Diskuze

Mýtus jménem Vltavská kaskáda

Když v roce 1997 velká voda zpustošila Moravu a Slezsko, objevily se hlasy, že by se i na zdejších řekách měla postavit přehradní kaskáda jako na Vltavě. Je téměř jisté, že s podobným argumentem teď nikdo nepřijde. "Dlouho jsme se snažili vyvrátit názor, že kaskáda chrání dostatečně Prahu. Není to pravda a tato povodeň to ukázala," říká Jan Kubát, náměstek pro hydrologii Českého hydrometeorologického ústavu Praha.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Olgoj Chorchoj

27. 8. 2002 10:13
Ochránci přírody a Nové mlýny
V této diskuzi se zapomíná na jednu velice důležitou věc, a to, že přehrada Nové mlýny, která svou kapacitou a snížením odtoku vody, pravděpodobně zachránila Bratislavu, Vídeň a Budapešť před ničivými záplavami. Ještě si vzpomínám, jak před jejím dokončením se zelení teroristé ( opravuji - ochránci přírody ) vehementně bránili proti její dostavbě. Kdyby k tomu došlo, je možné, že řada z nich by možná neměla dnes kde bydlet.....
0 0
možnosti

Tlusťoch

23. 8. 2002 21:35
Temelín
A co takhle kaskádu zbourat, když už máme na jihu Temelín? A obnovit krásu údolí Vltavy a vydělávat na cestovním ruchu. Jsem si vědom mírně nadsazené myšlenky, ale zaznít musí.
0 0
možnosti

Jokie

22. 8. 2002 21:44
Povoden a Ceska povaha
To jsme celi mi Cesi, jako prvni vec zacneme hledat viniky a ukazovat prstem. Misto toho, abychom se jako narod semkli, pomahali si a nechali si tyhle hloupe poznamky na pozdejsi dobu, tak se budeme navzajem obvinovat...
0 0
možnosti

Joe

23. 8. 2002 9:52
Re: Povoden a Ceska povaha
Konečně rozumný názor
0 0
možnosti

markéta klocová

22. 8. 2002 18:22
Mohla být voda poloviční?
Jestliže je objem vody, který se přežene při stoleté povodni vltavskou kaskádou, dvakrát tak velký, než objem vyprázdněných přehrad, znamená to teoreticky, že kdyby bylo koryto "suché", mohly přehrady pohltit až polovinu povodně.A to by bylo rozhodující... Prakticky to samozřejmě možné není, už jen proto, že Lipno je nad Krumlovem a Budějovicemi, které v době před pražskou povodní měly už tak vody "po krk". Přesto soudím, že v okamžiku, kdy se Budějovice brodily poprvé vodou, měla Prahou protékat minimálně dvacetiletá voda,která by jí neuškodila. Předpověď počasí před déštěm varovala a Lipno bylo plné po okraj. Argumenty o výrobě elektřiny jsou nepodstatné - kolik lidí je teď kvůli povodním bez elektrického proudu, i když elektrárny běží! Myslím, že tu nezafungoval princip předběžné opatrnosti.
0 0
možnosti

RP

22. 8. 2002 19:29
Re: Mohla být voda poloviční?
Je teřba poněkud poopravit mylný názor, že 50 letá voda je polovina 100 leté, stejně jako když je průtok 30% nad stoletovu vodou jde o vodu stotřicetiletou. Použití kardinálních čísel tu svádí k tomu použít klasickou aritmetiku nebo chcete-li kupecké počty. Ale to je chyba. 50 letá i 100 letá voda představují modelový odhad průtoku, který se podle doposud naměřených hodnot vyskytne jednou za danou dobu tj 50 či 100 let. Voda a vodní toky jsou tzv. chaotické systémy kde představy o linearitě (která třeba znamená že 50 je polovina 100) neplatí. Tedy poměr obou statistik může být jekékoli číslo větší než jedna (jde-li o poměr 100 letá voda/50 letá voda).
STejný je i problém s o ním 30% nárůstem. Pokud takový průtok není zahrnut do statistického modelu, nemůžeme mu přiřadit určitou n-letou hodnotu.
V tomto směru je předpoklad autorky chybný.
Jak jsem na jiném místě vodohospodáře hájil, ze to, že tuto věc mezi lidmi neobjasní, bych jim dal "kuli jak brno" a ještě něco tisíckrát napsat.
Jinak hlavním problém tak hektického průběhu záplavy nebyla Vltava, ale naprosto nepředvídatelný stok vody Berounkou.  A jen tak mimochodem, právě Berounka poslala již při první vlně do Prahy vodu blízkou té 20 leté.
0 0
možnosti

Ladislav Dvořák

22. 8. 2002 18:19
několik početních úvah
Argumenty p. Kubáta o účelnosti vltavské kaskády se mi zdají zavádějící. Přehrady nemusí zadržet veškerou vodu, která se prožene řekou při stoleté a větší povodni; musí po určitou dobu zadržet co největší množství vody a snažit se vypouštět tolik, aby to ještě nezpůsobilo velké škody. Úkolem hrázných a manipulačních řádů je uregulovat průtok na takovou úroveň. Odkazuji na dobrý článek v Metru z 21.8. od p Ševčíka, ředitele Liberálního institutu. Z něho vyplývá, že povodeň v Praze způsobil přebytek vody v kritických dnech 13. a 14. srpna v množství 259,2 milionů m3 a že podpovodňový průtok činí asi 4000 m3s. Potud p. Ševčík. Předpokládejme, že rozvodněná Berounka přidala Vltavě špičkově 1000 m3s, pak max. průtok Vltavou by měl být asi 3000 m3s. Touto rychlostí by se mohly vyprazdňovat přehrady nad Prahou. Kdyby se takto vypouštěly po dobu 24 hod, pak bychom právě dosáhli potřebného objemu (86,400 sden*3000m3s = 259,2 milionu). Objem Slap je 270 mil. m3. Kdyby se tedy na 1 den úplně zavřel Orlík (nevím, zdali to bylo před 13.8 možné) a Slapy se vypouštěly tímto průtokem, tak bychom získali za 1 den potřebnou kapacitu k zachycení tohoto množství vody a nedošlo by ke katastrofě. Voda by ovšem protékala podpovodňovou rychlostí delší dobu.(Výpočet nebre v úvahu dynamiku, takže není přesný, ale snad je alespoň řádově správný - úplné uzavření Orlíku by se možná dalo nahradit vypuštěním Štěchovic a Vraného po vypuštění Slap). Manipulační řády by však musely na takovou situaci pamatovat a před výrobou elektřiny a rekreačními efekty upřednostnit nejrychlejší možné vypouštění vody i s tím rizikem, že deště nebudou tak velké a voda nám pak bude chybět. Je třeba zvolit menší zlo a po takové povodni o tom snad nikdo nepochybuje. Jiný způsob, jak se chránit před povodněmi nabízejí různí ekoaktivisté a nabízejí zřízení zátopových území. Jejich návrhy se mi zdají padlé na hlavu. Voda, která se rozlila v minulých dnech, jasně ukázala, jak velké by takovéto zátopové území muselo být. V jižních Čechách by to byla celá oblast Lužnice a Malše (včetně Č.Budějovic), v Praze bychom měli bažinu v Karlíně, Lahovicích, Velké Chuchli, a ve zlatém pruhu země české bychom měli lužní les 8 km široký od Mělníka po Litoměřice.   Myslím si, že žádný z těchto lidí v těchto oblastech nežije, jinak by takovou ptákovinu nemohl nabízet. Ještě jeden argument se používá, a to o nevhodné skladbě lesů. Rád bych věděl, zdali existuje studie, která experimentálně prokázala, o kolik % vody a na jak dlouho smíšené porosty event. louky zachytí více než smrkové porosty – jestli je to vůbec významné.   Pokud taková čísla nemáme, tak je toto řešení opět zbožným přáním.  
0 0
možnosti

RP

22. 8. 2002 19:53
Re: několik početních úvah
Výpočet se zdá být přesný, ale interpretace a předpoklady poněkud nepřesné.  Nikdo nemohl dopředu vědět jak velké množství vody v obou frontách spadne. Je snad zřejmé, že data známá ext post o to ještě jenom dolní mezí odhadu, jak se hydrologové nechali slyšet žádný model s takovým množtvím vody nepočítal. A jinak průtok vody na přehradě Orlík neznamená stejný průtok vody v Praze, kde tok dělá témež čelem vzad. Právě nezahrnutí dynamiky do výpočtu značně zvyšuje chybu a řádová přesnost, pokud tím autor myslí skutečnost, výpočet je přesný třeba na tisíce je naprosto fatální. Modelování bych skutečně nechal na teoreticích chaosu. Je třeba se spíše ptát po tom jaké faktory do modelu zahrnují a jaký jím přikládají význam. A pak diskutovat o tom zda nebyly opomenuty nějaké relevatní faktory.
A ještš k panu Ševčíkovi. Mě osobně připadá jako expert téměř na vše, ale až po boji. Vše podřizuje nekriticky své idei "nechte nás jednat" - stát je špatný správce (ostatně správa korporací se chová stejně jako státní správa).
0 0
možnosti

Matěj

22. 8. 2002 16:05
Nestavějte v záplavovém území!
Je zajímavý, že všichni se tady opírají do přehrad, který nic neřešily, ale že byl v Praze v podstatě zrušen rohanský ostrov, postaven libeňský most, různé rivercity atd. nad tím se nikdo nepozastavuje. Vždyť jsme si hlupáci z dolní prahy vytvořili velkou retenční nádrž. Obnovte přirozený tok vltavy a nestavějte jí domy do cesty. Pak nebude hladina v Karlíně na úrovni 500-leté vody. Vždyť u karlova mostu byla úroveň daleko nižší!
0 0
možnosti

Dr.Büllow

22. 8. 2002 14:21
Bude třeba příště přemýšlet dopředu.
Nechci zvyšovat již tak zjitřené emoce lidí postižených povodněmi, ale kompetentní orgány o hrozícím riziku věděly řadu let a nedělo se nic.
 
Viz článek  "16.8. PROGNÓZA: Stoletá voda zaplaví Prahu (LN, 1995), Tomáš Pudil"  - paradoxně také ze srpna.
 
Je tam popsána studie, kterou provedla řada odborníků, pracoviště ČVUT apod. Bylo simulováno zvýšení hladiny - na počítačích i na zmenšeném modelu kaskády a Prahy. Výsledk byl projednán z pracovníky povodí. Závěr : o riziku, které se do puntíku naplnilo v těchto dnech se vědělo, závěry včas dostalo povodí i magistrát města Prahy, vláda atd. Kaskáda v určitém momentě zvyšuje riziko zatopení Prahy.
 
Co dodat ? Třeba někdo začne přemýšlet o své odpovědnosti. Třeba někdo začne myslet dopředu dřív, než se přižene další voda.
 
P.S.: na této planetě jsou i další síly, ne jen vodní živel. Ochrana sídel, lidí i zvířat je problém komplexní, ale třeba i nad tím se někdo zamyslí. Doufejme.
 
jiri.bullow@ct.cz
0 0
možnosti

Ladislav Dvořák

22. 8. 2002 18:21
Re: Bude třeba příště přemýšlet dopředu.
Dá se zmíněný článek případně zmiňovaná studie získat na internetu, nebo někde v knihovně? Děkuji.
0 0
možnosti

Plaváček z Karlína

22. 8. 2002 14:17
Víme dobře,že jakykoliv státní podnik....
Víme dobře,že jakykoliv státní podnik pod vedením státu je prodělečný a taky víme,že stát je velice špatným hospodářem. Doklad o tom,že i Povodí vltavy ,státní podnik není výjimkou jsou tyto fakta. Povodí Vltavy se sídlem v Praze 5,Holečkova, státní podnik má obrovský záběr činností,které ovšem s pěči o Povodí Vltavy vůbec nesouvisí ale zřejme přináší pěkné peníze do kapes vedení podniku. Z výčtu další podnikatelské činnosti je zajímavé,že státní podnik,který se má start o Povodí Vltavy má čas na výrobu a rozvod elektřiny v rámci provozu hydroenergetických zařízení.Dokáže i zpracovávat automatizovaně data,vede činnost organizačních a ekonomických poradců,provádí služby rozmnožovací techniky,služby v silniční motorové dopravě osobní i nákladní,pracuje s jeřábem,provádí zemní práce,ubytovací služby,hostinskou činnost, truhlářství,kovoobráběčství,zámečníctví.Až posledním,bodem rozsáhlých aktivit Povodí Vltavy je speciální povodňová ochrana.Pak se občane div,že to všechno takto dopadlo.
0 0
možnosti

Jirka

22. 8. 2002 14:46
Re: Víme dobře,že jakykoliv státní podnik....
Takže nejlepší by bylo řeku, přehrady a vůbec všechno zprivatizovat. No to je parádní hovadina. PS: nesvědčí ony vedlejší aktivity o optimálním využívání techniky a lidí v klidných obdobích? A usuzovat něco z pořadí v jakém jsou uvedeny jednotlivé činnosti společnosti v OR může snad jen idiot.
0 0
možnosti

22. 8. 2002 13:50
osobně se domnívám, že
Vltavská kaskáda přehrad je určitě užitečná, ale nesměj to řídit lidi, co upřednostňujou pochybnou energetiku před lidskými životy.
0 0
možnosti

Bernard

22. 8. 2002 13:44
Slovo do rvačky.
Jestliže 25letou vodu dokázala zachytit prázdná Slapská přehrada, která svoji rozlohou patří k nejmenším z celé kaskády, mohly by tedy staletou vodu zachytit takové 4 přehrady, a to za předpokladu, že 25 letá voda je čtvrtinou vody stoleté. Z toho vyplývá, že teoreticky by stoletou vodu bylo možné přehradami zadržet.
0 0
možnosti

rosničkář

22. 8. 2002 13:49
Re: Slovo do rvačky.
... jenže ona stoletá voda není 4-násobkem 25-leté...
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Vyřizování účtů, nebo ruská vlivová operace? Polské odvolání generála šokuje

28. března 2024  21:10

Varšava náhle odvolala generála Jaroslawa Gromadzińského z prestižní funkce velitele evropského...

Potíže se srdcem i početím. Zvyšující se teploty ohrožují zdraví Čechů, více ženy

28. března 2024  20:32

Stále vyšší teploty a častější vlny horka výrazně ovlivňují zdraví Čechů. S měnícím se podnebím...

V Kladně srazil vlak nezletilou dívku, se zraněnou hlavou musela do nemocnice

28. března 2024  17:19,  aktualizováno  20:08

Osobní vlak ve čtvrtek odpoledne srazil v Kladně-Rozdělově nezletilou dívku. Záchranáři ji se...

Rusko Rusům! Putin kráčí nad propastí, nenávist k migrantům nabírá na síle

28. března 2024

Premium V Rusku po teroristickém útoku na koncertní centrum na okraji Moskvy rostou protiimigrantské...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...