Diskuze

Divoká osada se chystá přežít mírový plán

Vítejte v Nofe Nehamia, jedné z více než stovky "divokých" osad, které na západním břehu Jordánu založili židovští kolonisté. Místní obyvatelé bedlivě sledují izraelsko-palestinské debaty o novém mírovém plánu. Takzvaná cestovní mapa může znamenat zánik osady. Ale také nemusí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

zalozak

3. 6. 2003 4:59
Ach to pocestovani a prekladani....
Urcite neni nic tak hrozneho jako jazyk prospikovany cizimi slovy s tim souhlasim. Jenze posledni dobou se mi zda ze pokusy o preklad jaksi ztraci pointu.  Prekladani zaziteho nazvu je vzdy riskantni a vcelku o nicem ... typicky priklad je ulet Microsoftu (ceske verze Windows) kde leta zavedeny a v CZ zdomacnely pojem PORT prekladaji jako ZASUVKA a pocitac nevaha uzivatele vyzvat k otevreni dalsi zasuvky pri pripojeni tiskarny(Pricemz je to uplne jedno jak to ktere zarizeni nazyvame) 
Podobne je tomu i na IDNES treba hned s RoadMap.    V primem prekladu to jiste znamena "Cestovni mapu" ale v tomto pripade je to spise abstrakce od tranzitniho planu za dosazeni cile a hlavne je to jmeno. (stejne tak se to mohlo jmenovat treba "Vystavba mraveniste" nebo Bushovy trachtaty.   )
0 0
možnosti

jelita

3. 6. 2003 10:05
Re: Ach to pocestovani a prekladani....
Potiz je ve vysokem vzdelani ceskych radoby novinaru.Ale co jim chybi je "novinarsky cit".Hlavne u pisalku v techto novinach.Podle toho vypada uroven vetsiny clanku z nichz nektere nemaji ani hlavu ani patu
0 0
možnosti

Vážný

2. 6. 2003 15:12
Osady
V Izraeli i Palestině totiž platí původní turecké zákony, které přežily i britský mandát. Jde o to, že když někdo obsadí neobhospodařovanou půdu, a začne na ní pracovat, tak po třech letech jí získává do vlastnictví. V Izraeli dodnes neexistuje žádná hranice mezi Palestinou a Izraelem. Jiná je ta z roku 1948, kterou ihned Palestina porušila válkou proti den starému Židovskému státu. Jiná je demarkační čára na níž skončilo příměří po této válce, když Palestinu okupovalo Jordánsko. Po 6-ti denní válce (opět ze strany Arabů) Izrael obsadil svůj břeh Jordánu a vyhnal Jordánskou armádu z těchto území. (Stejně tak Egypťany z Gazy). Po pokusu o státní převrat v Jordánsku vypovědělo Jordánsko Arafatovu OOP ze země a časem se v její prospěch vzdalo i nároku na území po válce obsazeného Izraelci.
Pokud by mělo být vyhlášení státu Palestina na principu spravedlnosti, mělo by být Židům žijícím na jeho území dáno právo optovat pro Palestinu (stát se jejími občany), stejně jako Palestina požaduje právo návratu potomků a uprchlíků z doby válek na území Izraele.
Mj. Pokud by se to mělo řešit globálně a recipročně, sousední arabské země v době válek vyhnali do Izraele svoje židovské komunity. Takže návrat či restituce i tam.
0 0
možnosti

demokrat

2. 6. 2003 20:08
Re: Osady
Souhlas ! Ještě se však zeptej JURASKA, ten ti jistě vysvětlí, jak je to s kybucniky  a nakolik je celý svět prošpikován agenty MOSSADU.
0 0
možnosti

adrenochrom

2. 6. 2003 14:11
Gratuluju.
0 0
možnosti

Vasquez

2. 6. 2003 13:43
prvni
1!nic moc
0 0
možnosti