Diskuze

Nerukojmí

Je úspěch sto mrtvých civilistů po zásahu komanda? Nebo by byl úspěch padesát mrtvých a sto mrtvých je hrůza? Tyto cynické otázky se po tragédii v moskevském divadle přímo vnucují. Neexistovala žádná šance, aby nikdo nezahynul. Proti odhodlaným teroristům jsme bezmocní, vydaní napospas, uvržení do hanby. Do hanby je uvržena celá civilizace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

nekecam@seznam.cz

30. 10. 2002 12:30
Je to furt dokola. Clovek jako premnozeny zivocisny druh a jeste zdegenerovane orientovany na nesmyslnou nadspotrebu. Chci porad vic a nejsem pak schopen pochopit, ze moje svoboda konci u svobody tebe.
0 0
možnosti

tomáš

29. 10. 2002 11:51
to je šílené i na desátý pohled!
A vy sám, chodíte do divadla s kulometem? Hezký kulturní zážitek přeji
0 0
možnosti

Podivín

29. 10. 2002 11:18
Ad: Ale znáte jinou možnost?
Což třeba tahle, pane Komárku: Civilizované země by se měly postarat o to, aby nikdo nebyl donucen k něčemu tak zoufalému. civilizované země by se měly zasadit o to, aby pravidelné armády neprováděly soustavný teror civilistů. Civilizované země by měly dohlédnout na dodržování lidských práv a základních dokumentů OSN. atd. P.S. S činem Čečenů v Moskvě nesouhlasím, ale pochopit ho dovedu.
0 0
možnosti

Miroslav Košťál

29. 10. 2002 11:06
Stát nebo občané?
Situace v Moskevském divadle skutečně nebyla jednoduchá a těžko se k ní vyjadřovat, pokud člověk nemá k dispozici úplné informace. Přesto se odvážím tvrdit, že v civilizovaných západních zemích by se nemohlo stát, aby při zásahu, jehož účelem měla být záchrana rukojmích, zahynulo přes sto lidí, tedy zhruba šestina těch, kteří měli být zachráněni. Nemá smysl spekulovat o tom, jak a proč se teroristé v takovém počtu, v uniformách a s plným autem zbraní a výbušnin dostali až k cíli v centru hlavního města - známe to všichni až příliš dobře. Režim, který u nás vládl víc než čtyřicet let, byl importován z Ruska. Neschopnost, šlendrián, arogance státních orgánů, to je dokonalá živná půda pro korupční prostředí, v němž lze za peníze získat úplně všechno, tedy i volný průjezd pro teroristické komando. A ve chvíli, kdy státní moc stane tváří v tvář neřešitelné situaci, je pro ruské prostředí zcela typické, že místo životů ohrožených občanů dostane prioritu ochrana státu, přesně v duchu zásady "nas mnogo". Teroristům nelze ustoupit, to je pravda. Ale boj proti teroristům nelze zahájit až ve chvíli kdy začnou z obsazeného objektu, plného rukojmích vykřikovat svoje požadavky. Jakákoliv prevence však předpokládá kvalitní spolupráci a vysokou spolehlivost všech článků řetězu - policie, tajných služeb, orgánů místní samosprávy. O tom si v Rusku mohou leda nechat zdát. Vrcholem všeho je pak prohlášení ruského prezidenta,že v boji proti teroristům nebude vláda váhat použít ani zbraně hromadného ničení. Kdyby něco takového pronesl politik kterékoliv západní země, byl by s ním konec. Zbraně hromadného ničení se totiž vyznačují tím, že zabíjejí plošně, vinné i nevinné bez rozdílu. To je ruský přístup, nikoliv přístup civilizované evropské země. V západním světě je stát chápán jako nástroj, sloužící  k ochraně majetku  a životů občanů. V Rusku, Číně a podobných zemích je občan považován za "materiál", jehož hlavním účelem je sloužit státní moci. Bohužel, naši přátelé na západě si tyto nuance často neuvědomují. Jen proto může být Rusko členem Rady Evropy.
0 0
možnosti