Diskuze

Kdo bručí, je pes

Číslo je bezvadný argument. Počátkem roku osmdesát devět to geniálně ukázal Miloš Zeman proslulým článkem v Téčku. Prostá, zdánlivě nehodnotící čísla o úmrtnosti, produktivitě práce a znečištění životního prostředí měla při srovnání s ostatní Evropou kadenci sekaného olova. Pro převrat, pro změnu nálady v zemi byla čísla o blahobytu a délce života mnohem důležitější než stejně přesné traktáty o nesvobodě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jan9

18. 7. 2002 12:26
Co je to ?
Co chtěl vůbec básník tím článkem říci ?
0 0
možnosti

RastanSaga

17. 7. 2002 17:24
Kamberský, Kamberský. Chlape, kde tebe vyhrabali.
Pokud autor článku skutečně myslel onou SKUTEČNOU důchodovou reformou snůšky blábolů vzešlé z hlavy nikdy ne zcela pracující hlavy páně Voláka, pak by si měl urychleně sundat svůj značně propocený Koaliční dres, utřít zbytky potu na svém oroseném čele a hodně rychle skočit do nejbližší ledové vody. Pouze tehdy mu zůstane alespoň malá naděje, že se jeho stav nestane latentním a on druhým Martinem Komárkem.
0 0
možnosti

hub

17. 7. 2002 8:41
Srovnejte
Zase jeden z katastrofických článků na výsledky voleb. Chtěl bych se autora zeptat na tři věci. Za prvé - co je to skutečná důchodová reforma? Podle představ některých tzv. expertů (např. pan Volák z US) by se kromě solidárního (státního) důchodu měli lidé připojistit v soukromých důchodových fondech (povinně v jednom a nepovinně v dalším). Ve státě, ve kterém poslanci nedokáží udělat takové zákony, aby se nemohlo nic rozkrást, dáme další příležitost různým podvodníkům v soukromých důchodových fondech. Budete si desítky let šetřit na důchod, aby jste tam třeba po třiceti letech měli O,- Kč. Soukromé důchodové fondy nejsou nikde ve světě pojištěny - pokud se rozkradou, nikdo nic nedostane. 17 zbankrotovaných bank a 52 kampeliček v likvidaci (za pouhých 12 let tzv. svobodného podnikání!) je dostatečným varováním. Bude jistě zajímavé sledovat, ve kterých důchodových fondech jejich horliví zastánci zakotví. Za druhé - počet VŠ vzdělaných lidí je u nás pouze 9 ze sta. Chtěl bych se autora zeptat - ví že za VŠ vzdělání se v zahraničí běžně považuje i vzdělání, které se u nás považuje za středoškolské? Potom je samozřejmě srovnání úplně jiné - sčítáme jablka s hruškami. A za třetí - plošné přídavky na děti. Ví vůbec autor, že současné tzv. adresné přídavky páně Vodičky nás na vybudování systému (celá administrativa s tím spojená) stály více, než kdybychom tento systém zrušili a zavedli plošné přídavky?
 
0 0
možnosti

Bubák1

17. 7. 2002 10:57
Re: Srovnejte
Souhlasím s Vámi, prvně jsem si dokonce myslel, že jsem to psal já. Osobně si myslím, než šetřit na důchod, za peníze, které bych ušetřil podporovat mladé rodiny s dětmi. To je podle mně lepší ivestice než všechno nacpat do pochybných fondů. Jinými slovy zachovat průběžný důchodový systém.
0 0
možnosti

Vlastimil Vedral

17. 7. 2002 8:00
Jsou ale čísla, která chceme znát a která ne.
Autor má nepochybně pravdu. Stejně jako bylo několikrát zdůvodněno, proč jsou lepší nižší daně než  vysoké  sociání dávky. problém je v tom, strana která nabídne okamžitě konkrétní peníze (socialní přídavky apod) získá přízeň voličů. Ta strana která by chtěla  problémy řešit  s delší perspektivou (reforma důchodů atd.) ne. Nezbývá než ta čísla, která " nechceme znát"  stále opakovat a doufat , že to  někdy většina pochopí.
 
Vlastimil Vedral
Jizerská 18
Ústí nad Labem  
0 0
možnosti

Bubák1

17. 7. 2002 9:45
Re: Jsou ale čísla, která chceme znát a která ne.
Bavme se tedy o znalosti čísel. Nižší daně jsou určitě lepší než vysoké soiální dávky. Problém ovšem je, že sociální dávky (nemyslím důchody) činí asi 32mld. ročně, což není ani 5% rozpočtu. Sociální stát nejsou jenom sociální dávky, i když mnozí mezi toto často kladou rovnítko.
0 0
možnosti