Diskuze

Duch pravidel hry

Občané si mohou oddechnout. Politici se dohodli, jak mají být voleni. Po tuhé bitvě je výsledný kompromis přijatelný pro všechny. Je však dobrý? Ano. Důležitější než způsob přepočítávání hlasů je totiž duch zákona, podle kterého se volí. Nikdo na světě totiž neumí jednoznačně dokázat, zda je pro svobodu a rozkvět země lepší poměrný, nebo většinový systém, nebo jejich kombinace. Británie i Německo jsou svobodné a prosperující země.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ivo Horák

14. 12. 2001 13:57
Volební systém
Konečný neúspěch handlu ODS s ČSSD (opoziční smlouva za volební zákon zkonstruovaný vlastními experty) mě těší. Nejen proto, že byl mnohými vysvětlován za jediný důvod a zároveň podmínku trvání paktu. Taky proto, že poměrný systém odpovídá základnímu požadavku listopadu 1989: Svobodné volby! Hlasy se v něm rovnoměrně přepočítávají na mandáty. (Británie je ovšem demokracií, ale její archaický volební zákon spravedlivý není.) Pětiprocentní uzavírací klauzule je v poměrném systému dost vysoká. V jejím důsledku zůstaly v našem palamentu 4 politické strany (a komunisté). ODS a ČSSD svým společným postupem donutily zbývající dvě strany k předvolební koalici. Tak vznikl trojúhelník, který ovšem není z politického hlediska šťastný. Lépe by bylo, kdyby v ČR působilo v parlamentu asi 5 demokratických politických stran. (
0 0
možnosti

roz

14. 12. 2001 8:41
A nejhůře je na tom US.
Kandidáty US volební preference od voličů, především na Moravě, vymažou z volitelných míst. Lidovci si mohou mnout ruce, oni na tom vydělají! Takže po volbách se ze 4/3/2 koalice stane asi tak 1,5 koalice. Na místě některých politiků US bych si nechal znovu narůst vousy. Naivce Marvanové bohužel ale nenarostou.
0 0
možnosti