Diskuze

Šestá republika

Počítejme: první národní trvala do Mnichova, druhá provizorní do březnové okupace, třetí polosvobodná od války do Vítězného února, čtvrtá byla komunistická, pátá běžela po přímé ruské okupaci, šestou žijeme teď. Začíná její třináctý rok. Jaká je? Pro někoho byl minulý rok vůbec nejlepším rokem v dějinách všech českých republik. Prosperita, růst, cesta do Evropy. Pro jiné naopak začíná stmívání: parní válec zvěstuje moderní normalizaci. Lidé prý půjdou volit a zvolí - nové okovy. Radikálové říkají: Moc bude v rukou kriminálního bratrstva. Někdo se děsí, co ještě hrozného se nám stane či si sami uděláme, jiní si libují: Jde to všechno pěkně vpřed.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ivo Horák

3. 1. 2002 15:29
Polemika
Jedním ze znaků dobrého novináře je, že čtenáři nemají tušení koho volí. To ovšem není případ K. Steigerwalda. U něho můžeme očekávat, že s blížícími se volbami bude kopat za svůj manšaft stále usilovněji. Co se týče 7. republiky, tak tu už určitě máme, protože ČR jistě není ČSFR, ale to jen tak na okraj. K. S. si vzal Maďary (částečně oprávněně) za příklad, jak se vyhnout "kálení do vlastního hnízda". Já si myslím, že Češi by měli naopak být vnitřně ještě svobodnější ke kritice špatností, které se objevují právě v jejich vlastní zemi. Projev prezidenta Havla, proti němuž (časově) trapně vystoupili na Nově Klaus se Zemanem, K. S. implicitně shazuje. Ale copak si už nepamatuje, že prezident už před 12 lety řekl: "Nebudu vám lhát" a "Naše země nevzkvétá"? U K. S., stejně jako ODS, měl poté V. Havel asi jedenáctkrát opakovat, že země vzkvétá a že všechno je na dobré cestě. Jsem rád, že se tak nestalo, ač se za svobody ovšem mnohé změnilo k lepšímu. Objevují se ovšem i nová negativa. Ukazuje se, že strany v demokratickém systému nemusí pracovat pro demokracii. Mimochodem, ČR nyní ekonomicky roste pod vládou, kterou K. S. nazývá asi povinně socialisty. Doufám, že si všiml, že žádný z pěti celých roků vlády Klausovy nebyl tak úspěšný. Podívejme se např. na zahraniční investice. Nebo srovnejme privatizaci automobilky Škoda (ještě ministr Vrba) či nynější úspěch Kolína s případy plzeňské Škody, Liazu, Tatry a dalších neúspěchů vlády pod vedením ODS. Zaujalo mě také, že K. S. vadí, když vládu nevolí v poměrném systému "nikdo". Totéž mu však pokrytecky vyhovuje v případě volby prezidenta. Stojí za zaznamenání, že podobně "nikdo" volí vládu téměř všude v EU. O vládě také zde rozhodují ti, kteří dostali ve volbách mandát. Jsem si jist, že je to i pro nás takto mnohem lepší, než když ve většinové volbě jsou vyloučeni relevantní síly, nebo když dokonce vyhraje kandidát, který získal méně hlasů (např. Bush nad Gorem).
0 0
možnosti

posledni emigrant

6. 1. 2002 22:31
Re: Mily pane Ivo Horaku
Mily pane Horaku, tedy co...?Mam Vas rad, protoze pisete od srdce.Ale tuka Vam moc potichu. Jeden by u toho usnul.Co takhle logos proti te Steigerwaldove mytologii?Vzdyt on opravdu si namlouva , ze je Kassandra ceskeho naroda.Oslovte ho jako Sadka -kupce, ne jako Promethea. Vas Jiri Karas z Lipska.
0 0
možnosti

Alan

3. 1. 2002 11:46
Svět podle Steigerwalda
Všichni občané pracují pro svůj národ dobrovolně,až si sdírají s rukou kůži.Ti zrádci,co tak nečiní,se dobrovolně nastaví a je jim spořádanou vlasteneckou většinou sedřena kůže z těla.Steigerwald vrní blahem...Inu,nic než národ!
0 0
možnosti