Diskuze

Nezvyklé jméno pro dítě? Plaťte!

Když chtěla Jitka Novotná z Chrudimi dát svému synovi nezvyklé jméno Noel, musela si pro matriku vyžádat od soudní znalkyně ověření jména a zaplatit za ně šest set korun. Totéž se nejspíše přihodí všem dalším rodičům, přestože toto jméno již bylo jednou uznáno pro zápis do osobních dokladů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Prof. Jan Novák Ph.D.

22. 1. 2003 14:19
Zákon
Jsem vědeckým pracovníkem ústavu jazyka českého při akademii věd. Již řadu let se věnuji otázkám jmen v českém jazyce. Závěry mého dlouholetého výzkumu jasně říkají, že jedinými přípustnými křestními jmény v našem jazyce jsou: Jan, Josef, Marie a Jana. Pro příjmení platí: Nový, Novák, Novotný, Čech; ženská příjmení jsou možná pouze s příponou ová: Novýová (prosím nezaměňovat s nepřípustným Nová !), Nováková, Novotnýová, Čechová. Přičemž platí omezení, že nelze kombinovat libovolné jméno s libovolným příjmením (viz dále). Náš vědecký kolektiv, pod mým vedením připravuje znění zákona o přípustných jménech a příjmeních. Mými ústy bude požádán někdo z poslanců, aby zákon předložil v parlamentu ČR. Nepochybujeme, že bude přijat, neboť jeho zdůvodnění je tak naprosto logické, že není jiná možnost. Jak se bude postupovat při globálním přejmenování občanů ČR ? Každý si veme součané jméno a příjmení a zjistí pořadové číslo jednotlivých písmen v abecedě. Tyto čísla mezi sebou pronásobí a druhá číslice v tomto výsledku je určující: 1,5-Jan Novák, Jana Nováková; 2,6-Josef Novotný, Marie Novotnýová,3,7-Jan Nový, Jana Novýová, 4,8-Josef Čech, Marie Čechová. Komu vyjde 9 je z úředního hlediska neexistující osoba bez jakéhokoliv práva. Náš ústav poskytuje v těchto otázkách konzultační činnost: 600 Kč za jednu větu odpovědi. Pokud by při sňatku došlo k nepřípustné kombinaci jména a příjmení musí si nevěsta změnit křestní jméno. To určuji já jako jediný oprávěný v ČR za poplatek 1200 Kč.
0 0
možnosti

Joe

22. 1. 2003 12:51
Uz dost
Dam Vam 600 korun a hotovo
0 0
možnosti

nespokojena

14. 1. 2003 5:43
a v prijmenich je taky maglajz
mohli bychom tu taky zacit diskutovat o tom, ze se diky ceskemu zakonu o prijmeni nemuzu vdavat(az se jednou budu) v cechach, kde mam vsechny kamarady a rodinu. v australii by mi totiz prijmeni "gilesova" neuznali za stejne s mym partnerem (giles). a to ze nemuzu mit dvoji obcanstvi me taky stve. TAK! ..........ale to jsem trochu odbocila.
0 0
možnosti

australena

14. 1. 2003 6:52
Re: a v prijmenich je taky maglajz
Nevim jak s vasim dvojim obcanstvim. Australie uz je povoluje, nevim ale zda CR?
Take ja mam s ceskymi matricnimi uredniky svoji zkusenost, mne "vymazali" prostredni jmeno. Kdyz me muj otec nechal zapsat do matriky, dal mi dve jmena. To druhe bylo spanelske, protoze otec odjakziva trpel afinitou ke vsemu spanelskemu. S prijmenim se to nastesti moc netlouklo, to bylo nemecke s ceskou koncovkou -ova. Komunisti pozdeji delali cistky matriky, spanelske jmeno ani v prostredni pozici se jim nejak ideologicky nezdalo, protoze nasledne poslali mame novy rodny list, ktery mel jenom me prvni jmeno a prijmeni. V te dobe uz nasi byli rozvedeni, takze mame zase tolik nevadilo, ze urady vynali otcovu oblibenou cast meho jmena. Bylo tak praktictejsi; ono to totiz za mych skolnich let nebylo zrovna nejrozumnejsi upozornovat na sebe v socialistickem kolektivu cizim jmenem. Tim spis, ze jsem byla takzvane "dcera emigranta", protoze otec se mezitim usadil v Australii.
Kdyz jsem tady sama pozdeji zakotvila a rozhodla si vzit australske obcanstvi, zdejsi urady mi daly na vybranou jake jmeno chci po naturalizaci pouzivat. Mela jsem prilezitost napravit veskere hrichy ceskych uredniku, dokonce si vzit neco noveho a exotickeho, pokud bych chtela. Nic takoveho, jenom jsem se oficielne zrekla koncovky -ova a pozdeji snatkem vymenila nemecke za anglicke prijmeni.
0 0
možnosti

Oswald

13. 1. 2003 13:00
Byrokraté všech zemí se spojili v Česku
Rodiče mají právo dát dítěti jméno podle své vůle, nesmí to však být zdrobnělina nebo hanlivé jméno. Ověřování jmen zapisovaných do seznamu není povinností rodičů, ale mělo by být povinností matrik průběžně seznam přípustných jmen aktualizovat (tedy pokud potřebují berličky seznamu, když se nedokáží rozhodnout sami). Jestliže tedy neschopný matrikář nedokáže o své vlastní vůli zapsat jméno Noel, měl by nést náklady na jeho ověření.
Mimochodem, o tu živnost - znalcovství v oboru jmen - bych měl také zájem. Co je k tomu třeba (kromě konexí na soudy)? To musí člověk znát všechna možná jména na celém světě (blbost, co)? Anebo musí mít doma stohy seznamů přípustných jmen ze všech koutů Zeměkoule? Anebo musí umět surfovat na internetu, kde skutečně existuje seznam jmen snad z celého světa (bohužel pro našince včetně zdrobnělin)? Jak takový expert posuzuje jména asijská anebo africká? I tací lidé u nás žijí, rodí děti a zapisují je do matriky. Nebo je snad nutné napsat odbornou publikaci o jménech a udělat návrh zákona o jménech (coby jediný expert v tomto oboru v republice)?
0 0
možnosti

Maillard

13. 1. 2003 12:28
ach ta jmena
Muj syn se jmenuje Max-Marwin. Narodil se v Nemecku a taky zde zijeme. Neni to vubec neobvykle jmeno, rodice nejsou zde pri volbe jmen  tolik omezovani jak v CR. Dokonce mohou vytvorit i sve jmeno, podle sve fantazie. To ma vsak i sve meze a jsou dana pravidla, ci usmerneni. Protoze jsem ceska, zarizovala jsem svemu synovi i ceske statni obcanstvi a muzu rict, ze na matrice se divili, ale jmeno prijali a rodny list nam vystavili. Asi jedine proto, ze podle nem.zakona je toto jmeno zcela v poradku.
0 0
možnosti

nespokojena

13. 1. 2003 5:54
jsme to fakt divnej narod! nekdy jsem rada, ze v cesku uz 3 roky nebydlim. lidi se tam nechteji menit a je to tak se vsim. leze mi to na nervy. co je tak nezvyklyho na jmene "noel", proboha? nerikam, kdyby mu chteli dat krestni jmeno "kombajn", tak ani neceknu...to je opravdu nezvykle. nebo jmeno, ktere se jinak pise a jinak cte, napr. george. ale noel? copak to dela nekomu problemy to vyslovit? a jmeno "leona" nam problemy vyslovit nedela... jsme limitovani....doslova.... poctem jmen, ktery muzeme a nemuzeme dat vlastnim detem. cizinci na vas nechapave hledi, kdyz jim clovek oznami, ze mame v CR na kazdy den (prumerne)jedno jmeno a co neni v kalendari, je "divny" a jedna osoba v CR rozhodne, jestli se to hodi nebo nehodi. a bere za to nekrestansky penize! i nekolikrat. a cizinec se pak zepta: "a nemate pak ve skolnich tridach treba 2 - 3 deti stejneho jmena?" :-)))) 2 - 3? nejen to. jednou jsme meli 4 devcata jmenem "lucie" a z toho 2 mely dokonce i stejne prijmeni. museli jsme je rozlisovat podle mesice, ve kterem byly narozene. jak je potom cele krasne krestni jmeno na houby, kdyz vam ve skole stejne rikaji "cerven" nebo "unor". v cizine (v mem pripade v australii) se nikdo nad krestnim jmenem nikoho druheho nepozastavuje a muzete si tu dite pojmenovat treba podle oblibene barvy. cesi jsou konzervativni a boji se vseho, co je nove, neobvykle. rika se tomu xenofobie. tak se proboha povzneste nad takovy prkotiny jako je neobvykly jmeno!
0 0
možnosti

australena

13. 1. 2003 7:03
Re:
Tady v Australii, podobne jako v dalsich zemich kde ziji Anglo-sasove, je zvykem davat diteti 2 krestni jmena. Tim je vetsi moznost, ze kdyz se pozdeji diteti treba znelibi jmeno prvni, pouziva v dennim styku sve jmeno druhe. Kamaradka z Kanady byla Wilma Joy, rikala si Joy (v prekladu Radost); nas klubovy trener je Lawrence Roy, rika si Roy.
0 0
možnosti

Jach

12. 1. 2003 18:56
Jména
Stát (úřednictvo) opět při tvorbě zákona o jménech předvedl, že bude své rozhodovací pravomoce strkat i do výsostných oblastí občanů. Celý zákon o jménech by měl být zredukován jenom na poradní hlas jmen nezletilých dětí. Všechny ostatní možnosti by měly být naprosto na volné úvaze občana. Jak se jméno píše, jak se vyslovuje, počet jmen a jak často ho chce měnit je přece soukromá věc každého. Když už každý musí mít rodné číslo tak se může jmenovat jak chce. První změna zdarma a za každou další třeba 10 000,- Kč. A matrika by měla vést jenom evidenci.
Takto nenápadně nám všem úředníci ubírají svobodu až zase budeme pokorně v předklonu stát před vrchností. A budem platit hromadu úředníků.
0 0
možnosti

zak

12. 1. 2003 15:55
příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0 0
možnosti

matrikarka

12. 1. 2003 16:00
příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0 0
možnosti

alena

12. 1. 2003 11:37
Nestastne jmeno
Rodice  by meli byt nekdy za jmeno ditete potrestani , sousedka dala klukovi jmeno pekne Krystof ale nikdo mu  NIKDY  nerekl jinak uz od malicka nez Colombo  dnes ma 18  a stale  je z jmena  nestastny
0 0
možnosti

Anonym

12. 1. 2003 3:52
Kdyz se vam to libi tak platte.
Vcera jsem potkal Josefa, rika Franta Frantovi. Kteryho Josefa to s horniho konce co ma Marku, nebo toho od hospody co ma ma Marii, nebo toho od kostela co ma Maru? Ne, toho z dolniho konce od hrbitova co ma Manu, kluka ma Frantu a ceru Marenku. Ten ale nechodi do putyky, protoze tam neni pro same Francky a Pepky kam plivnout, potom ty plivance musi z chlapu cistit aby se k sobe nelepili, zena hospodskyho Josefa,  Maruska! Jen tak dal! Jo abych nezapomnel, "Feliz Navidad" i kdyz uz je po tech Vanocich! Ja osobne stejne ale preferuji toho Ilju Ilijice. Noel se mi tez moc nelibi, zni to moc francouzky a 6 kil bych za to nedal!
0 0
možnosti