Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Atlantis ukončil vesmírnou misi

Raketoplán Atlantis ukončil 11denní misi a přistál na Floridě. Astronauti během tří výstupů do kosmu úspěšně k vesmírné stanici namontovali čtrnáct metrů dlouhý a dvanáct a půl tuny těžký nosník. Na tuto páteř později přidají sluneční baterie a laboratorní moduly. Montéři také roztáhli chladící panel - klimatizační zařízení stanice. V listopadu má další raketoplán na stanici dopravit novou posádku. Teď jsou tam dva Rusové a jedna Američanka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hamburgr

20. 10. 2002 8:55
Švédská trojka.
;)
0 0
možnosti

Antonín Vítek

18. 10. 2002 21:59
Ukončení letu STS-112 - podrobnosti
V pátek 18. října 2002 v 17:43:40 našeho letního času (SELČ) dosedl raketoplán Atlantis po letu trvajícím 10 dní 19 hodin 57 minut a 49 sekund hlavním podvozkem na beton dráhy č. 33 letiště SLF (Shuttle Landing Facility) kosmodromu KSC na Floridě. Přibližně o hodinu později již všech šest astronautů vystoupilo a odjelo do budovy O&CB k poletové lékařské prohlídce.
Let, jehož hlavní úlohou byla instalace druhého dílu páteřní příhradové konstrukce stanice ISS, byl plně úspšný. Náladu však kazí možnost odkladu dalšího pilotovaného letu ke kosmické stanice, letu transportní lodi Sojuz TMA-1, který byl dosud plánován na 28. října tr. Nadávná havárie nosné rakety typu Sojuz-U však vedla generálního ředitele Rosaviakosmosu, Jurije Koptěva, k doporučení, aby start byl pozdržen, dokud vyšetřovací komise nezjistí přesné příčiny havárie. Podle dosavadních zjištění k závadě došlo na motorové jednotce bočního bloku D prvního stupně rakety. Od samotného vzletu docházelo v motoru k tlakovým rázům, převyšujícím pětkrát až šestkrát povolené meze a v závěru pak došlo k prudkému poklesu tlaku ve spalovací komoře. Pravděpodobnou příčinou se zdá být netěsnost v přívodním potrubí peroxidu vodíku do spalovací turbiny pohánějící čerpadla dodávající pohonné látky do čtyř komor motoru RD-107.
Odklad startu Sojuzu by měl dominový efekt: Došlo by ke zpoždění odletu předchozí transportní lodi Sojuz TM-34, který je dosud plánován na 7. listopadu a to by samozřejmě ovlivnilo i datum startu raketoplánu Endeavour (let STS-113/ISS-11A) s příhradovou konstrukcí ITS-P1. Ten je zatím naplánován na 10. listopadu tr.
Vraťme se však k ukončenému letu STS-112. Ve čtvrtek 17. října měla posádka raketoplánu relativně klidný den. Piloti prověřili systémy družicového stupně, zatímco zbytek posádky uklízel vnitřní prostory, ukončoval vědecké experimenty a pak demontoval lokální počítačovou síť a zabalil již nepotřebné přenosné počítače.
V pátek zahájili astronauti na palubě Atlantisu bezprostřední přípravy k přistání ve 12:36 SELČ. Důležitým momentem bylo uzavření dveří nákladového prostoru, které bylo ukončeno ve 14:07 SELČ.
Protože meteorologické podmínky na Cape Canaveral na Floridě byly tentokráte velmi dobré, dal ředitel letu John Shannon v 16:20 SELČ souhlas se zahájením přistávacího manévru. Raketoplán byl otočen zádí proti směru letu a v 16:36:14 SELČ byly zažehnuty na dobu 2 minut a 12 vteřin oba velké manévrovací motory OMS na zádi raketoplánu. Ty snížily rychlost stroje o 76,5 m/s a Atlanti začal sestupovat z oběžné dráhy.
Hranici atmosféry ve výši 121 km prolétl v 17:12:31 SELČ a odtud klouzavým letem přes Tichý oceán, Mexiko, Mexický záliv a Floridu doplachtil až na kosmodrom, odkud před necelými jedenácti dny vzlétl.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

16. 10. 2002 6:46
Havárie na Bajkonuru
V úterý 15. řéjna havarovala 27 vteřin po startu z Bajkonuru nosná raketa typu Sojuz-U, která měla vynést na oběžnou dráhu vědeckou družici Foton-M1. Havárie přišla po nepřetržité řadě 75 úspěčných vzlatů tohoto typu nosné rakety. Okamžitě byla utvořena vyšetřovací komise, která má zjistit příčiny nezdaru.
Pro Mezinárodní kosmickou stanici má havárie mimořádný význam. Na 28. října tr. je totiž plánován start kosmické lodi Sojuz-TMA 1 s tříčlennou posádkou raketou podobného typu. Tyto transportní lodi slouží u ISS jako záchranné čluny a musejí být pravidelně po půl roce pobytu ve vesmíru vyměňovány. Tak dlouho totiž výrobce garantuje spolehlivost systémů sojuzů.
Pokud by vzhledem k havárii musel být start nového záchranného člunu odložen na delší dobu, znamenalo by to, že stávající dlouhodobá osádka stanice by musela ISS starým sojuzem evakuovat. Došlo by tak k zásadnímu narušení časového harmonogramu využívání stanice, které by poznamenalo tento projekt na dobu mnoha měsíců nebo dokonce roků a mělo by to nezanedbatelný dopad i na finanční náklady. Přitom jak USA, tak Rusko zápasí s nedostatkem financí na výstavbu a provoz ISS.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

16. 10. 2002 7:03
Re: Havárie na Bajkonuru - oprava
Omlouvám se všem, ještě jsem se neprobudil (ať vstávám, kdy vstávám, probouzím se v jedenáct).
K havárii nosné rakety došlo na kosmodromu Pleseck, nikoli na Bajkonuru. Dopad na lety k ISS to však má takový, jak bylo napsáno.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

14. 10. 2002 23:38
Wolf a Sellers ukončili úspěšně třetí vycházku
V pondělí 14. října 2002 uskutečnili američtí astronauti třetí a poslední montážní výstup do volného prostoru v trvání 6 hodin a a36 minut (plán byl šest a půl hodiny).
Vycházku oba astronauti zahájili oficiálně v 16:11 SELČ přepojením svých skafandrů na vnitřní akumulátorové baterie a krátce nato vystoupili z přechodové komory modulu Quest do volného prostoru. Nejprve se přesunuli na příhradovou konstrukci ITS-S0, kde měli vyměnit blok rozhraní IUA, který je součástí kabelového systému TUS. Jedná se o cívku, na níž je namotán plochý kabel, který jednak dodává drezíně MT (Mobile Transporter) elektrickou energie, ale přes který také systémy drezíny a případně připojeného staničního dálkového manipulátoru povely, a systémy těchto zařízení po něm také zasílají do počítačů uvnitř stanice telemetrické informace.
Jedná se o mechanické zařízení, které bude značně zatěžováno. Mohlo by se stát, že se cívka zablokuje a tak by se nepohnula z místa ani drezína. Proto jsou součástí rozhraní IUA i dvě malé gilotiny, hlavní a záložní, z nichž nejméně jedna by kabel přesekla a pak by drezína mohla na zásobu elektrické energie z akumulátorů dojet do nejbližší stanice a tam se servomotory ovládanými konektory připojit na silovou i datovou síť stanice byla by tak uvedena do bezpečného stavu.
Během vypuštění ITS-S0 na oběžnou dráhu byly obě gilotiny zajištěny šrouby, aby při vibracích a otřesech v průběhu startu raketoplánu náhodou nepoškodily kabel. Na oběžné dráze měli tehdy astronauti pojistky odstranit, ale povedlo se jim to jen u jedné z nich. Nyní měli Wolf a Sellers vyměnit celé zařízení IUA.
Po odpojení kabelů, které bránily přístup k rozhraní se však nejprve pokusili vylepšeným nářadím zatvrzelou pojistku uvolnit a podařilo se jim to. Proto byla výměna celého IUA zbytečná a tak kosmičtí montéři pouze připojili zpět kabely a náhradní IUA odnesli zpět do přechodové komory.
Pokračovali pak v propojování amoniakového potrubí mezi segmenty ITS-S0 a ITS-S1. Tady se trochu zdrželi, takže získaný čas v předchozí části výstupu opět ztratili.
V druhé polovině výstupu demontovali pomocné nosníky s trny, které sloužily během startu k ukotvení konstrukce ITS-S1 v nákladovém prostoru raketoplánu, aby nepřekážely a přesunuli je na jiné místo konstrukce. Po fotografické dokumentaci uskutečněných prací a úklidu pracoviště se vrátili do přechodové komory, hermeticky uzavřeli její výstupní průlez a zahájením napouštění vzduchu ve 22:47 SELČ poslední plánovanou vycházku úspěšně završili.
V úterý obě osádky dokončí přesun nákladu a ve středu raketoplán odletí od stanice.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

14. 10. 2002 16:52
Třetí vycházka začala
Třetí a poslední plánovaný montážní výstup astronautů Wolfa a Sellerse začal v pondělí 14. října 2002 v 16:11 SELČ. Úkolem této kosmické vycházky je dokončit propojení amoniakových potrubí termoregulačního systému včetně instalace zbývajících 6 pomocných krytů SPD rychlospojek na potrubích.
Dalším důležitým úkolem je oprava kabelového systému, propojujícího mobilní základnu staničního robotického manipulátoru se systémem dodávky elektrické energie.
Plánované trvání výstupu je šest a půl hodiny.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

13. 10. 2002 11:46
Upřesnění délky druhého výstupu
Druhý výstup Wolfa a Sellerse skutečně skončil ve 22:35 SELČ. Trvání této vycházky tedy bylo 6 hodin a 4 minuty (plán 6 h 30 min).
Celkově již astronauti a kosmonauti ve dvojicích strávili při montáži a údržbě Mezinárodní vesmírné stanice 278 hodin a 49 minut.
V neděli 13. října budou astronauti pokračovat v překládce nákladnu oběma směry mezi raketoplánem a kosmickou stanicí. Dolů poputují zejména již nepotřebné vědecké přístroje, výsledky experimentů a některá vymontovaná zařízení, na nichž došlo k poruchám, aby technici na Zemi mohli zjistit příčiny závad.
0 0
možnosti

Miloš

16. 10. 2002 12:25
Re: Upřesnění délky druhého výstupu
Promiňte mi možná idiotský dotaz, ale nedá mi to... Jsou skafandry určené pro výstup do kosmického prostoru vybaveny tzv. "bažantem"? Nedovedu si totiž představit 6 až 7 hodinový výstup bez vykonání malé potřeby. Nejde si přece jen tak odskočit do stanice do WC.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

12. 10. 2002 22:45
Wolf a Sellers ukočnili druhý výstup
Kolem 22:35 SELČ zahájili Wolf a Sellers napouštění vzduchu do přechodové komory modulu Quest. Tím oficiálně ukončili druhý motnážní výstup v rámci expedice ISS-9A/STS-112 raketoplánu Atlantis.
Výstup byl plně úspěšný. Oba montátři zvládli s předstihem všechny stanovené úkoly (Viz předminulý příspěvěk), dokonce stihli přip¨ravit montážní plošinku, kterou použijí při třetí a poslední plánované vycházce v pondělí 14. řéjna.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

12. 10. 2002 17:49
Druhý výstup astronautů z ISS zahájen
Druhý výstup zahájili astronauti Wolf a Sellers téměř přesně podle plánu; svoje skafandry přepnuli na vnitřní baterie v 16:31 SELČ. Přibližně půl hodiny jim pak trvala příprava nářadí a přesun na místo montáže a kolem 17. hodiny našeho času se pustili do prvního úkolu, instalace pojistných krytek SPD.
0 0
možnosti

Antonín Vítek

12. 10. 2002 9:14
Výstup astronautů Wolfa a Sellerse plánovaný na sobotu 12. října má začít kolem 16:30 SELČ. V průběhu šestiapůlhodinové vycházky mají pokračovat v oživování systémů nově instalovaného dílu příhradové konstrukce ITS-S1. Nejprve však uskuteční úpravu rychlospojek v potrubích amoniaku mezi příhradovými konstrukcemi Z1 a P6, které jsou již na stanici od října resp. prosince 2000. Úprava spočívá v instalaci pojistných krytek SPD, které mají zlepšit mechanické vlastnosti životně důležitých spojů v potrubích termoregulačního systému, aby při dalších montážních pracích na stanici nedošlo k porušení jejich těsnosti a k následujícímu úniku chladicího média. Navíc by únik čpavku mezi dvě těsnění, kterými jsou spoje vybaveny, mohl vést k deformaci rychlospoje a zabránit tak astronautům při opravářských pracích k jejich rozpojení. Nově instalované kryty SPD mají vyřešit i tento problém. Samozřejmě SPD budou instalovány i na potrubí mezi ITS-S1, ITS-S0 a laboratorním modulem Destiny. Celkem jich mají během tohoto výstupu namontovat 24 kusů. Pak astronauti připojí k novému termoregulačnímu systému na konstrukci ITS-S1 obě zásobní nádrže s kapalným amoniakem a tím systém ATCS připraví k provozu. Systém ATCS však bude spuštěn až v budoucnosti, jakmile bude instalován i jeho druhý radiátor na konstrukci ITS-P1. Ta by měla být dopravena do vesmíru při příštím startu raketoplánu v listopadu letošního roku. Po prověření hermetičnosti spojení nádrží se budou věnovat dokončení příprav ruční drezíny CETA č. 1 k provozu. Dalším úkolem druhého výstupu bude instalace externí televizní kamery na trup laboratorního modulu Destiny. Neméně důležitým úkolem bude odstranění tří pojistných šroubů držících radiátor termoregulačního systému ATCS na místě v průběhu startu raketoplánu ze Země. Tím by měl být výstup zakončen. V průběhu příprav k výstupu mají piloti raketoplánu opakovanými zážehy motorků RCS zvýši oběžnou dráhu komplexu. K dotazu "Tomáše": Dlouhodobé posáky, které v průměru tráví na stanici koro půl roku jsou tříčlenné. V současnosti je na palubě stanice 5. dlouhodobé expedice a na Zemi se již v létě letošního roku začala připravovat posádka pro 9. dlouhodobou expedici. To znamená, že jejich příprava na konkrátní let trvá přes dva roky. Návštěvnické posádky, které jsou šesti až sedmičlenné, se připravují v průměru 18 měsíců. Během těchto 18 měsíců se vypraví k ISS v průměru 6 raketoplánů. Tak si spočítejte, kolik celkem lidí je současně ve výcviku. Z toho pak může vyplynout mylný dojem, že každý astronaut letí jen jednou, nejvýše dvakrát. Je to omyl, protože už je značné mnéoožství těch, kteří letěli 5x, a dva dokonce již uskutečnili 7 expedic do vesmíru (samozřejmě že tito "rekordmani" nesuktučnili všechny lety na ISS, protože na začítku jejich kariéry ještě ISS nelétala).
0 0
možnosti

Tomas

12. 10. 2002 2:30
Dekuji
Dekuji panu Vitkovi za komentare. Myslim ze diky nemu je toto jedna z nejlepsich diskusi na celem iDnesu. Mozna trosku od veci, ale - proc se posadky tak moc stridaji. Nemam na mysli po x tydnech ve vesmiru, ale proc neni skupina rekneme 50ti astronautu kteri by byli vycviceni a ve vesmiru se stridali? Vzdyt vycviceni astronauta musi byt velice financne narocne a prc nekoho noveho ucit neco co uz nekdo nekolikrat absolovoval? Je mi jasne ze se do vesmiru chce podivat vice lidi, ale to asi nebude ten duvod, ze? Zdravotni rizika? Dekuji.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...