Diskuze

Nemocní k pásu?

Vládní sociální demokraté Vladimíra Špidly jsou v paradoxní situaci. Nechtějí-li přivést zemi k bankrotu, musí nějak omezit "zákonné výdaje", které zdědili po pravicových vládách Václava Klause. Pod neutrální úřední novořečí "omezování mandatorních výdajů" se však skrývá tvrdá řehole: prosadit zákony, jež omezí dávky, přídavky a důchody. Pro socialisty úkol vskutku pikantní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jirka

5. 11. 2002 16:34
Špidlokracie už šílí.
Taková změna by musela být hloubkovou změnou celého systému. Kdo dnes kontroluje práce neschopné? Jedině OSSZ. Pokud však nebude OSSZ vyplácet nemocenské, nebude moci kontrolovat. Nemá co - není zainteresovaná. Bude kontrolovat jen dlouhodobé nemoci.
Bude moci kontrolovat zaměstnavatel? Podle současné právní úpravy ne. Aby to tedy mělo smysl, musí se dát zaměstnavatelům právo kontrolovat, co dělají jejich zaměstnanci, jsou-li nemocni. A to je podle mne cesta k novému nevolnictví.
Mnohem efektivnější by bylo prostou cestou úřední nařídit kontrolorům OSSZ, aby kontrolovali především krátkodobě nemocné, zejména ty, kteří jsou v posledních 12 měsících již potřetí v pracovní neschopnosti. A samozřejmě by to chtělo, aby lékaři neposílali kopie neschopenek na OSSZ poštou, ale mailem, a to do tří hodin od vystavení.
0 0
možnosti

Pracující pravičák

1. 11. 2002 13:52
Mám dotaz !
Mohl by mi některý z geniálních ekonomů ČSSD říci, zda za situace, kdy mi bude nemocenskou vyplácet zaměstnavatel, bude také zrušen odvod nemocenského pojištění státu ?? Nepochybuji, že určitě ne ! Nebo zrušen bude a obratem bude zvýšena o tento rozdíl daň z příjmu. Opravdu kolosální nápad hodný soudruha Špidly a jeho věrných nohsledů a matrací.
0 0
možnosti

Pivní kvasinka

1. 11. 2002 13:46
SOUDRUH SOBOTKA JE ...... (doplňte si sami)
Ale on tak nejen vypadá, ale opravdu je!
0 0
možnosti

Petra Šimonová

31. 10. 2002 15:47
příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0 0
možnosti

Petr

31. 10. 2002 15:02
zpátky k tématu
Jelikož pracuji v oboru,znám reálnou situaci.Pojistné na nemocenskou je určenopro náhradu mzdy v nemoci.Situace, že každý může být "nemocný" kdy se mu zachce pak dělá průvan v pokladně.Systému chybí kontrola.Lékaři si vystavují neschopenky ,jak se jim zachce(oni to neplatí !!!),vždyť rozdávají z cizího a nemají žadnou motivaci pro opak.Systému nemocenké neprospívá,když se odtranila kontrola jaká byla přes OÚNZ a odbory, bez toho,že by se vytvořila rovnocená náhrada.Je dobře ,že se snad už někdo problémy začne zabývat než strkat hlavu do písku.
 
 
0 0
možnosti

Martin Horák

31. 10. 2002 14:25
Problém je v tom, že ať se škrtne cokoliv, vždycky bude někdo řvát. A škrtat je třeba.
0 0
možnosti

Anti

31. 10. 2002 8:31
Nemocenská
Návrh, který předpokládá, že první tři týdny nemoci by zaměstnanci platil zaměstnavatel, je pitomina hodná člověka, který neřídil ani trafiku. Údajně se tím ušetří, protože zaměstnavatel si "pohlídá", zda je opravdu zaměstnanec nemocný nebo jen simuluje. Nevím kdo na takovou kravinu přišel, ale nedovedu si představit, že zaměstnavatel dokáže posoudit, zda je člověk opravdu nemocný. To je přece věc lékařů, jen oni by měli posoudit zda je člověk nemocný nebo simulant. A pokud lékaři vydávají neschopenky jak na běžícím páse, tak by se mělo posvítit spíše na ně. Jenomže ono je jednodušší nátáhnout zaměstnance, kteří se nemohou bránit. Lékařský odborový klub neustále brečí, jak jsou doktoři mizerně placeni (průměr 32000,- měsíčně!), tak ať se také stará, zda za vyšší plat budou odvádět i kvalitnější práci. Stát se nestará o to, aby si posvítil na tzv. podnikatele, kteří platí málo nebo vůbec neplatí zdravotní pojištění a tak to chce řešit takto. Pokud chce stát šetřit, ať začne u sebe. Má na to, aby si ministři vozili zadky v nejdražších autech, bydleli v nejdražších bytech, kde jim nájem platí zase stát, má na to, aby exprezidentovi poskytoval na 600 000,- měsíčně (plat, auto, ochranka), má na zbytečný Senát (jakou mají legitimitu senátoři, když je nevolí aní 25% voličů - nevolit je také vyjádření názoru). A kdo bude platit nemocenskou pánům poslancům, kterým jde, na rozdíl od daňového poplatníka, plný plat v nemoci po dobu šesti měsíců?
0 0
možnosti

Jan

31. 10. 2002 13:46
Re: Nemocenská
S Vaším předchozím vyjádřením se plně ztotožňuji.
0 0
možnosti