Diskuze

Německé nemocnice lákají české lékaře

Začalo stěhování doktorů? Šéfové německých klinik, zejména v pohraničí, doufají, že ano. Čeští lékaři se stále častěji setkávají se žádostmi, aby pracovali v Německu. "Máme velký nedostatek", "přijmeme lékaře kvalifikované i začínající", "formality zařídíme", zní v nabídkách. Finančně jsou velmi lákavé - vždyť i relativně nízký plat, zato v tvrdé měně, je hned několikanásobným skokem v životní úrovni.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

australena

6. 2. 2002 0:19
Lekari v Australii
Predpokladam, ze Nemci maji podobne potize jako my zde.  Lekarum se nechce do mensich mest, mensich nemocnic, privatnich praxi na venkove.  Proto nasi studenti mediciny maji moznost dostat specielni stipendia, kdyz podepisi, ze kazdorocne stravi cast prazdnin ve venkovske praxi a pak jsou vypsane dalsi incentivy pro ty, kteri se chteji na venkov a do mensich mest nastehovat a tam jako lekari pusobit.  Casto jim jsou nabizeny lepsi podminky, zarizene ubytovani atd. Muj syn je v puli studia mediciny a ma nekolik kolegu, kteri pobiraji "venkovske" stipendium vymenou za par tydnu rocne na venkove. Mnozi z nich pochazeji z mensich mest, proto byli prednostne vybrani, ze maji moznost se lepe prizpusobit podminkam.
Bereme tu lekare ze zamori, nejvice se nam jich hlasi z Asie.   Jak uz to bylo i zde zmineno, jazykovy problem je jim prekazkou.  Musi tedy nejdrive dohonit anglictinu a pak se prihlasit na specielni lekarske kursy a serie zkousek.  Mnozi se nedostanou ani tak daleko, protoze pocet lekaru, kterym je povoleno tuhle "nastavbu" udelat je prisne omezen.  Vzhledem ke kritickemu nedostatku lekaru na venkove a to predevsim ve skutecne vzdalenych komunitach (Australie ma pres 7 000 000 km2 rozlohy), uvazuje se o specielnim naboru lekaru ze zamori pod podminkou ze po patricnych zkouskach zustanou na venkove  8 az 12 let. 
Ted jsem zrovna cetla v novinach statistiku platu, jake platy mohou ocekavat cerstvi absolventi vysokoskolskeho studia v prvnim roce prace.  Lekari jsou na tom nejlepe, asi AUS$ 44 000 rocne (nasobte pribl. 18x v prevodu na Kc).  Za tento plat s nimi ale skutecne v nemocnicich vytiraji podlahy.  Tahle staze se jmenuje "internship" a pocet hodin je nesmirny, casti jsou napr. 36-ti hodinove sluzby. Sice nejsou na nohou celou tu dobu,  odpocinou si na chvilku v takovem kamrliku, ale jakmile se neco vrzne, uz je volaji. Tohle se delalo po jeden rok, ale uz to prodlouzili na dvouletou sluzbu temer vseobecne.  Nemocnice maji prisne utazene rozpocty a pochopitelne nejvice usetri, kdyz zamestnavaji tyhle mlade doktory na co nejdelsi dobu.  Nedelejte si iluze co se tech velkych platu tyce. Musi se to prepocitat v porovnani na mistni ceny.  Napr. celodenni listek na mestskou dopravu v Melbourne je pribl. $8 = 144 Kc. Litr mleka 24 - 30 Kc.  Mensi bochnik dobreho zitneho chleba tak 45 az 54 Kc.
0 0
možnosti

Bubák

5. 2. 2002 16:04
Platy lékařů.
Nad platy lékařů mě zaráží informace z MfD z minulého týdne, kde byli lékaři uvedeni jako nejlépa placená profese (asi 40 000). Potom asi někteří musí brát velmi slušné platy na úkor ostatních. Dále se mi nelíbí postup kdy lékař vystuduje zadarmo a poté odejde do zahraničí aniž by pro naše zdravotnictví cokoliv udělal.
0 0
možnosti

Tomáš

5. 2. 2002 19:24
Re: Platy lékařů.
Já nevim kde se informace o 40 000 platech doktorů berou. Doktor kerej má už po prvních letech,kdy s nim v nemocnici vytíraj, a po atestaci, tak může mít i se službama - a to je docela dost hodin - tak 20 - 25000. Nikdo není povinen zůstávat doma protože tu zdarma vystudoval. Chyba je v systému, ať už zdravotnictví nebo školství. Málokdo pracuje pro "blaho zdravotnictví naší vlasti", spíš se stará o vlastní pacienty a o to, aby ho to uživilo. I doktoři, kterým opravdu nejde o peníze, jsou plně oddaní službě lidem a ne našemu zdravotnictví.
0 0
možnosti

Roman

5. 2. 2002 10:12
Dobře nám tak
Já když vidim jak se v tomto státě na studenty sere,a ještě se v takovýchto diskuzích najdou týpci,kteří říkají je to každého věc,at si to zaplatí sám,tak se nedivte,že dopadneme blbě.Já jsem nucen díky studiu se na pět let podrobit bídě a moje jediná vyhlídka do budoucnosti je osm tisíc čistýho(v Praze),pokud chci púracovat jako špička v oboru.Já osobně jsem také odhodlán hledat uplatnění v zahraničí !
0 0
možnosti

Věra

5. 2. 2002 11:05
Re: Dobře nám tak
Bravo! Systematická likvidace vědeckých pracovníků, kteří při dvou vědeckých titulech nejsou sto uživit rodinu, je na pováženou!!!! Přitom jsou to lidé s obrovskými odbornými znalostmi. Na západě jsou takoví lidé vyvažováni zlatem....
0 0
možnosti

Thomas

5. 2. 2002 10:08
Doktori
0 0
možnosti

Hugo

5. 2. 2002 9:44
Tohle mi říkal můj známý (lékař) už před 5 lety.
Proto jestli tu nechceme zůstat bez mozků, nevolte ty, kdo chtějí do EU jenom na předvolebních letácích. Lidi, mějme rozum, je to jenom na nás. 
0 0
možnosti

Věra

5. 2. 2002 11:06
Re: Tohle mi říkal můj známý (lékař) už před 5 lety.
Marně voláš po lidském rozumu!!! Nemají ho!!! Je to stádo snadno manipulovatelných ovcí!!!!
0 0
možnosti

krok

5. 2. 2002 7:44
Prace v EU
Pkud si dobre vzpominam, tak Nemecko nejvice prosazuje, aby v zemich EU nesmeli pracovat lide z vychodni Evropy, a to aspon 7 let. Nenechte se zmast, neverte nemcum.
0 0
možnosti

Petr

5. 2. 2002 7:09
To je jasné
No jo, já se ani nedivím. Když naše slavná společnost požaduje medicínu západní úrovně za východní peníze a ještě si (zvláště v internetových diskusích) občané rádi přisazují, jací že to jsou na západě lékaři kabrňáci, ale u nás, že stojí za ...
0 0
možnosti