Diskuze

Tresty za vraždy přitvrdí

Tresty za vraždy, znásilnění a další závažné zločiny by se měly do dvou let podstatně zvýšit. MF DNES získala návrh nového trestního zákona, který pro ministerstvo spravedlnosti připravuje tým právníků. Z jeho znění vyplývá, že nynějších 10 až 15 let za vraždu by se mělo prodloužit až na 20 let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Péťa

20. 5. 2003 21:49
Tresty
Kdy už si někdo uvědomí, že tresty odnětí svobody jsou nejdražší a nejméně efektivní? Zvláště u nás. Delikventy bych rozdělil na napravitelné a nenapravitelné. Mezi ty první by se řadili různí zloději, podvodníci, oznamovatelé bomb nebo pachatelé lehčích násilností. Trestáni by byli od jednorázových tělesných trestů po pracovní tábory s pravidelnými tělesnými tresty a ponižováním, pobyt by však byl podstatně kratší, než v dnešních vězeních. Do kategorie nenapravitelných by spadali úkladní vrazi, pachatelé brutálního násilí včetně znásilnění malých dětí. Ti by byli používáni např. na laboratorní pokusy nebo jako dárci orgánů. Zvláštní kategorií by byli pachatelé z nedbalosti. Ti by byli trestáni například veřejně prospěšnými pracemi na svobodě a jako jediným by jim byla zachována veškerá práva.
0 0
možnosti

kvik

19. 5. 2003 22:15
Pritvrdit - pomuze to?
USA je jedinou industrialni zemi kde existuje trest smrti! US rovnez vezni zdaleka nejvice veznu na svete casto v podminkach ktere se rovnaji nelidskemu tyrani. US ma rovnez jednu z nejvysich zlocinosti na svete.
 
CSSR mela kolem 22 veznu na 100 tisic obyvatel, kriminalni activita byla zanedbatelna, mohli jste se prochazet o pulnoci po Praze a byt zcela v bezpeci.
 
 Dnes veznite 190 veznu na 100 tisic obyvatel, tresty jsou prisnejsi a prisnejsi a presto se kriminalita zvysuje a zvysuje ...
0 0
možnosti

Marcela

19. 5. 2003 22:12
dopravní nehody
A co ublížení na zdraví či zabití při dopravní nehodě ? Tam zůstanou "tresty" stejné ? 
0 0
možnosti

LibertyOfSpeech

19. 5. 2003 18:51
Pro tuhé (až natvrdlé) humanisty
Humanista, který si myslí, že lze převychovat brutálníhi grázla recidivistu na beránka, ať si ho vezme domů k dětem.
 
0 0
možnosti

LibertyOfSpeech

19. 5. 2003 18:52
Re: Pro tuhé (až natvrdlé) humanisty
Pardon, pardon: ...brutálního...
0 0
možnosti

LibertyOfSpeech

19. 5. 2003 18:34
Málo. Trest smrti!
V mnoha demokratických zemích světa existuje trest smrti. A to i včetně mnoha států v USA. A na demokratičnosti jim to nic,  nic, absolutně nic neubírá! Zavraždí-li  někdo příčetný rodičům jejich tři děti, co s ním? Jenom kasárna s teplu cimrou s videem, s pravidelnou stravou a s lékařskou péčí? To považujete za spravedlivé? Já tedy ne! Vždyť by nemusel být trest smrti použit celá léta!!! Ale byl by pro naprosto nejhrůznější skutky k dispozici! A každý normálně myslící a normálně cítící človek by to jistě považoval za spravedlivé.
0 0
možnosti

agent

19. 5. 2003 19:05
Re: Málo. Trest smrti!
A v mnoha demokratických zemích také neexistuje. A na demokratičnosti jim to nic neubírá. Abyste rozumněl, nevím, jestli bych byl proti trestu smrti za každou cenu. Na druhé straně naši komunisté v minulosti takový trest smrti používali. Zejména pro nepohodlné lidi. -- Já vám řeknu svoje řešení. Byl bych pro, aby trest mohl zmírnit, nebo zostřit sama oběť, nebo poškozený. Proč? Protože je dost hnusné, jestliže se díváte do očí tomu, komu jste ublížil. A oběť zase ponese ve svém svědomí, zda odpustí, dá šanci, nebo přitíží. Je potřeba, aby lidé nesli ve svědomí svůj čin i svoje odsouzení druhého. Samozřejmě základní trest by byl daný zákony, to by ani oběť nezměnila. Samozřejmě takový vrah by asi měl být odstřižen od lidí a neměl by být na svobodě.
0 0
možnosti

Hella

19. 5. 2003 17:03
Tresty?
No, včera bylo pozdě, ale alespoň něco, i když si myslím, že to bude stejně málo!
0 0
možnosti

frantiseko@seznam.cz

19. 5. 2003 16:16
Tresty za vraždy.
Myslím si , že trestní sazby a i způsob výkonu trestu ve věznicích je vzhledem ke zločinnosti nedostatečný. Mělo by se zavést i pracovní povinnost ve vězení aby si dotyční na svůj pobyt vydělali a sami si ho zaplatili. A myslím si že by se měl znovu zavést i trest smrti. A pokud někdo sám ze své vlastní vůle způsobí jinému újmu na zdraví ,životě nebo majetku nemá právo se dovolávat nějaké listiny práv , takový má právo jedině na řádný trest třeba i na úrovni galejí.Pracovní doba nejméně 14 hodin denně a aby takový měl hrůzu dostat se do vězení znovu.   Franta.
0 0
možnosti

striker

19. 5. 2003 19:19
Re: Tresty za vraždy.
Ve vězení JE pracovní povinnost a vězni MAJÍ povinnost hradit výkon trestu. Jenže se najde málo zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni nechat u sebe vězně pracovat (co z toho, když je dost netrestaných nezaměstnaných), navíc náklady na dodatečnou ostrahu, transport apod. neúnosně zvyšují náklady na práci vězňů. Jedním slovem: nechat vězně pracovat je u nás neekonomické - proto jich spousta nepracuje, a to včetně těch, kteří by i chtěli.
0 0
možnosti

Jarda1

19. 5. 2003 15:08
Vrazi
Ještě bych povolil jednu věc (ač to bude znít drasticky): V případě vrahů a těžkých kriminálníků bych povolil dozorcům, aby takovému mohli za drzé chování nebo pokus o vzpouru rozbít hlavu - a pak k němu nezavolat lékaře (viz pilot Machatý v Tmavomodrém světě - zde to ale nebylo spravedlivé - ale pro vrahy je to dobré). Ať zdechne - škoda ho nebude. Zdůrazňuji - u vrahů apod. A omezit lékařskou péči pro vězně.
0 0
možnosti

agent

19. 5. 2003 16:16
Re: Vrazi
Jinak řečeno byste dovolil vychovávat agresory a násilníky a jako dozorci by sem vám začali hlásit lidé s takovými sklony. Co tím dosáhnete? Bude Vaše srdéčko prahnoucí po pomstě se tetelit blahem?
0 0
možnosti

sam

19. 5. 2003 14:40
žij tak aby jsi neměl problém se zákonem
 
  Myslím si,že pokud bude každý z nás tolerovat všeobecně platné normy a zákony a nebude se dostávat do konfliktu se zákonem,tak nebude muset naše společnost tento problém řešit.Každý strůjcem svého štěstí a kdo chce kam, pomožme mu tam!!!Basa  či trest fungují snad od začátku lidstva a vždy se uplatňovala tato forma jakého si postihu za vybočení z normálu.Otázkou zůstává forma a tvrdost postihu a omezení.aA tak snad je zde na místě použít frázi: Každému dle jeho zásluh a s plnou parádou. To by bylo aby se případný potencionální pachatel nechytnul tzv za pačesy!!!
A to si piště,že by se vskutku chytnul i ten nejotrlejší,pokud by věděl co a jaké galeje ho čekají a ta představa tech roků za mřížemy no posudte sami./? 
0 0
možnosti

agent

19. 5. 2003 16:13
Aha
Je to krásná myšlenka, bohužel nerealizovatelná. Do konfliktu se současným zákonem se rozhodně dostáváte několikrát denně, aniž byste o tom třeba i věděl. Dnešní zákony jsou velmi složité. Neexistuje způsob chování, který když budete dodržovat, tak se za žádnou cenu nemůžete dostat do křížku se zákonem. Vlastně ano, spáchat sebevraždu. Mimochodem, v zákoně mohou být i nemorální věci. Osobně mám jedno měřítko vyspělosti společnosti, vyspělá společnost nemá a nepotřebuje mnoho zákonů. Mimochodem, osobně si myslím, že by naše společnost udělala pro potření kriminality daleko více, kdyby tu byla nějaká ochrana svědků. Aby nějaký násilník se nemohl třeba dozvědět ze spisu jméno a bydliště oběti.
0 0
možnosti

Sandstorm

19. 5. 2003 12:53
Kam vede měkkost
Měkký stát a měkká společnost zákonitě vedou k důsledkům, jejichž hrubé rysy se nám již teď začínají rýsovat:
  • Štědrý sociální stát, který pracovité demotivuje a stigmatizuje a který podporuje v každém i ty nejmenší zárodky lenosti a vyčůranosti, je neudržitelný. Čím později si to společnost uvědomí, tím bolestivější změnu musí prodělat. (Toto není útok jen na současnou vládu, ale na všechny vlády před ní.) Výsledek: Ve společnosti jsou hluboce zakořeněny určité neřesti (daňové podvody, šedá ekonomika, "házení se marod", kalkul, že se podpora vyplatí víc než zaměstnání atd.) jako samozřejmost. Nikdo se nad tím nepohoršuje.
  • Měkký přístup k pachatelům trestné činnosti vede pouze k jedné věci - modifikuje to rozhodování pachatele, zda trestný čin spáchá nebo ne. Riziko je totiž nezbytnou součástí jakýchkoli úvah a při současném rozložení, kdy je malá pravděpodobnost, že se bude případem vůbec někdo zabývat, dále menší pravděpodobnost, že bude pachatel vypátrán, dále menší pravděpodobnost, že bude ještě v témže století odsouzen, a ještě menší pravděpodobnost, že dostane přísný trest - no hergot, na to, aby byl člověk dnes kriminálník ani nemusí být extra narušený - stačí jen trochu méně zásadovosti!
Osobně si myslím, že kromě návratu jakési napodobeniny tržní ekonomiky měl přijít i návrat morálky, neboť kapitalismus (chcete-li trží hospodářství, svoboda...) musí jít ruku v ruce s nějakým kodexem slušnosti. Anebo tu je alternativa - velký tatíček stát, který pomocí policajtů, úředníků, daní atd. za nás bude žít.
Společnost je jako dítě - čím je dospělejší, tím méně kontroly je zapotřebí. Socialisté a jim podobní jsou pak jako rodiče, které dítěti neustále kupují dortíky za peníze, za které by mohlo studovat, a vůbec ho nevychovávají. Výsledek: Dítě je tlusté, hloupé, rozmazlené a do budoucna k ničemu.
Spolu s (ne)reformou veřejných financí přistupujeme i k (ne)reformě trestního práva. Doufejme, že to je první krok k tomu, aby naši potomci nehledali jako první to, kde se ulejt a kde najít příležitosti pro podvůdek či krádež.
0 0
možnosti