Diskuze

Památky ohrožují zdraví

Štukatéři, kteří pracovali na záchraně starých omítek v klášteře v Teplé, netušili, že skončí v nemocnici. Příčina? Otrava olovem. Při odstraňování omítek se nadýchali prachu s vysokým obsahem olova. Štuky staré až čtyři sta let totiž obsahují mnohdy až desettisíckrát více olova než současné materiály.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Krtek

2. 12. 2002 11:54
matení čtenářů
úžasně zvolený nadpis, podle kterého můžou památky všechny zabít.
89% olova je reálná pouze pro pigmenty, nikoli však pro omítku jako takovou. Kdyby měla samotná omítka 89% olova, nevím co by jí pak drželo na zdi. Nicméně, protože se dříve (do roku 1996 u barev z Kralup nad Vltavou) používaly olověné pigmenty poměrně hodně, musí s tím samozřejmě restaurátoři počítat.
0 0
možnosti

tatka

30. 11. 2002 9:32
Zase jeden scestný název článku
Jakým způsobem jsou památky nebezpečné? Kdyby pracovníci při odstraňování starých vrstev malby a omítky použili ochrané pracovní pomůcky - respirátory mohli být problémů s otravou ušetřeni. Kdyby stavbu prováděla firma která je odborníkem na opravu památek, určitě by její vedení o možném riziku vědělo. Pokud někdo sleze s lešení opráší si monterky a bez pořádného umytí jde na svačinu tak je to jeho problém, zrovna tak je to problém zaměstnavatele, že ho o možném nebezpečí neinformoval. Za to můžou lidé, nikoliv památky. Já jsem se těšil po přečtení nadpisu, že na někoho spadlo cimbuří a ne že někdo porušil bezpečnost práce. Já se taky nikomu nechlubil, že když jsme v laboratoři dělali rozbory s olovnatými solemi, že ten průjem co jsem měl mám s toho, že kyž jsem šel na svačinu tak jsem se nezastavil u umývadla.....
0 0
možnosti

Jan Herna

30. 11. 2002 2:00
Památky ohrožují zdraví
   Nemuselo to být omítkou,nýbrž malbou.Dříve a vlastně do doby relativně nedávné se používala běloba,která obsahovala olovo.Pokud byla tato běloba použita ve více vrstvách,byla vsáknuta i dost hluboko do omítky.Protože současná běloba již olovo nesmí obsahovat,nemusí jí řemeslníci na první pohled poznat.V takovém případě se zjistí,že je to z omítky až při průšvihu,když někdo onemocní s příznaky otravy olovem.Na barvě omítky se to zpravidla u starých nátěrů nepozná. 
0 0
možnosti

Hombre

30. 11. 2002 0:32
Nejsem odbornik,
ale opravdu muze byt omitka slozena z 89% z olova? Pokud ano, da se to asi lehce poznat na prvni pohled nebo pohmat, takze pokud dotycni panove v takovem prostredi v klidu svacili, zrejme jim chybel kus mozku. Pokud jde o preklep, neprekvapuje me to, idnes se hausnumery jenom hemzi.
0 0
možnosti

t.k.

30. 11. 2002 2:09
Re: Nejsem odbornik,
, Ano, je to docela dobre mozny. Zrejme se jednalo o oxid olovnaty (92,8% Pb), coz je oranzovy prasek, s trochou pojiva - jak bys chtel na prvni pohled poznat, ze jde o olovo? Dalsi materialy pouzivany tehda na malby jsou napr. zasadity uhlicitan olovnaty (81,5% Pb) nebo siran olovnaty (68,3%) - tzv. olovnate beloby, ktery se jako pigment v ruznych lacich pouzivaly jeste pred par desitkami let. Mysli na to az budes na chajde opalovat okna... Jo a taky malokdo vi, ze 90,6% olova je i v obycejnym suriku - pri svarovani natrenejch veci neni dobry dejchat ty vypary.
0 0
možnosti