Diskuze

Teroristy v USA lákají jaderné elektrárny

Islámští teroristé se chystají 4. července, v den svátku vyhlášení nezávislosti, zaútočit na některou z amerických jaderných elektráren. Bezpečnostní složky informaci zahraniční tajné služby nepodceňují, ale nepovažují ji za příliš důvěryhodnou. Možný útok potvrdil také zatčený velitel Al-Kajdy abú Zubajda. O elektrárny se USA bály i těsně po teroristických útocích 11. září.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Gurzigost

14. 5. 2002 14:30
Kecy
Moc tomu nevěřím. Tajná služba, která opravdu má informace o chystaném útoku, se je přece snaží do poslední chvíle utajit (dostanou je maximálně šéfové těch institucí, na které má být útok proveden) a nebude je takhle zveřejňovat.
0 0
možnosti

Kléma

14. 5. 2002 14:18
prosím o vysvětlení
Jedné věci  nerozumim. Jak je možný, že ty Amíky na všechno upozorňuje ten abú Zubajdá? On je přece musí k smrti nenávidět a najednou se takhle vykecává. Něco mi tu nehraje.
0 0
možnosti

www.valka.cz

14. 5. 2002 14:32
Re: prosím o vysvětlení
no, jsou dve moznosti ... zfetovanej clovek na elektrickym kresle s pistoli u hlavy a s krvi svejch deti kolem sebe rekne cokoliv, i kdyz je to teroristickej magor ... a moznost druha, ktera je mnohem pravdepodobnejsi, ze si z nich dela svandu, a to bud jen tak, aby meli co delat, nebo proto, aby skryl prave cile utoku ... jen doufam, ze nemam pravdu !
0 0
možnosti

Tom

14. 5. 2002 14:15
Islám
Zlikvidovat tu muslimskou verbež
0 0
možnosti

14. 5. 2002 14:33
Re: Islám
Si delas srandu, ne? Nechtel bys potom taky zlikvidovat, krestanskou verbez, buhistickou, zidovskou atd...?
0 0
možnosti

Serž

14. 5. 2002 12:37
Serte na to a radsi si trochu zahoolte - prijdete na jiny myslenky
0 0
možnosti

Nazdárek

14. 5. 2002 12:21
Spíše mám obavy . . .
, že lepším cílem pro teroristy by bylo letošní listopadové setkání politiků v Praze. Jedním útokem by skrze zástupce zemí zasáhli obrovské množství států. Když jsem viděl, jak bezpečnostní opatření fungují třeba na Ruzyni, bude nejlepší od Prahy v listopadu opravdu odjet co nejdál. Navíc v listopadu zasáhli teroristi dvojčata, takže pro ně je tu analogie. Během setkání nastane datum 22.11. Pro teroristy určitě ta nejlákavější číselná kombinace. Jen doufám, že naše složky nečekají na to, až se opravdu něco stane, a poté teprve přestane stranda a začnou se chovat zodpovědně vůči lidem v této zemi i vůči sobě. Mám dojem, že se u nás bohužel preferuje při ochraně okázalost (viz. RFE) před účelností a účinností (viz. Ruzyně).    
0 0
možnosti

Martin

14. 5. 2002 12:29
Re: Spíše mám obavy . . .
Seš trochu mimo mísu. Dvojčata zasahli teroristé 11.září a né v listopadu.
0 0
možnosti

snajpr

14. 5. 2002 10:42
kecy
Ted muze CIA nakecat komukoliv cokoliv a odvolat se pritom na nejakeho Zubajdu protoze cilem je udrzet lidi ve strachu
0 0
možnosti

amik

14. 5. 2002 12:13
Re: kecy
Preju vam at nekdo vyhodi do povetri Hradcany i s tema vasema milovanejma komunistama.
0 0
možnosti

bohouš

14. 5. 2002 10:18
Je to vše velké SHOW!
Kdy asi abú Zubejda Zubajda naznačí, že teroristé zaútočí na jaderné středisko v Los Alamos :-)
0 0
možnosti

Erik Mudroch

1. 11. 2001 12:59
Jaderna energetika
Ani kdyby teroriste znicili nejakou jadernou elektrarnu, tak by to konec jaderne energetiky nebyl a nemohl byt. a to z jednoducheho duvodu. Vezmu CR - zivotnost temer vsech uhelnych elektraren CR po modernizaci a odsireni skonci za 15 az 20let. Zhruba ve stejne dobe skonci zivotnost Dukovan, coz je podle objektivnich parametru jedna z nejlepe pracujicich jad. elektraren na svete (proste to umime). Jak tyto zdroje nahradit? Uspory? Ano, ale od roku 1990 se vyrabi stale uspornejsi spotrebice, ale je jich stale vic, cimz spotreba roste. 60% veskere el. energie se spotrebuje na vytapeni. K tomu by mohly nadherne slouzit solarni clanky, bohuzel jejich ucinnost je cca 10% a zivotnost, kdyz prezenu 10 let. Navic pocatecni investice je velka a nemuze si ji dovolit kazdy. Jinak do budoucna by mohly zajistovat az 40% veskere el. energie. Snad se shodnu i s "ekology u uhranic", ze uhli je slepa cesta, jednak dojde ( ne ze by uran nedosel ), ale hlavne vzhledem k emisim CO2 silne znecistuje ovzdusi - viz sklenikovy efekt -> zatopeni rozsahlych pobreznich uzemi na celem svete spojene s obrovskou migraci a barbarizaci spolecnosti -> bohuzel vzhledem k postoji vyspele civilizace k tomu asi dojde tak jak tak. Soucasna jaderna energetika je prechodem od uhli k termojaderne fuzi, neboli energie slunce. Pokud se to nezvladne, zdroje dojdou a tato civilizace zalozena na energii skonci. Nejvetsim problemem jsou jaderne odpady, o kterych vsak snad jiz vsichni odbornici veri, ze pujdou zpracovat tak, aby byly aktivni mnohem kratsi dobu - laboratorne funguje, zbyva dopracovat tak, aby elektrarny vyuzivajici jaderny odpad byly ekonomicke. Zemni plyn je pro CR drahy, navic jde o strategickou nezavislost zeme a ekonomicke problemy spojene s nakupem plynu. Na zaver ja osobne jsme velkym zastancem alternativnich zdroju elektriny a uspor, ale bohuzel bez jaderne energetiky se neobejdeme. Pokud nebude dostaven Temelin, zrejme zkrachuje CEZ, coz sebou prinese pad elektrizacni soustavy CR, rozpad ekonomiky, socialni nepokoje a dalsi asi tezko predstavitelne nasledky. Nejsem zamestnanec cezu, nemam je kvuli ejjich postoji k alter. zdrojum v lasce, ale je to tak. Pokud nekdo chce, rad po majlu odpovim na otazky.
0 0
možnosti

Kasi

1. 11. 2001 13:48
Re: Jaderna energetika
Dovolim si oponovat. Uvedu par duvodu, proc by jsme se, mozna, mohli obejit bez energie z jadernych elektraren: 1. Obesli jsme se bez ni skoro dodnes, a za studenne valky u nas jel napno tezky prumysl, ktery spotrebovaval hodne energie. 2. V Cesku stagnuje porodnost, neni zadny vaznejsi duvod, krom pohodli lidi, aby spotreba energii vzrustala. 3. Zasoby uhli nejsou zdaleka vycerpany, ale ukvapenym rozhodnutim porevolucni vlady jsou odepsany. Tehdy se tezba nevyplacela, dnes je situace jina. Pri pouziti uhli v mensich topenistich, pripadne v kombinaci s biomasou, muze na vytapeni vydrzet docela dlouho. 5. Mame velke mnozstvi hydroelektraren (ale nektere jsou jen pro spickovy provoz), cisla neznam, ale odhaduji ze budem patrit k zemim kde se z vody vyrabi relativne hodne energie. 6. Pokud dojde k vedci predpokladanemu globalnimu otepleni (i kdyz jsou zatim dohady, jak se to v stredni Evrope projevi, mozna se naopak ochladi) tak usetrime mnoho energie na vytapeni. 7. Energie je zbozi, pokud stoupne cena, obyvatelstvo prejde na lokalni topeni (uz se tak deje), usporne zarovky atd. A pri dnesnich moznostech automatickych a relativne ekologickych kotlich na biomasu nebo drevo, to ani nebude tak velky krok zpet, od statem nedavno podporovanych primotopu "na knoflik".
0 0
možnosti

Kasi

1. 11. 2001 8:15
Konec jaderne energetiky?
Pokud by se teroristickym organizacim podarilo provest uspesny utok na nejake jaderne zarizeni, at uz primo reaktor, sklad nebo treba transport paliva, tak to muze byt konec jaderne energetiky. Par tisic lidi obdrzi nedovolenou davku ozareni, media to patricne podaji, a politicky tlak na odstaveni elektraren udela sve. A nemusi jit ani o teroristy z jineho konce sveta, takovy utok by mohli provest i nekteri ekologicti radikalove. A zabezpeceni elektraren (ktere nikdy nebude dokonale, ale zneprijemni zivot v sirsim okoli) bude take stat dost penez. a nevidi duvod, aby toto zabezpeceni poskytovala armada (jako v Dukovanech), nebo policie. Elektrarny patri velkym bohatym spolecnostem, provozuji je kvuli zisku. At si je hlidaji samy, a za pripadnou havarii plne ruci (v novem zakone o jad. energetice cast teto zaruky prebira stat) a nebo je neprovozuji.
0 0
možnosti

Pavel

1. 11. 2001 9:22
Re: Konec jaderne energetiky?
Je na druhé straně otázkou, proč má soukromá společnost platit za ochranu svých zařízení proti kriminálním činům, jakými teroristický útok a úmyslné poškození elektrárny nepochybně jsou. Až dosud se tvrdilo, že stíhání zločinců a prevence v této oblasti jsou věcí státu. Zřejmě i zde se ta hranice co má majitel dělat na svou obranu trochu posouvá - mělo by se to promítnout i do zákonů a jejich výkladů a hlavně mělo by to být dostatečně medializováno. **** Tím se nezastávám jaderné energetiky, ale chci slyšet otevřenou odpověď na tuto otázku, aby bylo zřejmé, jak velké náklady se musí kalkulovat do ceny "jaderné" elektřiny. Jsem přesvědčen, že po jejich započtení se ukáže být provoz jaderné elektrárny natolik drahou a riskantní záležitostí, že ji raději zastavíme a počkáme. Ono se totiž opravdu může stát, že za pár desítek let bude velká nouze o každou energii a pak se ta jaderná elektrárna připravená k novému spuštění bude zatraceně hodit. Nebo do té doby lidstvo najde jiné zdroje a pak budeme rádi, že máme méně radioaktivního odpadu. Obě varianty považuji za lepší, než v důchodu vzpomínat na to, jaké to bylo, když byla energie laciná a bylo jí dost.
0 0
možnosti

vaclav hanus

1. 11. 2001 7:37
pro a proti jaderne energetice
Skoda ze se k tomuto clanku nechteji vyjadrit tzv. "jihocesti tatkove" a pod. Moc by me zajimalo zda jsou natolik cynicti ze ve svych postojich s temito "novymi" riziky jiz pocitali a nebo jsou natolik povrchni a "prosti" ze je to vubec nenapadlo. Zdravim dolnorakusany u celnich prechodu! At jim tam neprsi a at vytrvaji.
0 0
možnosti

J.U.B.

1. 11. 2001 7:59
Re: pro a proti jaderne energetice
Nejvíce mě pobavilo, když jsem před nedávnem viděl v televizi demonstraci rakouských proti-temelínských aktivistů, kteří měli plakát s kresbou chladící věže Temelína, do které naráží letadlo. Kdyby letadlo narazilo do chladící věže, tak se nestane s bezpečností elektrárny vůbec nic! Ono letadlo narážející do chladící věže pochopí každý, kdyby tam bylo letadlo narážející do takové velké betonové krychle, tak by se asi hodně aktivistů ptalo, co je to ta krychle? Reaktor? A to je co?
0 0
možnosti