svedomí desítky milionu obetí. Jejich ciny jsou neospravedlnitelné, na jejich režimech nelze najít cokoli dobrého.
Srp a kladivo svetu nevadí Válka je špatná, ale ješte horší je ustupování zlu. Nejsem republikán, American, ani nejsem Bushuv príbuzný. Kritizuji ho za to, že se postavil proti ratifikaci kjótských protokolu o omezení skleníkových plynu i proti ustavení Mezinárodního trestního soudu. Ale proc ho mám kritizovat za to, že se pokouší pojmenovávat zlo zlem? A nikdo me nepresvedcí, že Husajn, Íránec Chameneí a Severokorejec Kim Cong-il nepatrí mezi soucasné krutovládce, že nejsou oním zlem. Stejne tak jako Libyjec Kaddáfí nebo Kubánec Castro.
Pri pohledu na davy demonstrujících se ze me stává Bushuv volic. I generál Wesley Clark by byl dobrým prezidentem. Škoda jen, že nemám americké volební právo.
Žijeme ve svete, kde je Che Guevara hrdinou a Libye predsedá komisi OSN pro lidská práva. Svastika se príliš nenosí, srp a kladivo ale nevadí. Castro je obdivován nehlede na to, že má v žalárích 300 veznu svedomí. V Severní Koreji existuje funkcní gulag a dva miliony lidí tam kvuli vládní politice zemrelo hlady. Na transparentech demonstrujících po celém svete se však stále casteji docítám, že za to muže Bush. A myslí si to cím dál vetší pocet evropských politiku. Ta choroba se šírí jako mor. Válkám je treba predcházet a vojenskými zásahy šetrit. Kdyby však Washington nezbrojil, psal bych tento clánek do samizdatových Lidovek. Kdyby Izrael nebombardoval irácký jaderný reaktor, Husajn by byl dnes prinejmenším vládcem Kuvajtu. Kdyby nedošlo k intervenci na Balkáne, byli by tam i dnes vyháneni lidé a seznam mrtvých by rostl. Bez vojenského zásahu by v Afghánistánu pokracovala obcanská válka. Kdyby nebylo Spojených státu, nedošlo by k jedinému výše zmínenému zásahu. Evropa by prohlašovala, že válka je špatná, a diktátori by masakrovali další nevinné obeti. Bezbrehý pacifismus muže mít na svedomí daleko více lidských životu než dobre provedený vojenský zásah. Tomáš Pojar spolecnost Clovek v tísni  
0 0
možnosti

Quak

15. 6. 2003 21:52
Re: pacifizmus
Pojere, Pojere, hážeš pojmy jako "zkušený, kovaný" propagandista a vyjádřením názorů, které se liší o Tvého podsouváš jiný smysl, než mají. Nic nového pod sluncem. Pouze participuješ na lživém převracení pojmů typickém pro dnešní svět. Zaměňuješ příčiny a důsledky. Buď jsi a) enormě hloupý nebo b) tzv. skalní přesvědčený, což může souviset s a) nebo c) fikaný oportunista budující svou budoucí kariéru slizkého hada Jako bys nechápal, kde jsou příčiny dnešního stavu světa - v koloběhu násilí, kde je vzorem hra svalů, cenění zubů, zastrašování násilím a kde důsledky politických her dopadají především na hlavy prostého civilního obyvatelstva. Ale zatím Ty, který se honosíš přídomkem společnosi Člověk v tísni, nejenže nejdeš po příčinách jeho tísně, ale svým postojem na něj další budoucí tísně chystáš. Jsi opravdu člověk na svém místě, poslal-li Tě sám Satan. Víš, Pojere, každá totalita je zlo, ať už je páchaná pod jakýmkoli praporem a jakoukoli záminkou. A protože (pokud nepatříš do c)) Ti to zřejmě nemyslí a neumíš dávat věci do souvislostí, budeš se muset jako mnozí další prokousat k poznání trpkou životní zkušeností. Přeji Ti, aby ses jí úspěšně prokousal a pochopil, co je příčinou zla a co zlo znovu a znovu oživuje. Začni hledat v sobě.
0 0
možnosti

hovnival

15. 6. 2003 13:53
hovnival
hovnival ko[i, 12.06.2003 21:55)
zajimavy je, ze vsichni volate po potrestani "americkych valecnych zlocincu".
Pri jakemkoli clanku o USA se hned sejde spousta chytraku pisicich zde neco o udajnychzlocincich atd. Proc se nejdriv nepostarate sami o sebe? Zlociny komunistu vam nevadi? To byly skutecne zlociny, a komunisti stale ovladaji spoustu veci v CR. Nebo Francouzi - jsou v mnoha africkych statech a kontroluji vlady. To  vam taky nevadi? Proc byli Nemci  a Francouzi proti zasahu v Iraku? protoze tam meli svoje obchodni zajmy. Proc vam vadi to,ze usa chteji odstranit Saddama, chodite na nesmyslne demonstrace, ale to, ze v mnoha zemich se popravuje jenom za jiny nazor a dalsi "samozrejmosti", to vam je uplne jedno?!  Pripada mi, ze je to mozna jenom nenavist proto, ze usa jsou nejsilnejsi. a to se samozrejme statum jako Fr. a Nemecko nelibi, nebot tyto staty svou silu a vliv ztraci. A o Cesku uz vubec nemluvim. Cesi zavidi snad kazdymu.
0 0
možnosti

:-O)

15. 6. 2003 0:41
?
>>>>Is it likely to be successful? The world is too complicated for any single state to dominate it. And with the exception of its superiority in hi-tech weaponry, the US is relying on diminishing assets. Its economy forms a diminishing share of the global economy, vulnerable in the short as well as long term. The US empire is beyond competition on the military side. That does not mean that it will be absolutely decisive, just because it is decisive in localised wars. Of course the Americans theoretically do not aim to occupy the whole world. What they aim to do is to go to war, leave friendly governments behind them and go home again. This will not work. In military terms, the Iraq war was successful. But it neglected the necessities of running the country, maintaining it, as the British did in the classic colonial model of India. The belief that the US does not need genuine allies among other states or genuine popular support in the countries its military can now conquer (but not effectively administer) is fantasy. Iraq was a country that had been defeated by the Americans and refused to lie down. It happened to have oil, but the war was really an exercise in showing international power. The emptiness of administration policy is clear from the way the aims have been put forward in public relations terms. Phrases like "axis of evil" or "the road map" are not policy statements, but merely soundbites. Officials such as Richard Perle and Paul Wolfowitz talk like Rambo in public, as in private. All that counts is the overwhelming power of the US. In real terms they mean that the US can invade anybody small enough and where they can win quickly enough. The consequences of this for the US are going to be very dangerous. <<<<<
0 0
možnosti

Richard

14. 6. 2003 22:39
Ta země milovaná...
Ano ,tahle země je zemí milovanou.Tím bolestnější je pro mě osobně to co se tady odehrává a odehrálo v posledních letech.Clověk se diví  jak mohli komunisti uchopit moc  v r.48,jak se to podařilo nacistům v Německu.Je to vždy jednoduchý recept:Lhát furt dokola,maximálně masírovat  lidskou mysl  naprostými nesmysly,likvidovat odpůrce,opozici,zničit kulturu/prosím vás,kolik je dnes opravdových sochařů,malířů,básníků,spisovatelů,skladatelů.../Jako llidská společnost jsme vyhaslí ,ubozí!Vím zní to hrozně.Realita zní tvrdě.Universální člověk,tvárný,s příjmem standart,průměrný auto,bydlení ,dovolená...Za to se očekává  tvárná dušička,né rebel!Amerika je pevný bod.Jistota která zde není,důvěra ve své schopnosti,to že svinstvo a tanga dostanou na zadek.Co si ti Belgičané(je tam nějak moc pedofilů)o sobě myslí.V Africe selhali.Dneškem jsme jasně odkloněni  jako příznivci USA,hodnot které zastávají.Nikdy bych nebojoval pod praporem EU!!!Co by člověk chtěl...?Toho nejlepšího ministra obrany co kdy jsme v novod. děj. měli šplidlínkovec vykulenej  zničil!Vládnou nám bohužel socialisti,to je něco jiného než komouši,zcela jiného,je to nebezpečnější.Přeju oči dokořán  nenechte si nic nalhávat!
0 0
možnosti

pro Paulu

14. 6. 2003 16:07
pro Paulu
Paulo, hledam te aa zde>
0 0
možnosti

Vladimír Iljič

14. 6. 2003 2:24
Budoucnost Evropské unie jako mlhovina Andromedy ?
Budoucnost Evropské unie jako "mlhovina Andromedy"
Je škoda, že Vladimír Špidla, jako historik, neuvedl nějaké příklady naší izolace v dějinách, aby to bylo možné posoudit. Jeho (a řady dalších, i některých představitelů KSČM) tvrzení o "izolaci" jsou neopodstatněné, nepravdivé a lživé. Například představitel Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian na tiskové konferenci v prosinci minulého roku na otázku Haló novin: "Co by se stalo, kdyby Česká republika do Evropské unie nevstoupila" odpověděl velmi srozumitelně. Konstatoval, že pokud by občané České republiky hlasovali proti vstupu do Evropské unie, tak by se nic nestalo, "jen by existoval jiný druh vztahů mezi ČR a EU". Přitom poukázal na Norsko a Švýcarsko, které nejsou členskými státy Evropské unie a přesto má Unie s nimi dobré vztahy. Argumentace o "izolaci" je skutečně nesmyslná a je na čase s ní skončit. Nebyla by to samozřejmě situace o nic jednodušší než v případě vstupu do Evropské unie. Česká vláda by konečně musela nastoupit zásadně jinou hospodářskou a sociální politiku ve srovnání se současnou. Takovou, která by umožnila využít všech možností České republiky a postavila by na první místo růst životní úrovně občanů České republiky a tedy růst české ekonomiky v převažující míře v českém vlastnictví.
0 0
možnosti

Muki

13. 6. 2003 19:40
zklamani
Po tom co Bush snizil dane, doufal jsem, ze drtiva vetsina jeho odpurcu toto snizeni odmitne a bude odvadet dane ve srare vysi, nebo alespon co usetrili neprijmou a odvedou to do pokladny demokraticke strany. Zatim jsem zklaman, ze se to nedeje, asi jina mentalita, verim, ze vetsina Cechu by snizeni dani rozhodne neprijala.
0 0
možnosti

Jan

13. 6. 2003 13:52
Dosud
měli někteří naivkové zato, že v NATO se rozhoduje kolektivně a že by se USA mohly zeptat na názor ostatních členů, a vida, rozhoduje ten s největšími svaly! Nejspíš to v EU bude fungovat také tak. Nebudem spolurozhodovat, natož rozhodovat, budeme mít po CyriloSvobodovsku sražené patky a pouze brát na vědomí. Jawohl.
0 0
možnosti

kyknos

13. 6. 2003 13:55
Re: Dosud
to je ten zasadni rozdil mezi eu a usa...
0 0
možnosti

Pilat

13. 6. 2003 13:30
he he he
 Good one !
0 0
možnosti