Diskuze

Přímo k demokracii

Bude naše demokracie lepší? Poslanci nám dali velkou šanci, když přesně dvoutřetinovou většinou schválili vládní návrh ústavního zákona o referendu. Co přinese? O některých otázkách budou rozhodovat přímo občané. Stačí, aby se jich půl milionu shodlo, že ta či ona otázka je dost závažná, aby o ní hlasoval přímo lid, zdroj veškeré moci, jak praví ústava.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ivo

12. 2. 2002 15:46
Referendum mělo být uzákoněno už před 12 lety
S odsupen 12 let vidím, jak klíčové by bylo přijetí zákona o referendu záhy po pádu komunismu. Bylo by to v souladu s atmosférou doby i s důvěrou v rozum veřejnosti. Mělo být přijato na národní, ne federální úrovni. Myslím, že by změnilo podstatně a k lepšímu tvář naší demokracie. Vím ovšem, že ex post se jeví všechno jinak. Těžko vyčítat nové moci často nedobrovolnou preferenci jiných témat. Je dobře, že aspoň nyní máme zákon o referendu za dveřmi.
0 0
možnosti

..........

11. 2. 2002 12:59
Ochránce skinů
Šmíde, to jste vy, co se domnívá, že skinům se nikdo nesmí posmívat?  Právo na svobodný obdiv nacistů je svaté. Vždyť vám jistě ještě neublížili. Jakou máte prosím hlavičku. Taky holou?
0 0
možnosti

-ed-

10. 2. 2002 20:52
Referendum tedy máme,
ještě  k němu dvě méně podstatné věci :
Praktická vymahatelnost referenda a samostatnost úsudku občana.V zemi, kde je tradice zapomínat na všechno možné,na předvolební sliby a na předkládání účtu voličům je referendum důležitou součástí pokřivené demokracie, noční můrou politika.
Jinak to vidím na prognostické výhledy těch dvou OPO prognostiků, kteří cítí, že po ztrátě pozic po volbách toto může být - přes sociální problematiku - prostředek, jak se na politickém dění dále udržet. Protože co se týká sociálního státu, ten si občané nenechají padnout, i když je to ve výsledku proti jejich zájmům.
Referendum není vůbec berlička politikům, je to jediná možnost , jak vyslovit názor občanů netotožný s nimi a třeba i vyslovit nespokojenost s činností parlamentu a vlády..
0 0
možnosti

Jan

8. 2. 2002 21:32
Nežádoucí referendum
    Je dobrým zvykem již z dob nejdávnějších, že za nás rozhodují druzí. V dobách pro náš národ celkem nedávných k tomuto systému přibyla zajímavá vychytávka zvaná demokracie. Rozhodují o nás lidé z našich řad hlasem lidu vybraní a skrze svůj politický program každých x roků reflektují naše názory a potřeby. Jde tedy o uzavřený kruh, kde každý občan má možnost vybrat si své zástupce tak, aby co nejlépe hájili jeho zájmy v souladu s jeho názory.
    Je pravdou, že v průběhu volebního cyklu se mohou objevit problémy, jejichž řešení ve svém programu strana nepředesílala, ale zásadní problémy jsou známi zpravidla dlouho dopředu. Již nyní víme, že prakticky všechny parlamentní strany usilují o náš vstup do EU, přesto by právě otázka našeho vstupu měla být tak zásadní, že kvůli ní chtěli referendum vyhlásit i strany, které jsou jinak zásadně proti referendu. Proč? Myslí si snad o nás naší zástupci, že jsme bytosti natolik rozpolcené, že je volíme i když nesouhlasíme s nejzásadnějšími body jejich programu?
 
   Dále bychom měli rozhodnout například o zavedení Eura. Copak naši politici nebudou mít takto zásadní otázku ve svém programu? Proč je o některých věcech třeba rozhodovat dvakrát? Máme si snad cenit našich politiků za to, že nejsou schopni učinit zásadní rozhodnutí a to i na základě volebního mandátu? Je třeba každé důležité rozhodnutí znovu takto draze potvrzovat? Co je užitečné na takovémto alibismu?
 
    Měli bychom vést naše politiky k opravdové zodpovědnosti a nikoliv je rozmazlovat takovými berličkami, jako je referendum. Žádné referendum ostaně nebudeme potřebovat tehdy, když budem dobře vážit své hlasy již při leglérních volbách a zvolíme takové politiky, kteří se budou schopni rozhodovat sami bez naší draze zaplacené pomoci.
 
Jan Kasal, Přerov
0 0
možnosti