Diskuze

Rytíř z Vysočiny

Miloš Zeman přece jen vstoupil do boje o Hrad. I když zatím jen v Lidovém domě. Překvapení z návratu politika, který teprve před pár měsíci z politiky demonstrativně odešel, se však nekoná. Chytrý expremiér se prezidentských ambic nikdy veřejně nezřekl. Na to je příliš ješitný. Naopak kulatými slůvky vyvolával představu sebe sama coby "blanického" rytíře z Vysočiny, který obleče zbroj, pokud ho národ či strana povolají. Pokud ho budou potřebovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Akobis

1. 10. 2002 19:24
Obraz v zahranici
Prezident je nejvyssi predstavitel statu. Take tvori predstavu obcana daneho statu v zahranici . V pripade , ze bude zvolen Milos Zeman , budeme u nasich spoluzijicich v zahranici  vypadat jako hulvatsti ozralove , sprose urazejici kazdeho , kdo je priliz rozdilny .
0 0
možnosti

mina

1. 10. 2002 15:59
proslul hulvátstvím či nedostatkem skrupulí? Možná jen pro někoho...
"proslul hulvátstvím či nedostatkem skrupulí" ?? Máte raději politiky, kteří úlisně vymýšlejí kličky, jen aby si neublížili? A to i za cenu, že neřeknou to, co si doopravdy myslí?
0 0
možnosti

Saša

1. 10. 2002 14:12
Kompromis mezi dvěma krajnostmi
Přímá volba není dobré řešení.
Bylo by to podobné jako s volbou senátorů. Nějaká strana by musela někoho nominovat a občané by mohli vybírat jen z nominovaných, a to dvoukolově. Takže žádná záruka toho, že se tam dostane ten, koho by tam občané rádi viděli. Naopak velké nebezpečí, že tam bude sedět "menší ze dvou zel". Nedělejte si o přímé volbě iluze - v Německu ve 30. letech by to Hitler přímou volbou také určitě vyhrál. Spíše bych doporučil jinou variantu: 1. Vytvoření sboru volitelů, který by se skládal z poslanců, senátorů, členů vlády (kteří nejsou senátory ani poslanci), soudců Ústavního soudu, soudců Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu, členů krajských rad (tedy radních všech krajských samospráv), primátorů statutárních měst, starostů všech měst nad 50 tisíc obyvatel, a také všech bývalých prezidentů (ČR samozřejmě) a právě úřadujícího prezidenta. Možná by měli být členy též rektoři vysokých škol a děkani jednotlivých fakult. 2. Návrh na kandidáta by mohl podat každý zletilý a svéprávný občan České republiky, přičemž by k tomu nepotřeboval žádné podpisy. 3. Sbor volitelů by shromáždil úplně všechny návrhy (třeba i několik tisíc) a o všech by v tajné volbě hlasoval. Každý volitel by mohl mít třeba dva hlasy, které by však nemohl dát jednomu kandidátovi. Elektoři by se k tomu nemuseli scházet, žádnou diskusi mezi sebou by o tom nevedli. Doma by si přetli ten sáhodlouhý seznam a na lístek by vklidu napsali své dva tipy a lístek by odvezli na Hrad do urny. 4. Po sečtení hlasů by dosavadní prezident oslovil dvacet nejúspěšnějších kandidátů, zda se svou nominací souhlasí. Nebo třicet, měli-li by elektoři dva hlasy. 5. Ti, kdo by se svou kandidaturou souhlasili (tedy nejvýše dvacet, eventuelně třicet), by byli předhozeni lidu. Ne k přímé volbě presidenta, ale k volbě pěti kandidátů na prezidenta. Nebo šesti - to už je vcelku jedno, jenom by jich nesmělo být méně než pět. 6. Pět (šest) kandidátů, kteří by dostali od voličů nejvíce hlasů, by znovu šli do sboru volitelů. Elektoři by tentokrát měli jen jeden hlas a museli by jednat v plénu. Přitom by samozřejmě byla možná diskuse a předkládání argumentů k přesvědčování ostatních. 7. Prezidentem by se stal ten, kdo by od sboru volitelů dostal v jednokolovém tajném hlasování nejvíce hlasů. Zdá se to složité? Ano, ale bylo by to dobré vyvážení mezi lidem a patricii. A možná by aspoň někdy byl vybrán ten nejlepší. Riziko "menšího ze dvou zel" by nebylo tak veliké. Tak vážnou věc jako volbu prezidenta na 5 let si přeci můžeme dovolit dělat složitě. Navíc myslím, že při takto vyváženém systému bychom prezidenta klidně mohli volit na 7 let. Je to kompromis mezi dvěma krajnostmi - přímou volbou lidem a volbou stranickými sekretariáty ovládaným parlamentem.
0 0
možnosti

VitaminA

1. 10. 2002 14:41
Re: Kompromis mezi dvěma krajnostmi
Tedy nic ve zlém, ale prohlédnout a pochopit Váš volební systém by se pro většinu občanů stalo nepřehledné do té míry, že by určitě nevěděli, koho vlastně sami volili.
0 0
možnosti

Daňový soumar

1. 10. 2002 11:46
Čert nese*e ho*na, ale politiky
Čertovy útroby jsou odporně prohnilé a plodí to nejodpornější svinstvo. Spojením jeho fekálií vzniknou politické strany a z jejich útrob se linou takové zplodiny, jako jsou kandidáti na nejvyšší reprezentativní funkci této země, se zhuleným opilcem Miloškem v čele. Dobře už tu bylo...
0 0
možnosti

1. 10. 2002 12:01
Re: Čert nese*e ho*na, ale politiky
Anděl zas Daňovho soumara, že.
0 0
možnosti