Diskuze

Praděd je v rukou ministra

Komise ministerstva životního prostředí rozhodne o provozování vleků a sjezdovek v oblasti Pradědu v říjnu. Proti udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro provoz jednoho ze šesti vleků, o nichž odbor ochrany životního prostředí ministerstva rozhodoval, se k rozkladové komisi odvolalo sdružení Sojka. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart předpokládá, že podobně učiní i účastníci dalších řízení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Štetiar L. Ing, Ostrava

20. 11. 2001 11:33
Blbost je nekonečná
ale ne každý, kdo se jí zaštiťuje ji má. Od r.1989 byly za nekompetentností, za podezřelými pletichami a kauzami skryty mnohé činy téměř kriminální. Teď to bude podobné. Zakázat upavování svahu rolbou znamená podle mých zkušeností úplnou devastaci svahu nebo omezení lyžování na několik dnů v sezóně. Pokud nasněží 0,5m čerstvého sněhu, tak lyžaři z něj během 0,5 hod udělají velké hromady, mezi kterými bude tráva a budou muset čekat až zase napadne nebo to upravovat ručně. To znamená buď zavřít sjezdovku nebo dostat pokutu za poškození svahu a nakonec odebrání výjimky. Je to stejné jako když nařídí řidičům jet v obci sedmdesát a pak tam budou hlídat dodržování padesátky. To musel vymyslet velký koumák a nelze to svést jen na sníženou inteligenci, v tomto řešení je jasně čitelný záměr. Stejně tak uzavření vleku C. O 40m dále směrem k Petrovým kamenům na stejném svahu je totiž dvojitý vlek B s dvojnásobnou kapacitou , a ten výjimku dostal bez ohledu co na to EU a podobné výmluvy. Je za tím pěkné svinstvo - zřejmě politika a nějaké skryté osobní zájmy . Osobně jsem poslední dvě zimy lyžoval právě na C-ku a žádné vydřeniny tam nebyly. Díky rolbování byl svah i 1.5.2000 a 3.4.2001 bez travnatých míst i v horní části. Jen všichni lyžovali hlavně u Figury na vl.C a na vl.B skoro nikdo. V tom bude další zrnko celého komplotu na který doplatí hlavně lyžaři.
0 0
možnosti

ing. Tomáš Vachalec

20. 11. 2001 9:11
Praděd, a nejen ten.
Tak, arogance státní moci opět vítězí. Co přijde dál? Nemyslete si, že je konec. Do konce roku má Kužvart rozhodnout a dalších dvou sjezdovkách na Lysé hoře v Beskydech. A nejedná se jen o lyžování. Při vzniku NP České Švýcarsko v severních Čechách zase jednoduše zakázali na území parku lovit ryby. Možná se to zdá pro většinu lidí jako malichernost. Ale je to podobné, jako v případě sjezdovek na Pradědu. Místní rybáři se léta snažili uvést toky, dříve silně znečišťované, do stavu v jakém by měli být. Ročně dávali spoustu práce a času přírodě, rybám, místům kam se rádi vraceli nejen lovit, ale i pro dobrý pocit. Přišel Kužvart se svoji družinou, tyto lidi vyhnal a ani jim nepoděkoval. A podobných příkladů by se jistě našlo víc. Jen tak dál! Arogance státní moci ruku v ruce s ekoteroristy. Máme se na co těšit. Mimochodem, pane ministře, nedávno jste mě předjížděl ve svém autě. Proč nejezdíte vlakem nebo na kole? Vezl jste si svůj zadek sám ( nepočítaje řidiče ) a to s ekologií nemá ni společného ( alespoň to Vaši souputnící tvrdí, jenže oni, narozdíl od mnoha jiných , jezdí auty taky).
0 0
možnosti

p.skácel

19. 11. 2001 20:25
ještě jednou k lyžování
Tak už je tady,co jsme předpokládali.Omezení lyžování na Pradědu,byť částečné,ale zcela zřejmě alibistické. A není to vše.Začíná se uvažovat o ukončení lyžování na Lysé hoře v Beskydech.Místo,aby moravské hory sloužily ke sportu a rekreaci,k překonávání zimních depresí,je to přesně naopak.Kdy budeme protestovat proti rušení dalších moravských středisek? Už tak je jich málo a jsou ubohá.Proto raději kvůli zaměstnanosti stavějme další a další průmyslové zóny.To panu ministru životního prostředí nevadí. Měl bych jeden nápad,zrušme přírodní rezervace a zřiďme v Jeseníkách a Beskydech národní parky,tak,jak je tomu v Krkonoších.Pak nebudeme muset rušit nic,naopak,budeme moci stavět sedačkové lanovky a zasněžovat a lyžovat a lyžovat.... Nebo ne?Jsme jen na Moravě.Sem Pražáci lyžovat nejezdí.
0 0
možnosti

Hobby

19. 11. 2001 20:36
Re: ještě jednou k lyžování
Jdi se vycpat s nacionalismem.Keců o tom jak pražáci ničí naše milé,malé,Jeseníky a jejich hodné podnikatele a obyvatele už tady bylo navykládáno hodně.Problém není v "pražácké tuposti,ale v tom,že lidi na bruntálsku jsou často líní jak vši (viz obsluha v chatách Kurzák,Barborka atd.)a víc než cokoliv jiného je zajímají prachy teď hned,okamžitě, bez ohledů.Hobby
0 0
možnosti

Zdeněk Pitela, Jiří Pliska

19. 11. 2001 15:45
Praděd-lyžařské vleky : ještě jednou
Nemáme ve zvyku vést dialog přes sdělovací prostředky, ale malou rakci na adresu pana Dluhoše si neodpustíme.Odepisujeme poněkud později,neboť shodou okolností jsme pobývali v Rakousku.Pane Dluhoši,nevím jaký jste znalec evropských lyžařských areálů ,jejich umístění v krajině, a také evropské legislativy.Doufám že víte o čem píšete. My známe praxi a názory tamních vlekařů a hotelierů např. v oblastech Zillertalu, Pitztalu, Dolomity - Superski a pod. Vždyť není třeba chodit do zahraničí. Myslíte si, že by vůbec přicházelo v úvahu zrušení některáho vleku ve Špind. Mlýně? Těžko. A to se nacházíme v Krkonošském národním parku! Nejvyšším stupni ochrany krajiny jako celku! To by si pan ministr spolu s celou ochranářskou suitou těžko dovolil.Jaká by byla asi rekce pražských voličů a nejen pražských ? Víte jak vypadala krajina při výstavbě nové sedačky Hromovka loňského roku v létě ? A všechno jde. Ale pouze někde. Sportu zdar a lyžování zvlášť!!!
0 0
možnosti

J.Dluhoš

19. 11. 2001 20:10
Re: Praděd-lyžařské vleky : ještě jednou
Omyl jak mraky,pane Pitelo a Plisko,vleky ve Špindlu,Peci a spol. nejsou v národním parku ani náhodou,jsou v ochranném pásmu NP,a to je něco úplně jiného.JEDINÁ sjezdovka v 1.zóně parku vede z Rokytnice na Lysou.Dobře,mluvili jste s vlekaři v Rakousku,zjistěte si taky,kolik sjezdovek je tam v přírodních rezervacích,budete totiž překvapeni,ani jedna.Ani Rakousko nemá na to,platit neustálé pokuty za vysmívání se evropské legislativě.J.Dluhoš.
0 0
možnosti

Novotný

19. 11. 2001 13:07
Je to špinavý konkurenční boj!
Je zajímavé, že lidé kteří prosazují likvidaci areálu Ovčárna – Praděd, pracují v okresním městě Jeseník a přitom zaměřili svou pozornost na areál na druhé straně Jeseníků. Proč se stejně intenzivně nevěnují sjezdovkám v okolí jejich města??? Přitom některé z nich leží také v Národní přírodní rezervaci. Například: Vedoucí radikálního ekologické sdružení Sojka, který prosazuje naprostou likvidaci vleků v areálu Ovčárna-Praděd pracuje ve městě Jeseník. Je navíc údajně zaměstnán jako poslanecký asistent poslance Hradila za Jeseník. A tento poslanec je stranickým kolegou ministra Kužvarta! Správa CHKO Jeseníky sídlí taky v Jeseníku. Zlikvidován má být lyžařský areál na Bruntálské straně Jeseníků, zatímco areály na Jesenické straně jsou buď ponechávány mimo pozornost nebo ochranáři přimo prosazují jejich další rozvoj.
0 0
možnosti

J.Dluhoš

19. 11. 2001 20:12
Re: Je to špinavý konkurenční boj!
Pane Novotný,žádná jiná sjezdovka v Jeseníkách (ani jinde v České republice) neleží na území národní přírodní rezervace (jako je tomu v případě Petrových kamenů).Jakou sjezdovku na jesenické straně teda máte na mysli ?? (PS:Ramzová-Šerák to není,protože ta není v NPR).J.Dluhoš.
0 0
možnosti

Štetiar L. Ing, Ostrava

19. 11. 2001 10:52
Diskuze se vedou , ale úředník si stejně rozhodne po svém
Zajímalo v kolika jiných kauzách se úředníci tak usilovně a za cenu ztráty popularity aj. perou za životní prostředí. Zřejmě bez postranních úmyslů a kdoví jakých zájmů jim to asi nejde tak dobře. Jejich snaha se mi jeví jako falešná a kdo si myslí, že se konečně budou prát za zájmy přírody se velmi mýlí. Tady na Petrákách mají kytičky štěstí - je v zájmu někoho vlivného je chránit. Až se zájmy a úředníci změní, možna místo Petrových kamenů bude jednou přečerpávací vodní el. Petrovy kameny - zní to pěkně. V celé republice se staví na zelené louce, kusy krajiny mizí pod supermarkety a toárními halami - mohly stát jinde ale tam by se muselo bourat. Celá země-lesy, řeky, krajina, trpí různými zájmy mocných, ale úředníkům MŽP to nijak nebrání v kladných posudcích. Vyjádření autorizovaných urbanistů a architektů jsou kladná - měli by vrátit diplomy a zrušit si autorizaci. Hlavně že alespoň na Petrákách bude chvíli louka s kytičkama. Nikomu z úředníků, včetně ministra jejich zaujetí pro ochranu přírody nevěřím.
0 0
možnosti

Vaclav Stepanek

18. 11. 2001 14:27
Lyzovani neni nejvetsim ohrozenim Jeseniku
Domnivam se, ze sjezdove lyzovani, jakkoli nejsem jeho zastancem, neni nejvetsi problem ochrany prirody v Jesenikach, a take Praded neni jedine misto, ktere by bylo ohrozeno (ostatne vysilaci vezi a asfsaltovou dalnici je devastovan i bez lyzovani). Staci jen trocho odbocit z hlavnich hrebene, treba smerem na Mravenecnik (a nejedna se o prehradu, ktera se jiz bohuzel neda odstranit) a kolem Frantiskovy myslivny uvidite pravou apokalyptickou krajinu tezarske zkazy. Pesinka, ktera drive vedla na Mravenecnik rozvolnenym horskym vrcholovym lesem, je rozjezdena buldozery do sire solidni dalnice, tezarske mytiny zvici kilometru ctverecnich jsou vsude kolem, kamkoli se z kterohokoli vyssiho kopce Jeseniku podivate. Cesty znicene tezkymi mechanismy ve vysce vetsi nez 1200 m n. m., to vse ve vyhlasene oblasti klidu, to je podle mne daleko vetsi problem a mira devastace skutecne nesoumeritelna s lyzovanim na Pradedu. Co delat s tim, zabyva se nekdo timto problemem?
0 0
možnosti

M.Banaš

19. 11. 2001 14:15
Re: Lyzovani neni nejvetsim ohrozenim Jeseniku
Souhlasím pane Štěpánku,že "lesní hospodaření" (bohužel nejen) v Jeseníkách je ve vztahu k ochraně přírody snad jedním z nejvážnějších problémů.Ministr Kužvart se však již před časem rozhodnul "nepálit si ruce" konfliktem s lesníky (viz "kůrovcová kauza" na Šumavě).Na druhou stranu si nemyslím,že vysílací věž a asfaltová silnice na Praděd devastuje přírodu,podle čeho tak soudíte ? Doma mám kupříkladu staré fotky svahů Pradědu (staré turist.cesty),tak jak vypadala v 50.-60.letech,asfaltová cesta je proti tomu učiněná pohoda,opravdu.M.Banaš.
0 0
možnosti

Ekoterorista

17. 11. 2001 20:12
Všem kteří užívají tento pojem - co jsou to ekoteroristé a kde jste je viděli???
Otevřel jsem slovník cizích slov a hledal. Pojem terorismus je explikován následovně:"Použití násilí, nebo výhružky k politickému účelu, vytvoření stavu bázně, který poslouží k vydírání, nátlaku, zastrašování, nebo je příčinou změny chování jednotlivců nebo skupin. Jeho metodami jsou únosy a zadržování rukojmí, pirátství nebo sabotáže, atentáty, fingované hrozby a nezacílené pumové útoky a střelba." Předpona EKO má zřejmě poukazovat na ekologické aktivisty všeho druhu. Pak už jsem zapojil pouze mozkové závity vlastní proveniece a zkoušel jsem si vzpomenout. Kdy že to ty Jihočeské matky naposledy udělali pumový atentát? Kolik zemřelo civilistů když stříleli Děti Země do davu nevinných civilistů? Jak dlouho drželo sdružení Sojka skupinu lyžařů jako rukojmí? Kolik dětí podřezali zabijáci z Hnutí duha? A ne a ne si vzpomenout, nebo nemám přístup ke všem informacím jako mí lépe informovaní spoluobčané, kteří už ekoteroristy potkali či o nich slyšeli? Zato za chvíli jsem si vzpomenul! Heuréka! Co takhle katatastrofa lodi "grinpísáků" Rainbow Warrior - notoricky známý Duhový Bojovník? Vy, kteří užíváte termín ekoterorista, jste zřejmě odhalili, že to tenkrát nepotopila společně s pěti "ekoteroristy", kteří protestovali proti jaderným pokusům, francouzká tajná služba (jež se později k tomuto aktu přiznala), nýbrž "ekoteroristé" dle Vás zřejmě spáchali hromadnou rituální sebevraždu a namířili ve jménu nenásilí násilí proti sobě samým. Nebo jste snad měli na mysli několik lidí, kteří se utopili ve studeném moři, když vlastními těli bránili vraždění velrybářů? Či snad desítky zmlácených aktivistů lovci tuleních mláďat a to těmi samými železnými tyčemi, kterými ty mláďata ubíjejí? A co takhle zastřelený "ekoterorista" třiadvacetiletý student historie Carlo Guiliani v Janově? Takže kde jsou ti ekoteroristé, máte snad jiné informace než já? Nebo mám každého, kdo toto slovo vypustí z úst považovat za lháře a demagoga překrucujícího skutečnost?
0 0
možnosti

Radim

18. 11. 2001 16:23
Re: Všem kteří užívají tento pojem - co jsou to ekoteroristé a kde jste je viděli???
A co takhle stovky policistů, kteří skončili v nemocnici díky nepokojům a rabováním,v drtivém množství sfetovaným, ekoteroristům. viz. Janov, Praha, Kanada atd. To nejsou "ekologové". Jen pro vaši informaci. Ten Ital Guiliani poslal policajta rok předtím do nemocnice s vyraženým okem. S pozdravem obyvatel z Prahy.
0 0
možnosti

OLDŘICH PŘIKRYL, ředitel Úřadu práce v Bruntále

14. 11. 2001 17:43
Ještě ke sporu o vleky na Ovčárně
V uplynulých dnech se poměrně často objevovaly ve sdělovacích prostředcích informace ohledně sporu kolem lyžování na Ovčárně. Jedním z argumentů v diskusích se stal i odhad Úřadu práce v Bruntále ve vazbě na zaměstnanost v případě zastavení provozu vleků. Odhad do jisté míry zpochybnil i Petr Uhl v Právu dne 8. 11. ("Kdo zná Ovčárnu, nevěří odhadu bruntálského úřadu práce, že uzavřením dvou vleků by přišlo o práci asi 2000 lidí"). Dovolím si tvrdit, že i my, kteří v blízkosti Ovčárny žijeme, ji známe. Na rozdíl od občasných návštěvníků však neznáme jenom Ovčárnu, ale známe i bruntálský okres. A nikdy jsme netvrdili, že uvedený dopad bude na Ovčárně, vždy jsme uvažovali o dopadu do bruntálského okresu. Odhad byl stanoven na základě znalosti situace a určitých specifik okresu Bruntál (velká rozloha, malý počet obyvatel, hornatost, složitá dopravní dostupnost, zanedbanost infrastrukturou apod.). Je naprosto zřejmé, že dopady snížení počtu vleků nelze kvantifikovat. Mohou se však projevit ve výrazném snížení návštěvnosti okresu Bruntál s dopady do využívání ubytovacích kapacit, pohostinství, obchodů, zdravotnictví, ale i ostatních služeb (čistírny, doprava apod.). Je třeba si uvědomit, že dnes se mluví o zastavení dvou vleků oproti původním úvahám. Nemusím asi zdůrazňovat, že nikdo z nás, kdo žije v této části Jeseníků, nechce tyto hory ničit. Je však nutné, s ohledem na možnosti ekonomického rozvoje okresu, pro turisty vytvářet lepší podmínky, což určitě bude vyžadovat značné investice. Domnívám se, že drtivá většina lidí nebude nic namítat proti omezení lyžování v době, kdy pro sjezdové lyžování nejsou podmínky. Omezení počtu vleků na Ovčárně však bude velmi pravděpodobně působit proti rozvoji cestovního ruchu v této oblasti, alespoň v zimním období. A to bez ohledu na větší či menší přesnost odhadů nezaměstnanosti Úřadu práce v Bruntále. Je však nesporné, že omezení počtu pracovních příležitostí ekonomický rozvoj okresu nepřinese. Pokud někdo informace o zvýšení nezaměstnanosti zpochybňuje, je určitě mimo realitu, byť by to byl třeba ministr.
0 0
možnosti

Zdeněk Pitela, Jiří Pliska

12. 11. 2001 12:10
Praděd-lyžařské vleky.
Do lyžařského regionu Praděd-Ovčárna jezdíme již více než 30 let a pamatujeme si dobu,kdy se lyžovalo po celé šíři svahu Petrových kamenů. Chápeme, že tato situace byla z hlediska ochrany ŽP nadále neúnosná. Dnes jsou zde již pouze přesně vymezené úzké sjezdové tratě. Již tato opatření jsou výrazným posunem k ochraně místní flory i fauny. Zrušení hlavních vleků této oblasti se nám zdá zcela absurdní. Z pohledu lyžaře, který pravidelně navštěvuje nejznámější lyžařská centra Rakouska a Itálie, která se téměř všechna nacházejí v přísně chráněných rezervacích, kde každoročně vznikají nové lyžařské svahy, vleky a nová ubytovací zařízení, se jeví rozhodnutí našeho ministerstva ŽP jako nekompetentní a zavánějící primitivním lobismem. Ve všech těchto lyžařských centrech se totiž zainteresované strany spolu domluví, a to jak provozovatelé lyžařských vleků, tak zástupci majitelů ubytovacích a gastronomických zařízení, samozřejmě spolu s ochránci životního prostředí. Vše je tedy o vzájemné vstřícnosti, dialogu a ochotě jednat tak, aby byl daný problém vyřešen ke spokojenosti všech stran a v neposlední a nejpodstatnější řadě pro toho nejdůležitějšího, a to pro člověka-turisty-sportovce-lyžaře. A bude to právě turista,sportovec,lyžaž a celý fenomém cestovního ruchu, který do tohoto regionu přinese tolik žádané finance.Ty se budou moci opět využít nejen k jeho rozvoji, ale především v oblasti ochrany životního prostředí.
0 0
možnosti

J.Dluhoš

13. 11. 2001 12:28
Re: Praděd-lyžařské vleky.
Pane Pitelo a Plisko,řekněte mi prosím jedno jediné konkrétní místo,kde se sjezdové tratě v Rakousku či Itálii (jak píšete) nacházejí v "přísně chráněných rezervacích" (citace vašeho vyjádření).Je to totální hloupost.Státy evropské unie jsou vázány společnou legislativou na ochranu živ.prostředí,která jim podobný "výstřelek" neumožňuje.Jinak souhlasím s vašimi poznámkami o potřebě dialogu mezi všemi stranami,cesta by se dala najít.J.Dluhoš.
0 0
možnosti